5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w lipcu!

opublikowano: 2020-07-13 04:44
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Oto najciekawsze lipcowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Był sobie piłkarz… Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet”, „Cudowności miasta Rzymu” czy „Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii”.
REKLAMA

1.) Bartków M. „Akta skarbów”

Zagadki Gór Sowich, legenda „złotego pociągu” czy poszukiwania Bursztynowej Komnaty od dekad pobudzają wyobraźnię kolejnych historyków, badaczy i czytelników. W licznych zachowanych dokumentach archiwalnych, oprócz takich głośnych spraw „skarbowych”, odnaleźć można również informacje na temat szeregu innych pasjonujących historii, o których wcześniej pisano niewiele lub w ogóle je pomijano.

Ich tropem postanowił podążyć Maciej Bartków. Prowadząc wieloletnią kwerendę archiwalną, odnalazł dziesiątki zapomnianych przez dekady akt. Dotyczą one w równej mierze poszukiwań skarbów jak i prób wyjaśniania innych tajemnic z czasów II wojny światowej. Szesnaście spraw, jakie opisano w książce, przybliża między innymi tajemnicę zaginionej kolekcji dzieł sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, zagadkę walizki pewnego francuskiego konsula, historię pierwszych fotografii wykonanych w obozie Gross-Rosen, losy kapo z obozu w „Riese” czy kradzież kabli z walimskich sztolni w Górach Sowich. Autor przedstawia też ciekawe fakty związane z poszukiwaniami Bursztynowej Komnaty czy historią skarbu Hansa Franka. To wszystko, zobrazowane szeregiem niepublikowanych wcześniej dokumentów i fotografii sprawia, że „Akta skarbów” to książka zdecydowanie warta uwagi.

Książkę „Akta skarbów” możesz zamówić tutaj: LINK

2.) Kamczyk W., „Bogowie i demony. Augustyn z Hippony i religijność pogańska późnej starożytności”

Prezentowana publikacja koncentruje się na dwóch dziełach wybranych z bogatej spuścizny świętego Augustyna: De divinatione daemonum oraz Tractatiis contra paganos (Sermo 198augm.). Oba podejmują kwestię reliktów religijności pogańskiej, z którymi przychodzi mierzyć się wyznawcom Chrystusa. Chodzi o niektóre praktyki pogańskie, a także działalność wróżbiarską złych duchów. Zjawiska te niepokoiły chrześcijan, stąd próby wyjaśnień podejmowane przez Augustyna.

Pierwsza część niniejszego opracowania to omówienie elementów religijności pogańskiej prezentowane przez biskupa Hippony w Tractatus contra paganos, druga wprowadza w koncepcje wróżbiarstwa i jego ocenę u starożytnych, trzecia omawia demonologię Augustyna zawartą w prezentowanych utworach. Nie stanowią one zwartego opracowania monograficznego, lecz jedynie niewielkie przyczynki do poruszanych zagadnień. Z kolei części czwarta i piąta to pierwsze polskie tłumaczenia obu dzieł poprzedzone wstępami oraz opatrzone komentarzem. Ich lektura stanowi najlepszą prezentację poruszanych wcześniej problemów.

Książkę „Bogowie i demony. Augustyn z Hippony i religijność pogańska późnej starożytności” możesz zamówić tutaj: LINK

3.) Bugajski A., „Był sobie piłkarz… Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet”

Każdy piłkarz to historia zasługująca na osobną interesującą książkę. Tutaj mamy czterdzieści wciągających, skondensowanych, a przez to jeszcze bardziej zdynamizowanych futbolowych opowieści. Jest jak w dobrym piłkarskim meczu - akcja goni akcję!

Dobór piłkarzy nie był oczywisty, tak jak nieoczywiste są ich kariery. Jest tu miejsce dla medalistów mistrzostw świata, mistrzów olimpijskich, ale także dla zawodników, którzy w najlepszym wypadku ledwie otarli się o kadrę narodową. Ich piłkarskie losy fascynująco łączyły się z ważnymi życiowymi decyzjami, nierzadko dramatycznymi i nieodwołalnymi. Opisywani zawodnicy reprezentują kluby rozsiane po całej Polsce i pochodzą z różnych epok - od czasów przedwojennych, aż do momentu, kiedy upadał mur berliński. Wszyscy mają wspólny mianownik - ich historie są warte poznania lub odkrycia w innym wymiarze. Autor z wieloma bohaterami rozmawiał osobiście, a gdy było to niemożliwe, próbował kontaktować się z ludźmi, którzy na ich temat mieli coś ważnego do powiedzenia, analizował ważne fakty z biografii i starał się je na nowo interpretować.

Antoni Bugajski – urodził się w Limanowej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarski wychowanek krakowskiego „Tempa”, od 1998 roku w „Przeglądzie Sportowym” i przez kilka lat szef działu piłka nożna. Współautor albumu „Biało-Czerwone Mundiale” (2006), nominowany razem z Pawłem Rusieckim do nagrody Grand Press (2006) za cykl artykułów pt. „Lista Fryzjera”.

Książkę „Był sobie piłkarz… Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet” możesz zamówić tutaj: LINK

4.) Mistrz Grzegorz, „Cudowności miasta Rzymu”

Cudowności miasta Rzymu to swoisty przewodnik po Wiecznym Mieście napisany przez niejakiego Mistrza Grzegorza. Autor tej nie­zwykle osobistej relacji, wielki miłośnik antyku, odwiedził Rzym pod koniec XII lub w początkach XIII wieku. W powstałym w wyniku tej podróży utworze znaleźć można opisy wielu rzeźb oraz rozmaitych budowli, które miał okazję zobaczyć lub o których czytał. Skupił się jednak wyłącznie na zabytkach starożytnych, pomijając chrześcijań­skie oblicze miasta zupełnym milczeniem. Dzieło Mistrza Grzegorza wraz z legendami i opowieściami dotyczącymi oglądanych cudowno­ści oraz cytatami z rozmaitych pisarzy starożytnych stanowi wyraz fascynacji średniowiecznego autora antyczną przeszłością Rzymu.

Książkę „Cudowności miasta Rzymu” możesz zamówić tutaj: LINK

5.) Moore W., „Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii”

Krwawa i wstrząsająca opowieść o narodzinach nowoczesnej chirurgii i jej ojcu – Johnie Hunterze. Książka dla fanów „Rzeźników i lekarzy” Lindsey Fitzharris

Odcięte ramię leżało na stole sekcyjnym i gniło. Pozbawione krwi mięśnie wyglądały upiornie blado, lecz włosy porastające przedramię oraz paznokcie sprawiały wrażenie tak samo żywych jak wtedy, gdy jeszcze stanowiły część ciała mężczyzny. Pragnąc zaimponować starszemu o dziesięć lat bratu Williamowi, dwudziestoletni John wziął do ręki przygotowany wcześniej skalpel, by rozpocząć swoją pierwszą sekcję ciała człowieka. […] kiedy John Hunter wykonał pierwsze cięcie przez twardą skórę ramienia mężczyzny, bardzo się starał nie wzdrygnąć ani nie okazać wstrętu. Z pewnością wiedział, że to najważniejszy sprawdzian, najważniejsza chwila w jego życiu.

Tak wyglądały początki kariery Johna Huntera – człowieka, który podniósł chirurgię do rangi nauki. Przez wiele lat przeprowadzał nowatorskie badania anatomiczne i eksperymenty, jednak w osiemnastowiecznym Londynie zdobycie ciała do sekcji graniczyło z cudem. Młody chirurg nie przebierał w środkach i wszedł do przestępczego półświatka. Na jego polecenie przestępcy wykradali z cmentarzy świeże, dopiero co zakopane zwłoki.

Hunter zgromadził niezwykłą kolekcję osobliwości, w której można było znaleźć zarówno zakonserwowane w ogromnych słojach ciała pięcioraczków, jak i szkielet olbrzyma. Dla dobra nauki był gotów podjąć każde wyzwanie: od pokrojenia truchła wieloryba po potraktowanie własnego penisa skalpelem z bakterią rzeżączki.

Książkę „Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii” możesz zamówić tutaj: LINK

Zobacz również inne książki historyczne dostępne w Księgarni Odkrywcy.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone