Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Książki
Opublikowany: 2022-01-11 06:23
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w styczniu!

Oto najciekawsze styczniowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Alamo - San Jacinto 1836”, „Bohater dzieci. Opowieść o Januszu Korczaku” lub „Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?”.
REKLAMA

1.) Wojtczak J., „Alamo - San Jacinto 1836”

Książka należąca do serii "Historyczne Bitwy" przygotowywanej przez wydawnictwo Bellona. Zobacz, jak wyglądał przebieg opisywanej bitwy i sprawdź, czego jeszcze o niej nie wiesz.

"Alamo-San Jacinto 1836" to publikacja wchodząca w skład serii "Historyczne Bitwy", skupiającej się na najważniejszych starciach w dziejach Polski i całego świata. Ten tom to edycja limitowana, posiada ograniczony nakład. Podobnie jak pozostałe książki z tego cyklu, ma charakter popularnonaukowy i przedstawiają szczegółowo tło historyczne, przebieg, a także późniejsze konsekwencje każdej przywoływanej bitwy. Dzięki temu można ją szczegółowo przeanalizować i rozpatrzeć z kilku różnych aspektów.

Opis dotyczy oblężenia ufortyfikowanej misji Alamo w San Antonio. Było to starcie, w wyniku którego śmierć ponieśli niemal wszyscy obrońcy, w tym również rozpoznawalni bohaterowie, Jim Bowie oraz Davy Crockett. Bitwa zyskała status legendarnej, a dzięki niej amerykańska opinia publiczna zwróciła się przeciwko Meksykowi, a dzięki temu Teksańczykom łatwiej było osiągnąć decydujące zwycięstwo na równinie San Jacinto. Wojna o niepodległość Teksasu, często nazywana także Rewolucją Teksaską) rozegrała się w latach 1835-1836, a swoje zakończenie miała dwudziestego pierwszego kwietnia 1836 roku.

Książkę „Alamo - San Jacinto 1836” możesz zamówić tutaj: LINK

2.) Ochman M., „Bitwa trzech rzek. Caporetto 1917”

Bitwa pod Caporetto (dziś Kobarid w Słowenii) to jedna z niewielu bitew stoczonych w czasie pierwszej wojny światowej zakończonych zdecydowanym zwycięstwem jednej ze stron. Połączone siły niemiecko-austro-węgierskie jesienią 1917 roku pokonały w niej i zmusiły do odwrotu armie włoskie, stając na początku grudnia niemal u wrót Wenecji. Skala i dalekosiężne skutki operacji stawiają ją w jednym rzędzie z daleko słynniejszymi bitwami pod Tannenbergiem i nad Marną.

Czytelnik znajdzie w książce nie tylko szczegółowy opis walk, ale – ze względu na mało znany w Polsce temat – także ich tło polityczne i biogramy ważniejszych postaci. Niepominięty został wątek polski – obok innych narodów monarchii nad Isonzo-Sočą walczyli Ślązacy, Podhalanie i byli żołnierze Legionów.

Realia zmagań przybliżają liczne zdjęcia, mapy i fragmenty relacji uczestników...

Książkę „Bitwa trzech rzek. Caporetto 1917” możesz zamówić tutaj: LINK

3.) Bogacki T., „Bohater dzieci. Opowieść o Januszu Korczaku”

Wzruszająca opowieść o Januszu Korczaku, człowieku wrażliwym na krzywdę najsłabszych – dzieci. Przepiękne, nastrojowe ilustracje połączone z oszczędną narracją, sprawiają że przedstawiona historia zapada głęboko w pamięci. Książka skierowana jest zarówno do młodych jaki i dorosłych czytelników. Książka otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia: 2009 The Champion of Children- Sydney Taylor Notable Book Award- 2009 The Champion of Children – Finalist of National Jewish Book Award 2009 The Champion of Children – The Best Of Children’s Illustrations 2009 / Society of Illustrators – The Original Art Exhibition -New York, USA 2011 The Champion of Children – Yad Vashem award for Children’s Holocoust Literature – Israel (…) Pomimo że historia kończy się tragicznie i może wzbudzić poczucie głębokiej rozpaczy, autorowi w niezwykły sposób udało się stworzyć atmosferę podniosłą i budującą między innymi poprzez subtelną i delikatną tonację ilustracji (…) Kirkus Reviews (cieszące się dużym zaufaniem źródło recenzji książkowych w Stanach Zjednoczonych od 1933 roku) (…) Określenie „inspirujący” nieczęsto jest używane wobec książek o holokauście. Jest ono jednak bardzo prawdziwe w odniesieniu do tej biografii Korczaka, która unika sentymentalizmu w opowiadaniu o tragedii, odwadze i poświęceniu bohatera. Polskiemu autorowi i ilustratorowi udaje się to dzięki głębokiej prostocie tekstu oraz niezwykłej subtelności ilustracji przypominających stare europejskie portrety i słynne zdjęcia dzieci z holokaustu. Booklist (publikacja Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek, źródło recenzji książkowych pisanych przez ekspertów z American Library Association)

Książkę „Bohater dzieci. Opowieść o Januszu Korczaku” możesz zamówić tutaj: LINK

4.) Le Goff J., „Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?”

To ostatnia, napisana na rok przed śmiercią książka Jacques’a Le Goffa (1924–2014), wybitnego francuskiego mediewisty z trzeciego pokolenia szkoły Annales, której programem było badanie historii życia codziennego i mentalności. Le Goff zapisał się w mediewistyce ideą „długiego średniowiecza”. Wbrew rozpowszechnionej opinii o odrębności włoskiego renesansu XV wieku uważał go za jeden spośród kilku średniowiecznych „renesansów”, a samo średniowiecze rozciągał do połowy XVIII wieku. Zdaniem Le Goffa dopiero wtedy doszło do radykalnych zmian kulturowych znamionujących nową epokę, nowożytność. W niniejszym eseju kwestia tej periodyzacji jest okazją do bardziej fundamentalnych rozważań nad sensem i potrzebą podziału na epoki jako takiego. Czy dziejowe cezury są faktycznie na tyle głębokie, że wymagają nieciągłej wizji historii, czemu przecież ewidentnie przeczy codzienne doświadczenie? Autor frapująco wykazuje ciągłość procesów „długiego średniowiecza”, obalając utrwalone schematy w nauczaniu historii: ani średniowiecze nie było tak „ciemne”, jak się przyjmuje, ani odrodzenie tak „racjonalne” i „humanistyczne”. Jeśli do tych korekt historiografa dodać narastającą globalizację, która wydaje się unieważniać wszelkie partykularyzmy, można dojść do wniosku, że periodyzacja jest anachronizmem, a światem włada niepodzielna ciągłość. Lektura tego eseju pokaże, że odpowiedź autora jest znacznie bardziej subtelna.

Książkę „Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?” możesz zamówić tutaj: LINK

5.) Praca zbiorowa, „Czystość i brud - higiena za Żelazną Kurtyną (1945-1989/1991)”

W zakresie szeroko pojętej higieny czasy żelaznej kurtyny (1945-1989/1991) cechował spektakularny postęp. W przypadku bloku wschodniego rewolucja społeczna umożliwiła powszechniejszy niż wcześniej dostęp do osiągnięć cywilizacyjnych w postaci kanalizacji, bieżącej wody, środków czystości oraz opieki lekarskiej, pielęgniarskiej czy stomatologicznej. Działania Światowej Organizacji Zdrowia, powstałej w 1946 roku, przekładały się na rosnącą świadomość zdrowotną. Przymusowe szczepienia doprowadziły do eradykacji wielu chorób epidemicznych. Postęp medycyny, masowa produkcja leków, środków higieny i żywności w połączeniu z parasolem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych wpłynęły korzystnie na przeciętną długość życia. Okres ten nie był jednak wolny od problemów. Na samym jego początku wyzwaniem było radzenie sobie z materialnymi, biologicznymi i psychicznymi skutkami II wojny światowej. Przemarsze wojsk oraz migracje ludności były przyczyną szerzenia się chorób. Problemy gospodarcze powodowały okresowe niedobory w dostępie do pełnowartościowej diety, środków higienicznych czy leków. Niezmąconą wcześniej wiarę w postęp medycyny zachwiała epidemia HIV/AIDS. Powyższe zagadnienia zostały poruszone w niniejszej książce. Kończy ona jednocześnie serię wydawniczą historyczną refleksję nad dziejami higieny, zapoczątkowaną w 2013 roku tomem poświęconym starożytności. Zgodnie z kierunkiem wytyczonym przez francuskiego historyka i socjologa, Georges'a Vigarello, jej zadaniem było ukazanie problematyki czystości i brudu na przestrzeni dziejów od początków cywilizacji aż do schyłku XX wieku.

Książkę „Czystość i brud - higiena za Żelazną Kurtyną (1945-1989/1991)” możesz zamówić tutaj: LINK

Zobacz również inne książki historyczne dostępne w Księgarni Odkrywcy.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy