Autor: Julia Obrycka
Tagi: Redakcyjne, Gry, Polska, Internet
Opublikowany: 2021-10-04 06:45
Licencja: wolna licencja

20 najlepszych historycznych gier video według Czytelników Histmag.org!

Portal Histmag ma już 20 lat! Dla wielu osób tworzących go gry osadzone w realiach historycznych były przyczynkiem do zainteresowania historią. Nie inaczej bywało także w przypadku Czytelników. Spytaliśmy o ich ulubione historyczne gry video – oto zestawienie 20 najlepszych na 20. urodziny!

Spytaliśmy Czytelników na naszym profilu na Facebooku o ich ulubione historyczne gry video. Otrzymaliśmy bardzo dużo głosów, za które dziękujemy! Jakie gry osadzone w realiach historycznych nasi Czytelnicy cenią najbardziej?

Poniższa lista nie ma charakteru rankingu, ale zestawienia.

 • 1) Sid Meier's Civilization (seria)

 • 2) Kingdom Come Deliverance
 • 3) Europa Universalis II – o niej p. Piotr Ski napisał:

„Już 20 lat temu rozpoczęła się wspaniała historia z... historią. Odkrywanie nowych smaczków historycznych i geograficznych. Tworzenie własnych imperiów i historii na nowo wiele set godzin spędzonych na rozgrywce. Dobrze pamiętam pierwsza grę gdy mając 9 lat Hiszpanią po kolei anektowalem arabskie państwa w Afryce Północnej dziwiąc się, że tak łatwo mi idzie, a potem nieustannie walcząc z buntownikami.”

 • 4) Panzer General II
 • 5) Faraon z dodatkiem Kleopatra – o niej p. Mateusz Gryga napisał:

„Poza fantastycznym dubbingiem który tylko polepszał immersję gry, niesamowicie wiele informacji i ciekawostek które mimochodem chłonął młody człowiek budując pola na terasie zalewowej Nilu, magazyny czy mastaby. A najlepsze co mogło mnie spotkać, to kiedy w szkole na historii przyszło mi odpowiadać na ocenę i mogłem wykorzystać tę wiedzę ku zdziwieniu mojego nauczyciela skąd ja to wiem (a były to lata 90., więc nie było Google) i ta mina kiedy powiedziałem, że jest taka gra...”

 • 6) Crusader Kings (seria) – o niej p. Tomasz Jurkowski napisał:

„Crusader Kings 2 i Crusader Kings 3 za całokształt z wyłączeniem bitew. Seria Total War za bitwy z wyłączeniem reszty. Idealną grą byłoby zaimplementowanie do Crusader Kings bitew z Total War. No, ale jak wiadomo, idealne gry nie istnieją.”

Tę serię wybrał także p. Tomasz Engielski:

„Crusader Kings 2 - gra fantastycznie oddaje klimat średniowiecznej polityki, rolę rodziny i cech osobowych poszczególnych ludzi tworzących nasz ród, pokazuje, że wcale nie było tak prosto, jak choćby w Total War, że polityka i religia to dużo bardziej zagmatwane zagadnienia, a wojna to w pierwszej, drugiej i trzeciej kolejności po prostu pieniądze, a nie cuda odstawiane na polu bitwy.”

 • 7) Medal of Honor (seria)
 • 8) Empire Earth
 • 9) Total War (seria) – o niej p. Mateusz Czajka napisał:

„Seria Total War, gdzie mogliśmy zagrać Imperium Rzymskim, dynastią Hana, czy zmierzyć się w czasach Napoleona, jak i w Medievale poprowadzić np. Polskę. Za dziecka robiło ogromne wrażenie móc podbić całą Europę, czy poprowadzić krucjate. Ogromne bitwy, dużo jednostek, dużo historycznych bitew. Z tego co pamiętam to w Medievale 2 miało się wpływ na wybór papieża. Ahh aż bym zagrał.”

O tej serii wypowiedział się także p. Krzysztof Machała:

„Seria Total War (szczególnie Rome Total War II) jest moim zdaniem najlepsza, niezwykle szczegółowe przedstawienie realiów panujących w czasach starożytnych cywilizacji i jednostek wojskowych oraz liczne historyczne bitwy.”

a także p. Łukasz Kaleta:

„Rome 2 Total War (najlepiej z modem Divide et Impera), za to że grając Celtami można było pokazać tym dekadentom z Grecji i Rzymu, że spodnie, menhiry i długie wąsy to jedyna słuszna droga cywilizacyjnego rozwoju.”

z kolei p. Paweł Górny polecił mod do Medieval Total War II Europa Barbarorum:

„Historycznie obejmuje okres Imperium Rzymskiego. Zrobiono go z dbałością o realia historyczne, „odtworzyli” nawet muzykę.”

 • 10) Company of Heroes (seria)

 • 11) Kozacy (seria), o której p. Piotrek Sigtrygg Korban napisał:

„Seria Kozacy (zwłaszcza cześć pierwsza o podtytule „Europejskie boje”) która pozwalała rozgrywać ogromne (do nawet 8000 jednostek na raz) XVII i XVIII-wieczne bitwy w czasie rzeczywistym. Ilość frakcji była przy tym ogromną i choć nie zawsze różniły się one jednostkami, to każdy kraj posiadał unikalną architekturę. Poza tym mieliśmy oczywiście państwa takie jak Rzeczpospolita Obojga Narodów, Turcja osmańska czy Rosja, które posiadały unikalny rooster jednostek.”

 • 12) Cutthroats: Terror on the High Seas
 • 13) Hearts of Iron II
 • 14) Expeditions: Viking, którą tak skomentował Piotrek Sigtrygg Korban:

„Gra RPG z turowym systemem walki. W grze trafiamy na sam początek epoki wikingów i w ramach fabuły musimy uzyskać siłę niezbędną by ugruntować naszą władze po zmarłym ojcu, gdyż na nasze ziemie czycha jeden z naszych sąsiadów. Dróg do osiągnięcia celu jest wiele. Możemy pójść ścieżką historyczną, zdobywając złoto poprzez handel i plądrowanie, ale możemy też rozwinąć scenariusze alternatywne, biorąc udział w wojnie domowej w Northumbrii, czy też podbijając wyspy. Gra oferuje przy tym dość realistyczny i oddający ducha epoki system walki. Włócznicy mogą więc atakować na odległość zza pleców swych towarzyszy, podobnie jak ludzie wyposażeni w duńskie topory. Warto też zaznaczyć, że w grze nie uświadczymy w zasadzie wątków fantastycznych, choć o mitologii sporo się mówi. Jedyne fantastyczne elementy są wynikiem koszmarów sennych głównego bohatera oraz wywołanych strachem i ciemnością majaków zmęczonej drużyny.”

 • 15) Mount&Blade: Ogniem i Mieczem
 • 16) Spartan – tak swój wybór uzasadnił p. Radosław Iwo Teichert:

„Może nie jest ona najlepsza i zdecydowanie miałbym wiele innych okołohistorycznych gier zasługujących na miejsce na liście, ale Spartan to tytuł, który darzę niesamowitym sentymentem. To przez tego uboższego kuzyna Total Warów już za dzieciaka zainteresowałem się historią starożytną.”

 • 17) Centurion
 • 18) Defender of the Crown
 • 19) Age of Empires (seria)

 • 20) Brothers in Arms (seria)

Jakie są Wasze ulubione historyczne gry video? Wciąż czekamy na Wasze propozycje w komentarzach!

Historia z rozmachem! Kup naszą koszulkę z wikingiem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy