16 książek, na które warto zwrócić uwagę na Targach Książki Historycznej w Warszawie 2023!

opublikowano: 2023-11-28 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kolejna edycja Targów Książki Historycznej odbędzie się w dniach 30 listopada - 3 grudnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Zapytaliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców, co polecają Wam do czytania. Oto 16 interesujących publikacji, które możecie znaleźć na warszawskich Targach Książki Historycznej!
REKLAMA

Między 30 listopada a 3 grudnia musicie odwiedzić stoiska podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie! Nasi zaprzyjaźnieni Wydawcy podpowiedzieli nam, co warto wrzucić do zakupowego koszyka. Wszyscy niezdecydowani miłośnicy książek znajdą sugestie na naszej liście poniżej:

 Brendan Simms – „Hitler” (Wydawnictwo Rebis, stoisko nr 21) 

Adolf Hitler jest jedną z najczęściej opisywanych postaci w historii, a mimo to wiele  najważniejszych informacji o nim jest przekłamanych. Nowa biografia przywódcy Trzeciej Rzeszy, autorstwa Brendana Simmsa, w pełni wyjaśnia przekonania Führera, pokazując, że to idee są głównym źródłem jego najbardziej morderczych zachowań. Czerpiąc z najaktualniejszych źródeł, Brendan Simms prześledził czynniki kształtujące Hitlera.

Marek Teler – „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej” (Wydawnictwo CM, stoisko nr 32)  

Lula Kryńska była typową humanistką z artystycznym zacięciem. „Kobietą bez kości” nazywano Bożenę Alesso. Chociaż Włodzimierz Łoziński był chwalony przez recenzentów, reżyserzy zaszufladkowali go w rolach płaczliwych amantów. Co łączy te postaci? Dowiesz się z książki Marka Telera - „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośniczek i miłośników historii dziesiątej muzy.

Współwydawcą tej książki jest portal Histmag.org.

Cezary Łazarewicz – „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” (Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, stoisko nr 85)

Sądziłem, że o sprawie tajemniczej śmierci Stanisława Pyjasa, która wstrząsnęła Krakowem wiosną 1977 r., wiem całkiem sporo. Po lekturze tej książki widzę, że tak mi się tylko wydawało. Wielowątkową, znakomicie skonstruowaną opowieścią Cezary Łazarewicz po raz kolejny potwierdził, że pozostaje mistrzem reportażu historycznego.
- Prof. Antoni Dudek

Judith Flanders – „Życie codzienne w Londynie Dickensa”(Państwowy Instytut Wydawniczy, stoisko nr 76)

„Życie codzienne w Londynie Dickensa” to publikacja pokazująca XIX-wieczną metropolię w okresie, kiedy jej ulicami spacerował Charles Dickens – uważny obserwator codzienności, którą skrupulatnie, ale z dystansem i humorem opisywał w swych powieściach. Judith Flanders – dziennikarka, historyczka skupiająca się w swojej pracy na epoce wiktoriańskiej - oprowadza nas po ulicach, targowiskach i innych wątpliwej opinii przybytkach śladami Dickensa, ukazując różnorodność i kontrasty stolicy.

Adam Pleskaczyński – „Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939–1945” (Wydawnictwo IPN, stoiska nr 64 i 65)

REKLAMA

Liczący 1200 archiwalnych zdjęć album jest największym wydanym zbiorem fotografii prezentującym oblicza niemieckiego i sowieckiego terroru na okupowanych w latach II wojny światowej ziemiach polskich. Przedstawiono w nim eksterminację polskiej inteligencji i ponurą codzienność okupowanej Polski: masowe egzekucje, aresztowania, pacyfikacje polskich wsi, ale również zagładę ludności żydowskiej, deportacje, wywózki na roboty przymusowe do Niemiec i do sowieckiego Gułagu, funkcjonowanie więzień i obozów.

Martyn Rady – Wspaniałe Królestwa. Dzieje Europy Środkowej” (Wydawnictwo BELLONA, stoiska nr 43/44/ Stancja V)

Historia Rady’ego nie jest suchą pracą naukową, przeciążoną datami i nazwiskami. To miła wyprawa przypominająca rejs leniwą rzeką, niosącą nas zakolami po zmieniającej się mapie Europy Środkowej tak, abyśmy mogli zobaczyć i zrozumieć więcej. To opowieść o miejscach i wydarzeniach momentami strasznych i pełnych grozy, ale też takich, które były świtem nowej nadziei i naszej wspólnej przyszłości. Czy wiedzieliście, że Tycho Brahe mieszkał z łosiem? Nie? Musicie przeczytać Wspaniałe królestwa.

Monika Luft – „Pejzaż z przemytnikiem. Jak wywożono z PRL dzieła sztuki i antyki (Wydawnictwo LTW, stoisko nr 48)

W sposób wyjątkowy zaprezentowano nieznane, mroczne przestrzenie życia w polskim państwie komunistycznym (PRL). To przekaz prawdziwy, oparty na kwerendzie archiwalnej. Widoczne zainteresowanie tematem, potoczysta narracja – książkę czyta się jak powieść kryminalną – stanowią kolejne atrybuty recenzowanej pracy.
- Prof. Grzegorz Łukomski, historyk

Dariusz Błaszczyk –  „Brat generała. Jerzy Sosnkowski (1893-1954)” (Fundacja Centrum Architektury, stoisko nr 37)

  Architekt, pisarz, awiator, człowiek czynu, legionista a zarazem oryginał, birbant i bon vivant – zapoznany do dziś wszechstronny twórca Jerzy Sosnkowski doczekał się dzięki książce Dariusza Błaszczyka adekwatnego portretu wielokrotnego. Napisany ze swadą tekst odsłania sensacyjne, dość tajemnicze fakty z życia bohatera, pozostającego przed długie lata w cieniu słynnego brata Kazimierza, generała i męża stanu. Bardzo ciekawa książka. Polecam!   
- dr Hubert Bilewicz, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego

Marek Węcowski – „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy” (Wydawnictwo ISKRY, stoisko Stancja IV)

Wielka groźna historia wróciła. Katastrofa ekologiczna, światowy krach gospodarczy, pandemia, cierpienie mas uchodźców, okrutna wojna w Europie, kryzys liberalnej demokracji. Ta książka powstała z przekonania, że razem ze starożytnymi Grekami możemy lepiej zrozumieć nasz świat. To z ich cywilizacji wyrosła nasza. Przyjrzyjmy się z bliska ich kulturze, religii, teatrowi, rozrywkom, a także wojnom, polityce, demokracji. Od Homera do Aleksandra Wielkiego. Poznajmy sposoby radzenia sobie Greków z kryzysami i… uczmy się na ich błędach.

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Zostań naszym Patronem na Patronite.pl!

REKLAMA

Alicja Kulecka – „Powstanie Styczniowe (1863-1864). Czas walki, marzeń o wolności i niespełnionych nadziei” (Muzeum Historii Polski, stoisko nr 90)

Opowieść porządkują dwa kluczowe wątki: rekonstrukcja polityki rosyjskiej wobec ziem polskich w latach 1860-1864 oraz przedstawienie działalności polskiego ruchu niepodległościowego z lat 1863-1864. Obok tego w książce odnajdziemy bogactwo informacji o kolejach walk i potyczek powstańczych, o międzynarodowym kontekście powstania, różnicach ideowych w obozie niepodległościowym czy organizacji polskiego państwa podziemnego. W 160. rocznicę powstania – lektura obowiązkowa!

Magda Szcześniak – „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, stoisko nr 10)

Po II wojnie światowej miliony Polek i Polaków doświadczyły awansu społecznego. W tej fascynującej książce autorka przygląda się niezwykłemu zbiorowi tekstów i filmowych obrazów interpretowanych jako „socjalistyczne opowieści awansu". Ich autorki i autorzy na bieżąco próbowali rejestrować i poddawać analizie mechanizmy mobilności społecznej i silne emocje towarzyszące przemianie tożsamości. Radość i lęk, duma i wstyd, gniew, poczucie odrzucenia, nadzieja, wdzięczność – poruszenie.

Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk – „Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski (Instytut Polonika, stoisko nr 5)

Marian Lalewicz (1876–1944) to jeden z najbardziej twórczych architektów swoich czasów. Jego projekty cechuje funkcjonalność i modernistyczna prostota. Wierzył, że architektura i założenia urbanistyczne mają wpływ nie tylko na życie ludzi, lecz także są częścią szeroko pojętej kultury. Cieszył się uznaniem środowiska architektów i instytucji powierzających mu projekty. W książce autorka omawia szczegółowo jego projekty, analizuje wybory twórcze. Snuje też opowieść biograficzną.

Piotr Biliński – „W walce o niepodległość Polski i prawa kobiet. Biografia Wandy Pełczyńskiej” (Instytut Pileckiego, stoisko nr 38)

REKLAMA

Wanda Pełczyńska (z domu Filipkowska) była działaczką niepodległościową i polityczną, dziennikarką i sufrażystką. Od 1913 roku należała do Polskich Drużyn Strzeleckich. Jako komendantka kurierek Frontu Litewsko-Białoruskiego uczestniczyła w wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym pełniła m.in. funkcję redaktor naczelnej „Bluszczu" i „Kobiety Współczesnej", posłowała na Sejm IV kadencji.

Wojciech Plewiński – „Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego” (Dom Spotkań z Historią, stoisko nr xx)

Architekt z wykształcenia, płetwonurek, myśliwy, narciarz i fotograf – człowiek o wielu pasjach. Na pytanie o zawód, odpowiada: fotograf. Zrobił zdjęcia do ponad 500 okładek „Przekroju”, sfotografował ponad 800 spektakli teatralnych, zgromadził tysiące zdjęć w swoim archiwum. Jego dorobek fotograficzny splata się z biografią i barwną osobowością; to nieustająca ciekawość świata i ludzi, stała chęć przeżycia czegoś nowego i poczucie humoru.

Agnieszka Witkowska-Krych – „Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim” (Wydawnictwo ŻIH; Księgarnia na Tłomackiem, stoisko nr 41)

W swojej książce zajmuję się tymi, którzy zagubili się w historii i przez historię zostali zapomniani. Zagubili się ze względu na swoje społeczne krzyżowe wykluczenie: jako Żydzi, jako dzieci, jako potrzebujące zewnętrznego wsparcia sieroty oraz jako ludzie żyjący w czasach niedających im szans na przetrwanie. Zostali zaś zapomniani jako bolesny wyrzut sumienia, który spycha się na margines wspomnień i opowieści, przysłaniając symbolami, które bądź co bądź zniekształcają obraz całości.
- fragment książki, Agnieszka Witkowska-Krych

Grzegorz Hryciuk – „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944–1946” (Wydawnictwo Literackie, stoisko nr 83)

Przesiedleńcy to poruszająca epopeja o ponad 800 tysiącach naszych przodków wysiedlonych z południowo-wschodnich ziem II Rzeczypospolitej na ziemie poniemieckie. To opowieść o brutalnym rozstaniu z ukochaną małą ojczyzną i ciągnącej się tygodniami podróży przez Polskę. Tereny Ziem Zachodnich zamieszkuje dziś ponad 4,5 miliona przesiedleńców z Kresów i ich potomków. Książka wrocławskiego historyka przywraca pamięć o ich epopei, zapomnianej w wirze wielkiej historii.   

Zobacz też:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone