50 lat z Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Tychach. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!
Zobacz także:
- Fiat 508 w Polsce
- Czekając na Malucha... Rynek motoryzacyjny w Polsce lat 80.
- Zastava 101 – samochód legenda
Przyjmuje się, że fiat 126p „zmotoryzował polskie społeczeństwo”. Przez długie lata był to najpopularniejszy model samochodu w Polsce. Niewielki pojazd o prostej konstrukcji, pozwalającej na samodzielne naprawy, swego czasu był najtańszym samochodem dostępnym na polskim rynku motoryzacyjnym.
- Ten „polski volkswagen" ma zmotoryzować Polskę, jak niegdyś Fiat 500 - Włochy. Bielski Fiat wytwarzany jest w 6 odmianach: z silnikiem 600 cm3 lub 650 cm3, w wersji inwalidzkiej, z otwieranym dachem itp. Małym Fiatem - zimą, latem. O walorach bielskiego samochodu przekonali się już liczni klienci w RFN, Jugosławii, na Węgrzech, w Belgii, Francji i Szwajcarii. Ponad 50 tys. Polskich Fiatów 126 wędruje rocznie w świat - pisano w broszusze reklamowej.
Zobaczcie, jak wyglądała taśma montażowa w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oraz w Tychach!
Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia i przedmioty osób związanych z dawną tyską FSM i obecnym Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland.
- Jesteś związany/-a z tyską FSM? Pracowałeś/-aś w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych Zakład Nr 2 w Tychach? A może pracujesz obecnie w tyskim przedsiębiorstwie Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland? Opowiedz nam, jak tu było i jest. Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia - mówią przedstawiciele tyskiego Muzeum.
Muzeum Miejskie w Tychach poszukuje osób dawniej i obecnie związanych z Fabryką Samochodów Małolitrażowych Zakład nr 2 w Tychach (dziś: Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland), które zechcą podzielić się opowieścią o pracy, ludziach, wydarzeniach oraz posiadają w rodzinnych zbiorach takie obiekty, jak: dokumenty, fotografie, czy pamiątki z logo FSM.
Celem Muzeum Miejskiego w Tychach jest zebranie jak największej liczby opowieści – pomogą one w poznawaniu historii miasta, której niewątpliwą częścią był FSM Zakład nr 2.
- Chcemy ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców, wydając publikację podsumowującą 50 lat działalności tego przedsiębiorstwa, które nadało kształt południowej części miasta Tychy - podkreślają przedstawiciele tyskiego muzeum.
W Muzeum można się skontaktować z p. Agatą Berger-Połomską (Dział Historii Miasta): tel. 32 327 18 20–22, wew. 30, e-mail: [email protected].
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej Muzeum w Tychach.
Źródło:
Muzeum w Tychach