22 lipca 1948 r. powstał Związek Młodzieży Polskiej

opublikowano: 2008-07-22 13:01
wolna licencja
poleć artykuł:
22 lipca 1948 r. we Wrocławiu zakończył się Zjazd Zjednoczeniowy na którym powołano do życia Związek Młodzieży Polskiej, będący jedną z najważniejszych organizacji służących komunistom do indoktrynacji społeczeństwa w dobie stalinizmu.
REKLAMA

Zobacz też: Związek Młodzieży Polskiej: „przewodnia siła młodzieży” i „pierwszy pomocnik partii” - rozmowa z prof. Markiem Wierzbickim

Do utworzenia ZMP doszło na Zjeździe Zjednoczeniowym odbywającym się w dniach 20-22 lipca 1948 r. we Wrocławiu. Związek powstał z połączenia czterech organizacji młodzieżowych: Związku Walki Młodych, Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici", Organizacji Młodzieży TUR oraz Związku Młodzieży Demokratycznej. Początkowo organizacja liczyła ok. 0,5 mln członków (co stanowiło 17% młodzieży w wieku 16-25 lat), jednak do roku 1955 liczba ta zwiększyła się czterokrotnie i osiągnęła 2 mln.

Związek Młodzieży Polskiej wzorowano na komunistycznym Komsomolcu. Został całkowicie podporządkowany partii, jego główną misją było wychowywanie młodzieży w duchu „patriotyzmu” (oczywiście zgodnego z programem PPR a później PZPR). Nieoficjalnym celem związku stało się też likwidowanie lub podporządkowanie sobie wszystkich działających w Polsce organizacji młodzieżowych.

Dla młodych ludzi była to w wielu przypadkach szansa na awans społeczny, możliwość działania czy też po prostu wyrażenie własnych przekonań ideologicznych. ZMP organizował kolonie, obozy, angażował się też w prace społeczne „dla dobra ogółu” takie jak czynny udział w realizacji planu sześcioletniego.

Związek Młodzieży Polskiej był narzędziem, które służyło partii do realizacji swoich planów na wielu płaszczyznach. Jednak po śmierci Stalina i wydarzeniach z 1956 r. rozpoczął się rozpad organizacji. Oficjalne rozwiązanie nastąpiło w styczniu 1957 r., a w miejscu związku powstały inne organizacje młodzieżowe: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Młodzieży Socjalistycznej i Związek Młodzieży Wiejskiej.

Słowa ślubowania z legitymacji ZMP-owskiej: Ślubujemy Tobie, Ojczyzno na testament wielkich patriotów i rewolucjonistów: Feliksa Dzierżyńskiego i Karola Świerczewskiego oddać wszystkie siły świętej sprawie obrony pokoju przed amerykańskimi i hitlerowskimi podpalaczami i ludobójcami, rozwijać wieczystą przyjaźń z potężnym Krajem radzieckim - Ojczyzną Lenina i Stalina. Ślubujemy wypełniać wskazania naszego Nauczyciela, Budowniczego Polski Ludowej ukochanego Towarzysza Bolesława Bieruta...

Na podstawie:

http://www.ipn.gov.pl/

http://www.naukawpolsce.pl 〈=PL&_CheckSum=-687840304

http://www.polskaludowa.com

Jerzy Surdykowski, Oni z ZMP, „Rzeczpospolita”, 14.06.2006 (241)

Marek Wierzbicki, Związek Młodzieży Polskiej i jego członkowie, Warszawa 2006

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-05-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone