5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w sierpniu!

opublikowano: 2022-08-10 05:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Oto najciekawsze sierpniowe nowości w Księgarni Odkrywcy. Wśród interesujących pozycji znajdziemy m.in. książki: „Demony Rosji”, „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” i „Amur. Między Rosją a Chinami”.
REKLAMA

1.) Summers A. „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” 

Kultowa biografia Marilyn Monroe w nowym wydaniu, zaktualizowanym z okazji 60. rocznicy tragicznej śmierci ikony kina.

Anthony Summers, biograf gwiazd i dziennikarz śledczy, ujawnia wstrząsającą prawdę o życiu i śmierci Marilyn Monroe. Kim naprawdę była? Seksbombą czy zagubioną dziewczynką? Utalentowaną aktorką czy hochsztaplerką, która zrobiła karierę przez łóżko? Z kim romansowała? Co sprawiło, że stała się sławna? Jak naprawdę wyglądała jej śmierć?

Bogini to biografia Marilyn Monroe napisana na podstawie ponad 600 wywiadów, które autor przeprowadził z przyjaciółmi, kochankami i osobami z najbliższego otoczenia gwiazdy. Śledztwo Summersa stało się podstawą dokumentu Netflixa Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania (2022).  

Książkę „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” możesz zamówić tutaj: LINK 

2.) Jurasz W. „Demony Rosji”

Witold Jurasz, autor popularnego podcastu Sprawy międzynarodowe. Ukraina, widział Rosję z bliska – był dyplomatą w polskiej ambasadzie w Moskwie. W swojej książce przeplatając opisy polityki Władimira Putina z opowieściami z codziennego życia w Rosji pokazuje, że Putin wcale nie jest twórcą zła, które widzimy oglądając relacje i czytając reportaże na temat rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie. Zło w Rosji – i niestety również zło w Rosjanach – było bowiem jedynie uśpione i wystarczyło niewiele, by na nowo zatryumfowało. Co gorsza, zło miało w sobie wiele zwodniczego uroku. Mamiło Zachód swoim blichtrem i zuchwałością. Uwodziło umiejętnością gry na głęboko skrywanych, zduszonych polityczną poprawnością słabościach ludzi Zachodu. W efekcie, mimo że Władimir Putin szczerze, jak mało który przywódca w historii, informował o swoich zamierzeniach, równocześnie zdołał uśpić naszą czujność. A może to nie Putin nas uśpił. Może sami chcieliśmy być ślepi.

Książkę „Demony Rosji” możesz kupić tutaj: LINK

3.) Thurbon C. „Amur. Między Rosją a Chinami”

Rzeka Amur oddziela Rosję od Chin. Ta ponoć najmocniej ufortyfikowana granica świata naznaczona jest zadawnioną nieufnością, której nie potrafi przełamać udawana serdeczność przywódców obu państw. Wzdłuż brzegu chowają się zapomniane przez świat wioski, starożytne grobowce, mongolskie świątynie, ruiny sowieckich instalacji – a wśród nich, w cieniu wielkiej historii, próbują przetrwać ludzie. Należą do różnych narodów i kultur, mówią wieloma językami i pielęgnują odmienne wspomnienia o przeszłości tych ziem. Niektórzy walczyli zajadle, żeby pozostać w swoich domach, inni znaleźli się tu wbrew własnej woli. Dżyngis-chan, Stalin, Putin – wszyscy oni odcisnęli bolesne piętno na życiu mieszkańców tych terenów, tak odległych od centrum wielkich imperiów. 

Książkę „Amur. Między Rosją a Chinami” możesz kupić tutaj: LINK 

4.) Pałka J. „Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim”

W publikacji przedstawiono plany operacyjne przygotowywane dla Ludowego Wojska Polskiego, protokoły jego rozwoju w ramach sojuszniczych uzgodnień oraz przykładowe wspólne ćwiczenia, które były sprawdzianem gotowości do działań w ramach Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego. Książka powstała na podstawie dokumentów opracowanych przez polski Sztab Generalny i Generalny Inspektorat Szkolenia, które przygotowywały wojsko do ewentualnej III wojny światowej zgodnie ze szczegółowymi rozkazami płynącymi ze Sztabu Generalnego Armii Sowieckiej. Przed polskimi jednostkami stawiano zadania głównie ofensywne, a polscy żołnierze w ramach wielkiej ofensywy wojsk należących do Układu Warszawskiego mieli zdobywać północną część RFN, Danię, częściowo Holandię i Belgię. Broń jądrowa stanowiła przy tym niezwykle istotny czynnik walki.

Książkę „Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim” możesz kupić tutaj: LINK

5.) Ilski Z. „System wyborczy do Izby Poselskiej parlamentu Polski przedrozbiorowej, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego”

Autor opisał wybory posłów na sejmy I Rzeczypospolitej, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego do 1831 r. Problematyka ta nigdy wcześniej nie była badana tak dokładnie, historycy jedynie wspominali o niej przy okazji rozważań nad polskim parlamentaryzmem, ale nikt nie pokusił się o całościową analizę. Książka profesora Ilskiego stanowi pierwsze, a jednocześnie wnikliwe omówienie tematyki ordynacji wyborczych, podziału mandatów, technik wysuwania kandydatów, głosowania, określenia kręgu osób posiadających czynne i bierne prawo wyborcze. Prezentuje też debaty jakie toczono w Polsce wokół tych zagadnień, przedstawiając koncepcje zrealizowane w praktyce, jak i pominięte.
- Z recenzji wydawniczej prof. dra hab. Andrzeja Małkiewicza

Książkę „System wyborczy do Izby Poselskiej parlamentu Polski przedrozbiorowej, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego” możesz kupić tutaj: LINK

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone