Opublikowano
2017-05-14 16:39
Licencja
Prawa zastrzeżone

4. Piknik XVIII-wieczny w Częstochowie!

Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Urząd Miasta Częstochowy i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zapraszają na 4. Piknik XVIII-wieczny w Parku Staszica. Impreza odbędzie się w sobotę 20 maja w Parku im. Stanisława Staszica położonym u podnóża klasztoru jasnogórskiego. Warto spojrzeć na XVIII wiek z innej strony, niż poprzez „podręcznikową” historię i zobaczyć jak wyglądało życie zwykłych ludzi. Impreza pod naszym patronatem!


Epoka saska i stanisławowska kojarzy się nieodmiennie z upadkiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, samowolnymi przemarszami wojsk ościennych mocarstw, nieudolnością władz centralnych, rozpasaniem arystokracji i biedą niższych warstw społeczeństwa. Jest to jednak obraz widziany przede wszystkim przez pryzmat wiedzy podręcznikowej, gdzie najważniejsze są informacje z zakresu historii politycznej. Warto więc spojrzeć na XVIII wiek z innej strony i zobaczyć jak wyglądało życie zwykłych ludzi

Rekonstruktorzy od godz. 12.00 będą prezentować sylwetki żołnierzy wojska koronnego, dam dworu, mieszczan i innych postać z epoki rokoko. Będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się strojom, zobaczyć pokaz musztry, posłuchać muzyki czy nauczyć się tańca przy akompaniamencie instrumentów grających na żywo. Można zabrać koc, prowiant i spędzić niecodzienne popołudnie w malowniczym parku, a przy okazji zapoznać się z historią, kulturą i wojskowością XVIII wieku.

Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej. Jest to grupa rekonstrukcyjna odtwarzającą żołnierzy Twierdzy Jasna Góra vel Fortecy Częstochowskiej z połowy XVIII wieku, a także mieszczki i mieszczan oraz osoby z wyższych sfer. Współpracuje z klasztorem OO. Paulinów na Jasnej Górze, Urzędem Miasta Częstochowy, Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Częstochowie.

Garnizon Fortecy Częstochowskiej bierze udział w wielu inscenizacjach w kraju i za granicą, pojawia się na piknikach i festynach, prowadzi lekcje żywej historii w szkołach i świetlicach środowiskowych oraz zapewnia wizualną oprawę konferencjom naukowym organizowanym przez Instytut Historii AJD i PTH Oddział w Częstochowie („Twierdze osiemnastowiecznej Europy. Spotkanie 2” – Częstochowa 22 – 23 września 2017 r.).

4. Piknik XVIII-wieczny w Parku Staszica rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do godziny 17:00

  • 12:00 – musztra żołnierzy garnizonu jasnogórskiego;
  • 13:30 – koncert utworów XVIII-wiecznych kompozytorów;
  • 15:00 – pokaz i nauka XVIII-wiecznych tańców przy muzyce granej na żywo.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku i na stronie internetowej wydarzenia.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Maciej Zaremba

Redaktor naczelny Histmag.org. Student historii i politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org