5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w maju!

opublikowano: 2021-05-11 04:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Oto najciekawsze majowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Godność i wolność. Greckie źródła tożsamości europejskiej”, „Chasydyzm. Wszystko, co najważniejsze” czy „Figuralne płyty nagrobne na Śląsku i Łużycach w okresie baroku (1650-1750)”.
REKLAMA

1.) Korus K. „Godność i wolność. Greckie źródła tożsamości europejskiej”

Refleksja nad europejską tożsamością i jej antycznymi źródłami stała się szczególnie ważna i potrzebna w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Książka Kazimierza Korusa odpowiada na to zapotrzebowanie. Jest wartościową lekturą zarówno dla badaczy zajmujących się aksjologią czy historią idei, jak i dla każdego człowieka chcącego zrozumieć kulturę i świat wartości, w których jest zanurzony, i świadomie się nimi kierować.

Autor rozpoczyna od zebrania i uporządkowania najważniejszych wiadomości o literaturze greckiej epoki archaicznej – to część pracy przeznaczona przede wszystkim dla niefilologów. Następnie w czterech rozdziałach zostały omówione wartości fundamentalne dla greckiej, a potem także europejskiej tożsamości: honor, godność i cześć, wolność, prawda, praca. Ostatni rozdział poświęcony jest narodzinom Europy jako pojęcia geograficznego i politycznego.

Podstawą wszelkich rozważań i źródłem naszej wiedzy o świecie wartości Greków sprzed ponad dwóch tysięcy lat jest antyczna literatura, obficie cytowana tu w najlepszych polskich przekładach. Jednak w sytuacjach, gdy istniejące tłumaczenia nie oddają w pełni wszystkich znaczeń istotnych dla zrozumienia kontekstu, autor podaje własne przekłady, objaśnia użyte terminy, co jest cenne przede wszystkim dla tych czytelników, którzy nie czytują Homera w oryginale. Natomiast dla znających grekę pomocny może być zamieszczony na końcu indeks pojęć i terminów greckich.

Książkę „Godność i wolność. Greckie źródła tożsamości europejskiej” możesz zamówić tutaj: LINK

2.) Kupś H. (red.), Szatkowski M. (red.), Dahl M. (red.), „70 lat Chińskiej Republiki Ludowej w ujęciu interdyscyplinarnym”

Siedem dekad po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej państwo to dysponuje coraz większą swobodą w dążeniu do realizacji własnych celów i działania nie według narzuconych z zewnątrz, ale samodzielnie wytyczonych reguł. Celem niniejszego opracowania jest odpowiedź na pytanie o charakter tych dążeń oraz metody ich realizacji. Czytelnik ma tu sposobność zapoznania się rozmaitymi spojrzeniami na historię i kondycję współczesnych Chin, przyporządkowanymi do trzech kategorii: polityki, ekonomii i kultury. O wartości poszczególnych rozdziałów stanowi wielowymiarowy opis złożonej rzeczywistości, pozwalający na zapowiedziane tytułem „interdyscyplinarne” poznanie Chin i ich roli we współczesnym świecie.

Monografia 70 lat Chińskiej Republiki Ludowej w ujęciu interdyscyplinarnym pod redakcją Hanny Kupś, Macieja Szatkowskiego oraz Michała Dahla jest publikacją ambitną i interesującą. Jej największą zaletą jest nie tylko tytułowa, ale autentyczna interdyscyplinarność. Teksty w niej zawarte obejmują tematykę polityczną, ekonomiczną i kulturową. Redaktorom udało się nie tylko zachować równowagę między poszczególnymi częściami monografii, ale również, co nie mniej ważne, zadbać o ich wzajemnie komplementarny charakter. Warto też zauważyć, że w kontekście postępujących przemian w ChRL (centralizacja władzy, zwrot od pragmatyzmu do ideologizacji w polityce, rosnące napięcia tak wewnątrz państwa, jak i w kontaktach z sąsiadami czy szerzej otoczeniem międzynarodowym) praca ta jest pozycją bardzo na czasie, podsumowującą przemiany ostatnich dekad i stanowiącą dobry punkt wyjścia do analiz bieżących i na przyszłość. Tym samym może być wartościowym materiałem dla studentów, uzupełniającym literaturę do zajęć poświęconych współczesnym Chinom, jak również dla bardziej zaawansowanych badaczy, zainteresowanych wyjściem poza własny obszar badań odnośnie Chin w poszukiwaniu inspiracji na polu innych dyscyplin naukowych.

Z recenzji dra hab. Krzysztofa Kozłowskiego, prof. SGH

Książkę „70 lat Chińskiej Republiki Ludowej w ujęciu interdyscyplinarnym” możesz zamówić tutaj: LINK

3.) Wodziński M., „Chasydyzm. Wszystko, co najważniejsze”

W siedmiu rozdziałach „Chasydyzm. Wszystko, co najważniejsze” omawia najważniejsze cechy jednego z najbardziej dynamicznych i długowiecznych ruchów religijnych powstałych kiedykolwiek na ziemiach polskich. Są to po kolei: definicja, role genderowe, charakter przywództwa, wielkość demograficzna, geografia, gospodarka i schyłek okresu klasycznego chasydyzmu. Jest to pierwsza próba odpowiedzi na te pytania w jednym tomie i pierwsze tak szerokie i multidyscyplinarne ujęcie tego tematu.

Książka stawia sobie ambitny cel rewizji najważniejszych strukturalnych zaniedbań i błędów w dotychczasowych studiach nad chasydyzmem. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do analizy chasydyzmu nowych metod badawczych stosowanych dotychczas niedostatecznie, radykalne rozszerzenie bazy źródłowej i chronologicznych ram analizowanego zjawiska oraz odejście od paradygmatu dziejów chasydyzmu jako historii przywódców. Ostatecznym i najważniejszym celem książki jest jednak zbudowanie intelektualnie wartościowej, metodologicznie nowoczesnej, źródłowo innowacyjnej i atrakcyjnej narracji, która wyznaczy nowe kanony myślenia, pisania i mówienia o chasydyzmie, zarówno w Polsce, jak i w literaturze naukowej na świecie.

Książkę „Chasydyzm. Wszystko, co najważniejsze” możesz zamówić tutaj: LINK

4.) Frierson C.A., Wilenski S.S., „Dzieci gułagu”

Książka przedstawia historie dzieci, których rodziców uznano za "wrogów Związku Sowieckiego" w okresie od jego powstania do śmierci Stalina. Kiedy rodziców aresztowano, tracono, zsyłano do Gułagu - dzieci dzieliły ich los i także cierpiały. Miliony dzieci określanych mianem "społecznie niebezpiecznych" straciło rodziców, domy i dzieciństwo. Ściśle tajne dokumenty z rosyjskich archiwów, pamiętniki i wywiady z ocalałymi pozwalają odpowiedzieć na pytania: jak doszło do takich wydarzeń, kto o nich wiedział i czy ktoś próbował walczyć o ocalenie dzieci? Książka pokazuje także, jak emocje związane z traumą z dzieciństwa przeniosły się na późniejsze życie, przechodząc z ofiar na ich dzieci i wnuki.

Książkę „Dzieci gułagu” możesz zamówić tutaj: LINK

5.) Stankiewicz M., „Figuralne płyty nagrobne na Śląsku i Łużycach w okresie baroku (1650-1750)”

Nowa książka autorki, której zainteresowania oscylują wokół śląskich płyt nagrobnych z wyobrażeniem całej postaci. Tym razem przedmiotem opracowania są późne dzieła, powstałe w okresie baroku, które autorka próbuje odnaleźć w najtrudniej dostępnych miejscach. Ta grupa zabytków, tak kiedyś liczna i charakterystyczna dla sztuki Dolnego Śląska, Łużyc i hrabstwa kłodzkiego, ale także sąsiednich terenów, jest wciąż słabo poznana, spychana na margines zainteresowania badaczy, traktowana nieco lekceważąco i wciąż jeszcze niezinwentaryzowana. Takich zabytków powstałych po 1650 r. jest już bardzo niewiele, ale wciąż zadziwiają swoją oryginalnością i bogactwem symboliki, wciąż przekazują ogromną wiedzę historyczną, kostiumologiczną, genealogiczną, heraldyczną, militarystyczną, a nawet socjologiczną. Chciałoby się powiedzieć: spieszmy się je poznawać, zanim całkiem znikną.

Książkę „Figuralne płyty nagrobne na Śląsku i Łużycach w okresie baroku (1650-1750)” możesz zamówić tutaj: LINK

Zobacz również inne książki historyczne dostępne w Księgarni Odkrywcy.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone