5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy we wrześniu!

opublikowano: 2021-09-10 05:12
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Oto najciekawsze wrześniowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Ciąża mnoga i wieloraczki w starożytności”, „11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat” czy „Chrześcijanie przeciwko krucjatom XII-XIII wiek”.
REKLAMA

1.) Lewandowska D., „Ciąża mnoga i wieloraczki w starożytności”

Książka poświęcona jest zjawisku ciąży mnogiej i narodzinom wieloraczków w starożytności. Jej podstawą są źródła pisane ze starożytnego Bliskiego Wschodu (Mezopotamia, Egipt, Lewant, Anatolia) oraz z Grecji i Rzymu, których zakres chronologiczny obejmuje prawie 2500 lat. Tak bogaty materiał źródłowy pozwolił na przyjrzenie się tematowi z kilku perspektyw: prześledzono opowieści mitologiczne o półboskich bliźniakach i liczniejszych wieloraczkach, medyczne i astrologiczne koncepcje powstawania ciąży wielopłodowej oraz konsekwencje przyjścia na świat kilkorga dzieci jednocześnie w ujęciu prawa rzymskiego. Osobno zebrano wzmianki o narodzinach wieloraczków, które rzeczywiście miały miejsce w czasach starożytnych. Cennym uzupełnieniem są również rozdziały o wyobrażeniach Greków i Rzymian odnoszących się do krain zwiększających płodność, ciąży mnogiej u zwierząt i wykorzystania motywu bliźniąt i trojaczków w ówczesnej sztuce oraz „kulturze masowej”.

Książkę „Ciąża mnoga i wieloraczki w starożytności” możesz zamówić tutaj: LINK

2.) Zuckoff M. „11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat”

Jedenastoletni Bernard po raz pierwszy leciał samolotem. Dwuletnia Christine zostawiła w łóżku ukochaną przytulankę, żeby nic jej się nie stało podczas podróży. Stewardesa Amy Sweeney właśnie wróciła z urlopu wychowawczego i nie mogła się pogodzić z tym, że nie odprowadzi tego dnia córeczki do przedszkola. Zandra i Robert lecieli w podróż poślubną na Hawaje. Renée May, stewardesa, chciała zaskoczyć rodziców niespodziewaną wizytą. Zamierzała powiedzieć im, że jest w ciąży.

11 września 2001 roku terroryści porwali cztery samoloty, zamierzając rozbić je o najważniejsze budynki Stanów Zjednoczonych. Dwa boeingi uderzyły w wieże World Trade Center, jeden w Pentagon. Ostatni zamach został częściowo udaremniony przez bohaterskich pasażerów – samolot spadł na ziemię w terenie niezabudowanym.

Mitchell Zuckoff zaczął dokumentować losy osób dotkniętych przez zamachy terrorystyczne z 11 września już następnego dnia – i nie przestawał przez kilkanaście lat. Bohaterami jego książki są pasażerowie porwanych samolotów, strażacy, pracownicy World Trade Center i ich bliscy, a także mieszkańcy Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się ostatni samolot. Zuckoff odtwarza ten dzień minuta po minucie, z precyzją i empatią, w skali intymnej i monumentalnej. Przenosi czytelnika do samolotów, do płonących wież i do wozów strażackich pędzących w ich stronę. Ta książka to misterna układanka z ludzkich historii, eksponująca siły, które łączą ludzi w ekstremalnych okolicznościach.

Książkę „11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat” możesz zamówić tutaj: LINK

3.) Madajczak J., Granicka K., Gruda S., Jaglarz M., de Rojas J. L., „Aztecka układanka. Szesnastowieczny rękopis ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej”

Książka ta za pośrednictwem indiańskiego rękopisu pozwala zajrzeć do azteckiego domu i poznać losy zwykłych rodzin zmagających się ze skutkami hiszpańskiego podboju. To opowieść o niezwykłym rękopisie, który połączył losy dawnych Azteków ze współczesną historią Polski. Około 1540 roku na ziemiach należących do don Hernána Cortésa indiańscy skrybowie wykonali spis ludności, który jest obecnie jednym z najstarszych znanych źródeł w języku nahuatl. Zawarli w nim unikatową wiedzę na temat życia Indian we wczesnokolonialnej Nowej Hiszpanii. W ciągu kolejnych stuleci dokument uległ podziałowi: część zaginęła, a jeden z fragmentów, wywieziony przez Niemców z bombardowanego Berlina, trafił do Biblioteki Jagiellońskiej.

Julia Madajczak, Katarzyna Granicka, Szymon Gruda, Monika Jaglarz i José Luis de Rojas z jednej strony prezentują fascynującą historię kolekcji pochodzącej z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie i stanowiącej jej część kolekcji amerykańskiej, z drugiej zaś dostarczają czytelnikowi wysokiej jakości edycję krytyczną źródła w języku nahuatl wraz z narzędziami do samodzielnego tłumaczenia i interpretacji jego treści.

Książkę „Aztecka układanka. Szesnastowieczny rękopis ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej” możesz zamówić tutaj: LINK

4.) Łapczyńska E., „Bestiariusz nowohucki”

Oniryczna opowieść dla wszystkich tych, którzy szukają w literaturze surrealistycznej czegoś wyjątkowego. Zajrzyj do Nowej Huty lat pięćdziesiątych i przekonaj się, jak wygląda miasto robotnicze.

„Bestiariusz nowohucki” to dość złożona lektura, składająca się z obrazów o surrealistycznym charakterze. Czytelnik ma okazję śledzić „nowego człowieka”, produkt, który się nie udał i jest zwyczajnie zepsuty. Na historię składa się wiele wątków, a wśród bohaterów można spotkać jadaczkę arszeniku, proroka, który czyta z oparów wielkich pieców, oraz człowieka pozbawionego twarzy.

Losy wszystkich połączy jedna postać: doktor Szpigiel, który jednocześnie wprowadzi trudny do uchwycenia chaos. Odbiorca przyjrzy się więc dziwacznemu światu, zaskakującej metafizyce i na własne oczy zobaczy, jak brutalna może być praca. Na pewno zwróci też uwagę na rolę kobiecych postaci, które mimo utopijnych założeń systemu, zostały w nim zepchnięte na margines.

Autorką „Bestiariusza nowohuckiego” jest Elżbieta Łapczyńska. Przyszła na świat w Krakowie i tam mieszka do dziś; ma wykształcenie filozoficzne, natomiast zawodowo zajmuje się copywritingiem. Powieść stanowi jej literacki debiut. Do tej pory zajmowała się również literaturą dziecięcą, reżyserią, dramaturgią oraz komiksem. Została laureatką programów wspierających debiutantów i debiutantki, a także znalazła się w półfinale „Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej” i w finale konkursu kierowanego dla młodych reżyserów i reżyserek „Papaya Young Directors”.

Książkę „Bestiariusz nowohucki” możesz zamówić tutaj: LINK

5.) Aurell M., „Chrześcijanie przeciwko krucjatom XII-XIII wiek”

Bóg tak chce! – takim okrzykiem lud miał odpowiedzieć na papieskie wezwanie do wyprawy krzyżowej wygłoszone na synodzie w Clermont w 1095 roku. Czy chrześcijanie jednomyślnie poparli pomysł zorganizowania zbrojnej pielgrzymki mającej na celu odzyskanie Grobu Świętego? Wbrew powszechnemu przekonaniu członkowie wspólnoty chrześcijańskiej prezentowali dalece rozbieżne stanowiska w kwestii wypraw krzyżowych. Niniejsza książka proponuje spojrzenie na ruch krucjatowy przez pryzmat nieprzychylnych opinii prezentowanych przez średniowiecznych władców, teologów, uczonych, przedstawicieli duchowieństwa, kronikarzy, dziejopisarzy, a nawet trubadurów i truwerów. Martin Aurell oddaje głos tym, którzy kwestionowali zasadność wypraw krzyżowych, krytykowali decyzje świeckich przywódców i działania Kościoła, a także piętnowali wady krzyżowców, oskarżając ich o nieuzasadnione stosowanie przemocy, okrucieństwo, bezbożność, rozwiązłość, chciwość i sprzeniewierzenie się pierwotnym ideałom. Kontestatorzy ruchu krucjatowego należeli do mniejszości, ale ich opinie dają pełniejszy obraz stosunku ludzi średniowiecza, zwłaszcza chrześcijan, do zbrojnych wypraw do Ziemi Świętej.

Martin Aurell (ur. 1958) – historyk, mediewista, wykładowca Université de Poitiers, Université Panthéon-Sorbonne, Université de Rouen Normandie, dyrektor Centre d’études supérieures de civilisation médiévale, członek Institut Universitaire de France, redaktor prowadzący czasopisma „Cahiers de civilisation médiévale”. Autor licznych publikacji i artykułów naukowych poświęconych czasom średniowiecza, szczególnie trubadurom, legendzie arturiańskiej, Plantagenetom, Eleonorze Akwitańskiej, rycerstwu i ruchowi krucjatowemu.

Książkę „Chrześcijanie przeciwko krucjatom XII-XIII wiek” możesz zamówić tutaj: LINK

Zobacz również inne książki historyczne dostępne w Księgarni Odkrywcy.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone