Opublikowano
2018-10-24 17:13
Licencja
Prawa zastrzeżone

24 książki, na które warto zwrócić uwagę na Targach Książki w Krakowie!

W tym tygodniu w Krakowie rozpoczynają się 22. Międzynarodowe Targi Książki. Jak znaleźć interesujące nas historyczne pozycje, wśród tak dużej liczby wystawców i książek, która może przytłoczyć każdego odwiedzającego? Zapraszamy do zapoznania się z 24 publikacjami historycznymi, polecanymi naszym Czytelnikom przez zaprzyjaźnionych wydawców, które będziecie mogli znaleźć na targowych stoiskach!


Strony:
1 2 3 4

Dowiedz się więcej o 22. Międzynarodowych Targach Książki:

21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie w obiektywie Histmag.org!

W Krakowie rozpoczęły się kolejne Międzynarodowe Targi Książki. Wydawnictwa, księgarnie, instytucje kultury i inne stowarzyszenia związane z rynkiem książki w Polsce otworzyły swoje stoiska dla tysięcy zwiedzających, którzy odwiedzą Targi przez weekend. Jak wyglądają od środka? Zobaczcie nasz fotoreportaż!Czytaj dalej...

Krzysztof M. Kaźmierczak, Rozstrzelani za uratowanie kobiety (Wydawnictwo Vesper, A7)

Krzysztof M. Kaźmierczak, Rozstrzelani za uratowanie kobiety – okładka

Tę historię przez dziesiątki lat okrywała tajemnica. Książka przedstawia niezwykłe okoliczności jedynej po II wojnie potyczki między żołnierzami Wojska Polskiego i Armii Sowieckiej. Doszło do niej w 1947 roku w obronie kobiety, którą mąż wydał czerwonoarmistom. Za jej uratowanie Polacy zapłacili wyrokami śmierci i długotrwałym więzieniem. Większość faktów przedstawionych w książce dotąd nie była znana, a niektóre wątki cały czas okrywa tajemnica. To historia, która nie pozostawia obojętnym nikogo, kto ją pozna.

Ilona Florczak, Jędrzej Moraczewski. Wspomnienia (WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO, B3)

Ilona Florczak, Jędrzej Moraczewski. Wspomnienia – okładka

Wspomnienia Moraczewskiego, na wskroś subiektywne, odkrywają niewielką dozę prywatności. Ukazują jednak, na tle losów Autora, barwną galicyjską codzienność, mechanizmy determinujące funkcjonowanie instytucji, urzędów i partii politycznych pod koniec XIX wieku, a także środowisko, w którym dorastał, i do którego należeli przedstawiciele elity intelektualnej XIX-wiecznego Lwowa. Owo otoczenie wywarło bardzo duży wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej, obywatelskiej i politycznej Autora Wspomnień, zdecydowało również o wyborze ścieżki ideowej i czynnym udziale w życiu publicznym. Książka ukazała się w serii wydawniczej 100 Lat Niepodległości.

Stanisław Meyer, Historia Okinawy (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, B5)

Stanisław Meyer, Historia Okinawy – okładka

Okinawa to najbardziej niejapoński region Japonii - należy bowiem do Japonii od stosunkowo niedawna. Kiedyś istniało tu niepodległe państwo - Królestwo Riukiu. W czasach swojej świetności handlowało z Japonią, Koreą i przede wszystkim z Chinami, z którymi łączyły je więzy polityczne. Historia Królestwa dobiegła końca w 1879 roku, kiedy Japonia dokonała jego aneksji i utworzyła w jego miejsce prefekturę Okinawa. Koniec II wojny światowej przyniósł nową okupację - tym razem amerykańską - która trwała aż do 1972 roku.

Małgorzata Rejmer, Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii (Wydawnictwo Czarne, B21)

Małgorzata Rejmer, _Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii – okładka

Kraj zamieniony w bunkier, udręczony terrorem Hoxhy, który wierzył, że tworzy samowystarczalną twierdzę komunizmu. Ludzie skazywani na zesłanie, bo urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub próbowali samodzielnie myśleć, krwawe bunty w obozach pracy, tragiczne ucieczki, życiorysy ofiarowane na ołtarzu ideologii, kaci, którzy miażdżyli niepokornych. Autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku.

Janusz Tadeusz Nowak, Wieża Wolności 1918 r. W 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, B46)

Janusz Tadeusz Nowak, Wieża Wolności 1918 r. W 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa – okładka

Drugie, rozszerzone wydanie Wieży Wolności 1918 r. Janusza Tadeusza Nowaka zostaje zaprezentowane czytelnikowi zarówno w 100. rocznicę odzyskania niepodległości jak i dziesięć lat po premierze. Jest to książka w całości poświęcona wydarzeniom krakowskim mającym miejsce w 1918 roku i stanowi swoisty hołd oddany bohaterom biorącym udział w wyzwalaniu miasta spod władzy zaborczej. Autor prezentuje czytelnikowi obszerny i wyczerpujący materiał źródłowy i ilustracyjny odnoszący się do wspomnianego tematu. Książka Wieża Wolności 1918 r. W 100. Rocznicę wyzwolenia Krakowa stanowi nie lada gratkę dla każdego miłośnika historii.

Historia Stoczni Gdańskiej (Europejskie Centrum Solidarności, B63)

Historia Stoczni Gdańskiej – okładka

Książka pod red. Konrada Knocha, Jakuba Kufla, Wojciecha Polaka, Przemysława Ruchlewskiego, Magdaleny Staręgi i Andrzeja Trzeciaka. Przedstawiamy obszerny zbiór tekstów poświęconych dziejom miejsca, w którym narodziła się Solidarność. Książka prezentuje polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturowe i architektoniczne losy Stoczni Gdańskiej. Czytelnik znajdzie tu informacje o wykorzystaniu zakładu przez Kriegsmarine, o działających na jego terenie klubach sportowych. Pozna codzienność pracujących kobiet oraz kulisy walki politycznej, która rozgrywała się po roku 1945. Publikacja omawia też współczesne znaczenie terenów postoczniowych i kreśli perspektywy na przyszłość.

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!


Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Strony:
1 2 3 4
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Maciej Zaremba

Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org