5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w styczniu!

opublikowano: 2020-01-13 07:04
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Prezentujemy wybór najciekawszych styczniowych nowości w Księgarni Odkrywcy W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „100-lecie polskiej Policji. Historia i współczesność”, „Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem (1918-1989)” czy „Kto odpowiada za klęskę wrześniową.”
REKLAMA

1.) Praca zbiorowa (red. Gmitruk J., Judycki Z., Skoczek T.), „100-lecie Polskiej Policji. Historia i współczesność”

„100-lecie polskiej Policji. Historia i współczesność” to zbiór referatów wygłoszonych i nadesłanych na konferencję naukową zorganizowaną w dniu 6 września 2019 roku przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Niepodległości, Fundację Polonia Semper Fidelis i Stowarzyszenie Muzeum Policji.

Celem niniejszej publikacji oraz konferencji jest troska o ocalenie od zapomnienia historii polskiej Policji w jubileuszowym roku jej 100-letniego istnienia, a także zainspirowanie naukowców do szczegółowych badań i opracowań jej dziejów, które w naszej historiografii reprezentowane są bardzo ubogo.

Zawartość publikacji to artykuły poświęcone dziejom polskiej Policji, które przybliżają jej problemy zarówno w aspekcie ogólnym, szczegółowym, jak i regionalnym. Autorami prac są historycy, dziennikarze, byli i obecni funkcjonariusze Policji oraz osoby pasjonujące się historią polskich organów bezpieczeństwa publicznego.

2.) Wilk A., „Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem (1918-1989)”

Książka poświęcona jest dziejom politycznym ludności łemkowskiej. Przedstawia historię społeczności łemkowskiej na Łemkowszczyźnie na tle procesu wyodrębniania jedności grupowej, jak również poszukiwania tożsamości w sytuacji ukraińsko-polskiej rywalizacji o włączenie miejscowej ludności do własnej wspólnoty narodowej lub obywatelskiej. Porusza istotne kwestie, takie jak dezintegracja Łemków w wyniku wysiedleń w latach 1945–1947, a także asymilacja i akulturacja w warunkach państwa komunistycznego na ziemiach północnej i zachodniej Polski. Poniższa publikacja jest próbą uchwycenia procesów historycznych i najważniejszych wydarzeń w dziejach tej ludności, które rzutowały na rozwój wspólnoty, by w końcu doprowadzić do dezintegracji i rozproszenia.

3.) Shuker K., „Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały?”, tom 2

Karl Shuker, brytyjski doktor zoologii, stał się najwybitniejszym przedstawicielem… kryptozoologii – dziedziny zajmującej się zwierzętami, których istnienie jest odrzucane przez naukę. Ujawnił i zbadał więcej zaginionych gatunków niż jakikolwiek inny naukowiec. Przedstawił je w kilkudziesięciu publikacjach, podając obiektywne i przekonujące argumenty na to, jakimi zwierzętami mogą być te nieznane gatunki.

Książka „Czy prehistoryczne zwierzęta przetrwały?” to apogeum osiągnięć doktora Shukera. Ponad 800 bogato ilustrowanych stron – w znakomitej części wypełnionych rysunkami specjalizującego się w ilustracji kryptozoologicznej Williama M. Rebsamena – składa się na najobszerniejsze kompendium wiedzy o kryptozoologii.

Tom 2 przedstawia zwierzęta żyjące na lądzie i w powietrzu, które mogły przetrwać do dziś, choć według naukowców głównego nurtu wymarły nawet przed milionami lat. Doktor Shuker ze swadą i pasją utalentowanego pisarza i skrupulatnością naukowca bada fascynujące kryptozoologiczne zagadki: od koni z pazurami, diabelskich świń i czerwonych słoni, po gigantyczne pterozaury, latające jaszczurki i węże-ptaki.

4.) Fiedoruk A., „Moje białostockie powidoki”

„Moje białostockie powidoki” Andrzeja Fiedoruka to obrazy minionego świata, malowane barwą jasną, przejrzystą i radosną, bo takie powidoki z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wieku zapamiętał Autor. Oglądając, w trakcie czytania, zatrzymane w pamięci Pisarza powidokowe klisze, przywołujemy miejsca i zdarzenia a także postacie wrosłe w obraz wiejskiego miasta, jakim był w tamtych czasach Białystok. Nie tylko oddajemy się rozkoszy smakowania chleba z cukrem i śmietaną, smażonych ziemniaków z zsiadłym mlekiem czy świeżynki, ale także poznajemy miejskich oryginałów: Gwizdka, Andrzejka czy Felka eleganta i bywalca. Zaglądamy na Sienny Rynek, Rynek na Bema, idziemy na kocyk z koszyczkiem lub na grzyby do Zwierzyńca, zażyć kąpieli w odkrytym basenie na Nowym Mieście czy wypić kufelek w osławionym barze Zajazd.

Tych ludzi, tych miejsc już nie ma. Białystok dwudziestego pierwszego wieku jest już miastem miejskim. Po mieście ruralnym pozostały powidoki, kontrasty następcze, obrazy świata, do których wracamy z nostalgią i rozrzewnieniem.

5.) Dybicz P. (red.), „Kto odpowiada za klęskę wrześniową”

“Kto odpowiada za klęskę wrześniową” jest pierwszą publikacją rozpoczynającą nową serię książek PRZEGLĄDU, której wspólnym mianownikiem jest II wojna światowa. W tej serii będziemy podejmować nie tylko kwestie militarne, ale także społeczne i polityczne. Wychodzimy bowiem z założenia, że poznanie i analiza wydarzeń, postaw i zachowań ludzkich w czasie wojny oraz meandrów polityki zwycięskich mocarstw i programów ugrupowań politycznych ułatwiają zrozumienie tego, co zaszło w Polsce i na świecie po jej zakończeniu.

Zobaczcie również inne książki historyczne dostępne w Księgarni Odkrywcy.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone