5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w kwietniu!

opublikowano: 2021-04-09 05:45
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Oto najciekawsze kwietniowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Atrakcyjni królowie elekcyjni”, „Budowle obronne w Górnej Nubii na podstawie badań archeologicznych i etnologicznych” czy „Byk, Maczuga i inni... Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia”.
REKLAMA

1.) Fabianowska M., Nesteruk M., Łaniecki J. „Atrakcyjni królowie elekcyjni”

Nie należysz do żadnej dynastii? Nie szkodzi, od czego jest wolna elekcja! Dzięki niej i Ty mógłbyś zasiąść na tronie. A historia królów elekcyjnych pokazuje, jak żyć na luzie w trudnych czasach. Dzięki tej książce dowiesz się, jak chadzano od Sasa do Lasa, kogo Kościuszko chciał zabić tomahawkiem i u kogo niedźwiedzie były gorylami.

Książkę „Atrakcyjni królowie elekcyjni” możesz zamówić tutaj: LINK

2.) Koper S., „Blaski i cienie II Rzeczypospolitej”

Sensacje, celebryci, skandale. Szalone życie celebrytów II RP. Ówczesne smaki i obyczaje kulinarne. Kolonialne ambicje Polski. Romanse w Zakopanem. Czy Dymsza był zdrajcą? Morskie opowieści spod biało-czerwonej bandery. Na czym polega fenomen Mieczysława Fogga? Tajemniczy kasiarz Szpicbródka. Prawda i legenda o Gdyni oraz Wolnym Mieście Gdańsku. Michał Waszyński światowej sławy polski reżyser. Konszachty polityków z gangsterami. Niepowtarzalny klimat i czar II Rzeczypospolitej w pełnej anegdot oraz ciekawostek opowieści Sławomira Kopra.

Książkę „Blaski i cienie II Rzeczypospolitej” możesz zamówić tutaj: LINK

3.) Drzewiecki M., „Budowle obronne w Górnej Nubii na podstawie badań archeologicznych i etnologicznych”

Od prostych wież mieszkalnych, które służyły jednej rodzinie czy niewielkiej grupie, do dużych założeń obronnych z bastionami i bastejami, strzegących granic imperiów i szlaków handlowych. Od nieinwazyjnych metod badawczych, jak fotografia, analiza zobrazowań satelitarnych czy skaning laserowy, po badania powierzchniowe i wykopaliska archeologiczne.

Książka ta przybliża fascynujący świat niezwykle zróżnicowanych budowli obronnych wznoszonych przez wiele stuleci w rejonie Górnej Nubii (dzisiejszy północny i centralny Sudan). Można ją też jednak czytać jako swoisty „przewodnik po archeologii”. Prowadzona w swobodnym stylu narracja wciąga czytelnika w codzienność archeologów, pokazuje, w jaki sposób przygotowują się do prowadzenia badań, z jakimi problemami muszą się mierzyć w ich trakcie, stawia też nowe pytania badawcze i zachęca do własnych poszukiwań.

Książkę „Budowle obronne w Górnej Nubii na podstawie badań archeologicznych i etnologicznych” możesz zamówić tutaj: LINK

4.) Jakubowski S., „Byk, Maczuga i inni... Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia”

W okresie międzywojennym plagą terenów dzisiejszej Polski południowo-wschodniej były brutalne, często bezkarne bandy opryszków. Wielu z nich przeszło do lokalnej legendy. Całe powiaty były terroryzowane przez takich osobników jak "Panicz" i Panek, Mitkowski, Płaza, Byk. bracia Maczugowie i wielu innych. Każdy z nich miał na sumieniu wiele rabunków i morderstw. Niektórzy, jak chociażby Nikifor Maruszeczko zdobyli "sławę" ogólnopolską. Państwo nie zawsze dawało sobie radę z nimi.

Różne były losy negatywnych bohaterów książki. Jedni ginęli od kul plutonu egzekucyjnego lub na szubienicy w więzieniach Rzeszowa, Przemyśla czy Warszawy, inni w walce z policją lub swymi ofiarami, niektórym udało się ujść sprawiedliwości. "Byk, Maczuga i inni..." to fascynująca, oparta na kwerendzie starej prasy oraz akt policyjnych i sądowych - opowieść o zbrodni, która nie zawsze spotykała się z należytą karę, o krwawych napadach i morderstwach, sensacyjnych ucieczkach. To także historia tych, którzy usiłowali walczyć z plagą przedwojennego bandytyzmu. Licząca blisko 200 stron książka jest bogato ilustrowana, często unikalnymi fotografiami z tamtego okresu

Książkę „Byk, Maczuga i inni... Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia” możesz zamówić tutaj: LINK

5.) praca zbiorowa, „Chwile przełomu. 25 wydarzeń które zmieniły dzieje Polski”

Kulisy największych sukcesów, tło najbardziej bolesnych porażek i prawda o decyzjach, które ukształtowały dzieje Polski.

Kiedy naprawdę powstało państwo polskie? Jaka była największa katastrofa w dziejach Rzeczpospolitej? I czy sojusz z Hitlerem mógł uratować II RP? Od przybycia pierwszych Słowian nad Wisłę po układ jałtański i upadek komunizmu. Pojedyncze decyzje, podejmowane w kluczowych momentach, na zawsze przesądziły o losach kraju. Oto 25 przełomowych momentów polskiej historii i 25 podstawowych pytań. Zadawali je królowie, politycy, generałowie i zwykli Polacy – często przez wiele stuleci.

O udzielenie odpowiedzi poprosiliśmy wiodących ekspertów i najpopularniejszych publicystów historycznych.

Michael Morys-Twarowski wyjaśnia czy Rzeczpospolita mogła podbić Rosję w XVII wieku. Prof. Rafał Kowalczyk wskazuje prawdziwe przyczyny upadku drugiego najważniejszego państwa na kontynencie. Dariusz Kaliński bez ogródek pisze o tym, dlaczego alianci sprzedali nas Stalinowi, a Sebastian Pawlina – pokazuje czy powstanie warszawskie miało szanse na sukces.

Książkę „Chwile przełomu. 25 wydarzeń które zmieniły dzieje Polski” możesz zamówić tutaj: LINK

Zobacz również inne książki historyczne dostępne w Księgarni Odkrywcy.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone