Autor: Tomasz Suchodolski
Tagi: Newsy, Archeologia, Starożytny Bliski Wschód, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2015-09-20 18:25
Licencja: wolna licencja

16 piramid odnaleziono w Sudanie

Naukowcy z British Museum w Londynie odnaleźli 16 piramid nieopodal starożytnego miasta Gematon w Sudanie. Grobowce są pozostałościami po królestwie Kuszytów, którzy począwszy od X wieku p.n.e. przez ponad 1300 lat władali południem doliny Nilu.
REKLAMA

Wiek piramid określa się na około 2 tysiące lat, a największa z nich mierzy ponad 10 metrów wysokości. Sześć z dotychczas odnalezionych piramid zbudowano z kamienia, natomiast dziesięć z gliny. Kuszyckie piramidy nie były grobowcami wznoszonymi tylko przez najbogatszych. Na skromniejsze, gliniane piramidy, lub zdobione, prostokątne grobowce zwane mastabami mogła sobie pozwolić większość mieszkańców królestwa.

Ruiny starożytnego miast Gematon (fot. Bertramz, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported).

Prawie wszystkie piramidy zostały doszczętnie splądrowane. Częściowo nienaruszona została tylko jedna, w której odnaleziono bogato zdobiony stół ofiarny wykonany z brązu. Wyryte w nim sceny przedstawiają zmarłego, składającego ofiary Ozyrysowi, panu zaświatów. Stół ofiarny był centralnym punktem grobowca, na nim bliscy zmarłego pozostawiali dary, które miały pomagać mu w wędrówce po królestwie zmarłych. Misterne zdobienia stołu wskazują na przynależność zmarłego do elity królestwa. Pozostałe znaleziska to ponad sto fajansowych koralików oraz ciała trójki dzieci, które zostały pochowane bez żadnych ozdób.

Ziemie Kuszytów do X wieku p.n.e. znajdowały się pod panowaniem egipskim. W skutek upadku Nowego Królestwa Egiptu, Kuszyci założyli niezależne państwo na terenie dzisiejszego północnego Sudanu. Korzystne położenie królestwa w środkowym biegu Nilu zapewniało nadwyżki żywności i pozwalało czerpać zyski ze szlaków handlowych prowadzących z południa na północ. Swoją potęgę państwo Kuszytów czerpało ze ścisłej współpracy z północnym sąsiadem, jednak w I wieku n.e, gdy Egipt utraciwszy resztki niezależności stał się częścią Imperium Rzymskiego, prowadzące wzdłuż Nilu szlaki handlowe straciły na znaczeniu i królestwo zaczęło pogrążać się w kryzysie. Ciągłe wojny z Rzymem i najazdy koczowników ze wschodu i z południa doprowadziły do zapaści finansowej państwa, które targane konfliktami wewnętrznymi upadło w połowie IV wieku n.e.

https://t.co/pr2FF3QPWf pic.twitter.com/gxBgi5NoRx

— sormiou (@sormiou12) September 19, 2015

Odnalezione w Gematon piramidy pozwalają dokładniej określić zamożność społeczeństwa Kuszytów oraz siłę religijnych i kulturowych wpływów jakie Egipt wywierał na ludy żyjące nad Nilem. Na wydobycie spod pustynnych wydm czeka jeszcze część cmentarza oraz samo miasto.

Źródła: livescience.com, ancient-origins.net

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Suchodolski
Student historii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią chrześcijaństwa w średniowieczu i nowożytności.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy