200-letnie butelki szampana pójdą pod młotek

opublikowano: 2011-04-28 16:58
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W styczniu br. informowaliśmy o zidentyfikowaniu czterech najstarszych egzemplarzy szampana marki Heidsieck. Wydobyto je latem 2010 r. u wybrzeży Wysp Alandzkich wraz z ponad stu sześćdziesięcioma butelkami złocistego trunku cenionych marek: Juglar i Veuve Cliquot. Jak się okazało, dwie z nich zostaną zlicytowane w czerwcu br. w Mariehamn.
REKLAMA

W lipcu 2010 r. z wraku szkunera, który zatonął między 1825 a 1830 r. u wybrzeży Wysp Alandzkich, wydobyto 168 butelek wykwintnego francuskiego szampana. Po przeprowadzeniu analiz oraz degustacji trunku ustalono, że odnalezione wino musujące zostało wyprodukowane ok. 200 lat temu przez trzy znane domy szampańskie: Juglar, Heidsieck i Veuve Cliquot.

W środę władze autonomicznej prowincji poinformowały, że dwie butelki odnalezionego szampana (marki Juglar i Veuve Cliqout), będą przedmiotami licytacji, którą zorganizuje amerykańska firma Acker Merall & Condit, a która odbędzie się 3 czerwca br. w Mariehamn. Cena wywoławcza każdego z egzemplarzy oscylować będzie wokół 100 tys. euro (145 tys. dolarów).

Degustator i znawca szampana Richard Juhlin spodziewa się, że z uwagi na specyficzny smak oraz wiek oferowane na aukcji wina musujące osiągną rekordową – jak na sprzedaż tego rodzaju trunków – cenę.

Źródło: news.discovery.com.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone