Autorzy: Mat. pras. , Maciej Zaremba
Tagi: Przeglądy nowości, Książki, Kraków
Opublikowany: 24 października 2018
Licencja:wszystkie prawa zastrzeżone

24 książki, na które warto zwrócić uwagę na Targach Książki w Krakowie!

W tym tygodniu w Krakowie rozpoczynają się 22. Międzynarodowe Targi Książki. Jak znaleźć interesujące nas historyczne pozycje, wśród tak dużej liczby wystawców i książek, która może przytłoczyć każdego odwiedzającego? Zapraszamy do zapoznania się z 24 publikacjami historycznymi, polecanymi naszym Czytelnikom przez zaprzyjaźnionych wydawców, które będziecie mogli znaleźć na targowych stoiskach!
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4

Dowiedz się więcej o 22. Międzynarodowych Targach Książki:

Krzysztof M. Kaźmierczak, Rozstrzelani za uratowanie kobiety (Wydawnictwo Vesper, A7)

Tę historię przez dziesiątki lat okrywała tajemnica. Książka przedstawia niezwykłe okoliczności jedynej po II wojnie potyczki między żołnierzami Wojska Polskiego i Armii Sowieckiej. Doszło do niej w 1947 roku w obronie kobiety, którą mąż wydał czerwonoarmistom. Za jej uratowanie Polacy zapłacili wyrokami śmierci i długotrwałym więzieniem. Większość faktów przedstawionych w książce dotąd nie była znana, a niektóre wątki cały czas okrywa tajemnica. To historia, która nie pozostawia obojętnym nikogo, kto ją pozna.

Ilona Florczak, Jędrzej Moraczewski. Wspomnienia (WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO, B3)

Wspomnienia Moraczewskiego, na wskroś subiektywne, odkrywają niewielką dozę prywatności. Ukazują jednak, na tle losów Autora, barwną galicyjską codzienność, mechanizmy determinujące funkcjonowanie instytucji, urzędów i partii politycznych pod koniec XIX wieku, a także środowisko, w którym dorastał, i do którego należeli przedstawiciele elity intelektualnej XIX-wiecznego Lwowa. Owo otoczenie wywarło bardzo duży wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej, obywatelskiej i politycznej Autora Wspomnień, zdecydowało również o wyborze ścieżki ideowej i czynnym udziale w życiu publicznym. Książka ukazała się w serii wydawniczej 100 Lat Niepodległości.

Stanisław Meyer, Historia Okinawy (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, B5)

Okinawa to najbardziej niejapoński region Japonii - należy bowiem do Japonii od stosunkowo niedawna. Kiedyś istniało tu niepodległe państwo - Królestwo Riukiu. W czasach swojej świetności handlowało z Japonią, Koreą i przede wszystkim z Chinami, z którymi łączyły je więzy polityczne. Historia Królestwa dobiegła końca w 1879 roku, kiedy Japonia dokonała jego aneksji i utworzyła w jego miejsce prefekturę Okinawa. Koniec II wojny światowej przyniósł nową okupację - tym razem amerykańską - która trwała aż do 1972 roku.

Małgorzata Rejmer, Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii (Wydawnictwo Czarne, B21)

Kraj zamieniony w bunkier, udręczony terrorem Hoxhy, który wierzył, że tworzy samowystarczalną twierdzę komunizmu. Ludzie skazywani na zesłanie, bo urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub próbowali samodzielnie myśleć, krwawe bunty w obozach pracy, tragiczne ucieczki, życiorysy ofiarowane na ołtarzu ideologii, kaci, którzy miażdżyli niepokornych. Autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku.

Janusz Tadeusz Nowak, Wieża Wolności 1918 r. W 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, B46)

Drugie, rozszerzone wydanie Wieży Wolności 1918 r. Janusza Tadeusza Nowaka zostaje zaprezentowane czytelnikowi zarówno w 100. rocznicę odzyskania niepodległości jak i dziesięć lat po premierze. Jest to książka w całości poświęcona wydarzeniom krakowskim mającym miejsce w 1918 roku i stanowi swoisty hołd oddany bohaterom biorącym udział w wyzwalaniu miasta spod władzy zaborczej. Autor prezentuje czytelnikowi obszerny i wyczerpujący materiał źródłowy i ilustracyjny odnoszący się do wspomnianego tematu. Książka Wieża Wolności 1918 r. W 100. Rocznicę wyzwolenia Krakowa stanowi nie lada gratkę dla każdego miłośnika historii.

Historia Stoczni Gdańskiej (Europejskie Centrum Solidarności, B63)

Książka pod red. Konrada Knocha, Jakuba Kufla, Wojciecha Polaka, Przemysława Ruchlewskiego, Magdaleny Staręgi i Andrzeja Trzeciaka. Przedstawiamy obszerny zbiór tekstów poświęconych dziejom miejsca, w którym narodziła się Solidarność. Książka prezentuje polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturowe i architektoniczne losy Stoczni Gdańskiej. Czytelnik znajdzie tu informacje o wykorzystaniu zakładu przez Kriegsmarine, o działających na jego terenie klubach sportowych. Pozna codzienność pracujących kobiet oraz kulisy walki politycznej, która rozgrywała się po roku 1945. Publikacja omawia też współczesne znaczenie terenów postoczniowych i kreśli perspektywy na przyszłość.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Valerie Riedesel, Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera (Wydawnictwo Świętego Wojciecha, C1)

20 lipca 1944 roku – przewrót w Paryżu początkowo przebiega zgodnie z planem; załamuje się, gdy nadchodzi wiadomość, że Hitler przeżył zamach Clausa von Stauffenberga. Po kilku dniach Cäsar von Hofacker, motor działań paryskich spiskowców, zostaje aresztowany. Wkrótce Gestapo zabiera jego żonę Lotte i dwoje najstarszych dzieci, dla których zaczyna się wielomiesięczna tułaczka po więzieniach i obozach koncentracyjnych. Troje młodszych dzieci zostaje wywiezionych do hitlerowskiego domu dziecka i pozbawionych nazwisk oraz tożsamości. Nikt nie ma prawa się dowiedzieć, kim naprawdę są – to „dzieci duchy”.

Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci (Wydawnictwo M, C3)

Książka jest zapisem losów polskich dzieci, które w czasie II Wojny Światowej padły ofiarą nazistowskiej akcji pod nazwą „Rabunek dzieci”. Polegała ona na uprowadzaniu z terenów okupowanych przez III Rzeszę i germanizowaniu małych Polaków, uznanych za „rasowo wartościowych”. Dzieci uprowadzane przemocą i często z użyciem podstępu były kierowane do specjalnych ośrodków – obozów selekcji rasowej. Tam niszczono ich oryginalne metryki urodzenia i zastępowano je nowymi, zmieniano nazwiska na niemieckie a także dokonywano wstępnej germanizacji. Następnie dzieci w wieku od 6 do 12 lat umieszczano w Niemieckich Szkołach Ojczyźnianych, a maluchy w wieku od 2 do 6 lat u rodzin niemieckich, które wskazał Lebensborn. Te które się nie zakwalifikowały, odsyłano do obozu koncentracyjnego w Auschwitz w celu eksterminacji lub do osiedlenia w Generalnym Gubernatorstwie.

Izabela Bucka, Ale mnie strzeż od wszelkiego złego (Wydawnictwo Novae Res, C7)

Przełom 1939 i 1940 roku. Do szpitala psychiatrycznego w małej miejscowości Płonna trafiają dwie młode kobiety: cierpiąca na depresję poporodową Pola i zmagająca się ze schizofrenią Baronka. Wkrótce za pozornie bezpieczne mury szpitala wtargnie wojna, a jego pacjenci staną się świadkami wydarzeń, których nie da się zrozumieć... Za tło powieści posłużyła autorce tzw. akcja T4, w ramach której naziści wymordowali podczas II wojny światowej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych.

Tadeusz Tomaszewski, Wracając do Wilna (SW „Czytelnik”, C11)

„Wracając do Wilna” Tadeusza Tomaszewskiego to zbiór wspomnień z Wilna z lat międzywojennych i drugiej wojny światowej. Zawiera 21 wywiadów z dawnymi wilnianami – głównie Polakami, którzy albo urodzili się nad Wilią, albo spędzili tam ważne lata swego życia. Wśród rozmówców Autora są wybitni przedstawiciele polskiej kultury i nauki, m.in. Barbara Skarga, Hanna Świda-Ziemba, Danuta Szaflarska, Romuald Twardowski, Franciszek Walicki, Emil Karewicz. Teksty uzupełnia zbiór kilkudziesięciu fotografii.

Adrian Cioroianu, Piękna opowieść o historii Rumunów (Wydawnictwo Amaltea, C21, D25)

Podróż po historii Rumunów rozpoczyna się w połowie XIX wieku, a kończy ok. 1989 roku. Tak szerokie ramy czasowe pozwalają na nakreślenie malowniczego portretu tego fascynującego narodu. Oprócz informacji o najważniejszych wydarzeniach z najnowszych dziejów Rumunii, autor podaje wiele ciekawostek. Dlaczego pierwsza rumuńska królewska korona była odlana ze stali? Co łączy królową Marię i północnoamerykańskich Indian? Który król Rumunii dowiedział się z radia, że jego kraj przystąpił do wojny?

Rafał Dębski, Kiedy Bóg zasypia Fabryka Słów, C34)

Król Mieszko II został zamordowany. Kraj pozbawiony władcy popada w ruinę. Możni walczą między sobą o wpływy, u granic stoi wroga armia. Kapłani starej wiary robią wszystko, by wyplenić z ludzkich serc niemieckiego boga jedynego. Nastały mroczne, złe czasy. Człowiek staje przeciwko człowiekowi, ramię w ramię ze strzygą i upiorem. Nie ma już „dobra" i „zła"- są tylko różne drogi do celu. Nadchodzi czas krwi, przerażenia i dzikiego okrucieństwa. Kiedy bóg zasypia, budzą się demony.

Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :

Aleksandra Niedźwiedź
„Z czego się śmiano w średniowieczu?”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 120
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-21-1

Andrzej Chwalba, Wielka wojna Polaków 1914-1918 (Wydawnictwo Naukowe PWN, C38)

„Wielka wojna Polaków” w przystępny i ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914–1918. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, które później zostały powtórzone w większej skali i w brutalniejszej formie podczas II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do „polskiego listopada” 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.

Terry Deary, Martin Brown, Ci wredni Rzymianie. Strrraszna historia (Egmont, C47)

Strrrasznie zabawna i trochę okrutna historia starożytnego Rzymu. W książce znajduje się wszystko o szalonych cesarzach, ich niewiernych żonach i wesołych kompanach z fajnymi pomysłami na dobrą zabawę. Nie brakuje też informacji o podstępnej taktyce okrutnej rzymskiej armii i krwawych igrzyskach sportowych. „Strrraszna historia” to niebanalne opowieści zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem pełne humoru, pełne komiksowych komentarzy, ciekawostek i emocji zachęcają dzieci i młodzież do poznawania prawdy o przeszłości.

Nathaniel Philbrick, Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki (Wydawnictwo Poznańskie, C63, D33)

Dramatyczne dzieje zasiedlenia amerykańskiego kontynentu! Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki to wyjątkowa i niezwykle wciągająca książka o odwadze, wspólnocie i walce. Daleko w niej od utartych stereotypów, a losy głównych bohaterów dramatu: Williama Branforda - gubernatora kolonii, Benjamina Churcha – pogromcy tubylców, Massasoita i króla Filipa - wodzów Indian, są tego najlepszym dowodem.

Beata de Robien, Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina (Wydawnictwo Sonia Draga, D5)

„Przekleństwo Swietłany” to intymny portret Swietłany Alliłujewej, córki Józefa Stalina. Autorka śledzi jej losy od dzieciństwa naznaczonego śmiercią matki, skomplikowanymi relacjami z apodyktycznym ojcem, poprzez dramatyczny okres II wojny światowej, nie­udane małżeństwa, aż do decyzji o poszukiwaniu azylu i ucieczki do Stanów Zjednoczo­nych w 1967 roku. Opowiadając o Swietłanie, Beata de Robien kreśli również panoramę historyczną komunistycznej Rosji tamtych lat.

Słowa, które zmieniły Polskę (Wydawnictwo Dolnośląskie / Publicat, D15)

„Słowa, które zmieniły Polskę” to zbiór 32 mów(od początku państwa po czasy najnowsze), które znacząco wpłynęły na historię Polski. Średniowieczne przekazy, kazania sejmowe, odezwy i przemówienia mające znaczenie zarówno dla polityki wewnętrznej, jak i sytuacji międzynarodowej kraju. Każda mowa została opatrzona wyjaśnieniami i komentarzem historyka. Całości dopełniają ryciny i fotografie. Niezbędnik każdego miłośnika dziejów Polski.

Sophie Hodorowicz Knab, Naznaczone literą P. (Wydawnictwo Literackie, D16)

„Naznaczone literą P.” to oparta na solidnych historycznych źródłach opowieść o losach polskich kobiet wywiezionych do pracy przymusowej w nazistowskich Niemczech. Sophie Hodorowicz Knab dotarła do osobistych świadectw robotnic, na podstawie których odtworzyła dramatyczne realia kobiecej codzienności. Wyłania się z nich obraz nie tylko wszechobecnego cierpienia, ale również wielkiej odwagi i uporczywej woli przetrwania.

Polecamy książkę Marka Telera – „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 128 + 12 stron wkładki z ilustracjami
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-22-8 e-book / 978-83-66022-40-9 papier

Książkę można też kupić jako e-book, w cenie 12,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu e-booka!

Robert Frost, Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej (Rebis Dom Wydawniczy, D17, D33)

Pierwszy tom „Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej” opowiada o kształtowaniu się opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym państwa, które budowano zarówno oddolnie, jak i odgórnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny oraz podboju. Robert Frost podważa dotychczasowe interpretacje związku Polski i Litwy wypaczone przez pogląd, zgodnie z którym pojawienie się suwerennego państwa narodowego stanowi istotę politycznej nowoczesności, i przedstawia unię polsko-litewską jako podręcznikowy przykład „państwa złożonego”.

Conn Iggulden, Zdobywca (Wydawnictwo Papierowy Księżyc, D20)

To powinien być Złoty Wiek. Jednak jeden z najwspanialszych narodów świata powoli chyli się ku upadkowi, pochłonięty przez swojego odwiecznego wroga. Dopiero spokojny człowiek, który wyjdzie z długiego cienia swego potężnego przodka – Dżyngis-chana, będzie w stanie to zmienić. Kubilaj-chan marzy o imperium sięgającym od morza do morza. Jednak by je zbudować, będzie musiał się wiele nauczyć o sztuce wojny i poświęceniu.

Dominic Lieven, W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji Wydawnictwo Akademickie SEDNO, D25)

Książka przedstawia wydarzenia i aktorów na scenie dziejów w latach 1904-1920. I wojna światowa i rewolucje w Rosji oraz w innych państwach Europy zmiotły panujących i doprowadziły do upadku porządków, których zwornikami byli cesarze Rosji, Niemiec, Austro-Węgier i państwa osmańskiego. Autor wykorzystuje niedostępne wcześniej dyplomatyczne i wojskowe archiwa rosyjskie i analizuje konflikt interesów imperiów i ambicji narodów pozbawionych państwowości w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach.

Joanna Hickson, Tudorowie. Narodziny dynastii HarperCollins Polska, D62)

Anglia coraz bardziej pogrąża się w chaosie. Ród Yorków rości sobie pretensje do tronu i wybucha Wojna Dwóch Róż. Edmund Tudor, znany z bezwzględnej lojalności wobec Lancasterów, zostaje pojmany przez Edwarda Yorka i umiera w więzieniu. Jego przyrodni brat, Jasper, przejmuje opiekę nad synem Edmunda, Henrykiem. Teraz na nim spoczywa odpowiedzialność za losy rodu Tudorów. Odwaga i determinacja Jaspera sprawią, że jego bratanek zasiądzie na tronie jako Henryk VII, dając początek dynastii Tudorów.

Maciej Klósak, Dariusz Skonieczko, Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu (SZARA GODZINA, D62)

Stefan Szolc-Rogoziński to postać ze wszech miar nietuzinkowa. Patriota i niespokojna dusza, łowca przygód – nie tylko podróżniczych – przez całe życie poszukiwał swego miejsca na ziemi. Jego wielkim marzeniem było zostać obieżyświatem i odkrywcą. Mimo licznych przeciwności losu i nieustannie borykając się z problemami finansowymi, dopiął swego. W 1881 roku został członkiem Towarzystwa Geografii w Paryżu, co otworzyło przed nim drogę ku Czarnemu Lądowi. Wraz z Klemensem Tomczekiem i Leopoldem Janikowskim wyruszyli na podbój Afryki. Losy całej trójki, pełne niespodzianek i nagłych, czasem wręcz niesamowitych zwrotów akcji, znajdzie Czytelnik na kartach niniejszej książki. Warto przeczytać!

Księga Stulecia Niepodległości (Ośrodek KARTA, K7)

Księga Stulecia Niepodległości – dwutomowa, bogato ilustrowana publikacja Ośrodka KARTA w projekcie studia KreacjaPro Andrzeja Pągowskiego. Montaż ciekawych i poruszających relacji świadków historii (wspomnień, dzienników, dokumentów) przedstawia najważniejsze wydarzenia i procesy, które wpłynęły na kształt polskiej niepodległości, jej utratę i ponowne odzyskanie. Ponad 250 fotografii ilustruje życie społeczne i kulturalne w stuleciu 1918–2018.

Dowiedz się więcej o 22. Międzynarodowych Targach Książki:

Pomóż nam zebrać fundusze na działalność i rozwój portalu Histmag.org!

<a href="https://histmag.org/>


Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy