50 lat z Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Tychach. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

opublikowano: 2023-09-30 08:58
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Fiat 126p, czyli popularny „Maluch” to król polskich szos. Samochód produkowany był w latach 1972–2000 przez Fiata oraz na licencji przez polską Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Tychach i Bielsku-Białej. Teraz Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia i przedmioty osób związanych z dawną tyską FSM i obecnym Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland.
REKLAMA
(Muzeum Miejskie Tychy, Fabryka Samochodów Małolitrażowych, fot. Zygmunt Wieczorek, 1980).

Zobacz także:

Przyjmuje się, że fiat 126p „zmotoryzował polskie społeczeństwo”. Przez długie lata był to najpopularniejszy model samochodu w Polsce. Niewielki pojazd o prostej konstrukcji, pozwalającej na samodzielne naprawy, swego czasu był najtańszym samochodem dostępnym na polskim rynku motoryzacyjnym.

 

- Ten „polski volkswagen" ma zmotoryzować Polskę, jak niegdyś Fiat 500 - Włochy. Bielski Fiat wytwarzany jest w 6 odmianach: z silnikiem 600 cm3 lub 650 cm3, w wersji inwalidzkiej, z otwieranym dachem itp. Małym Fiatem - zimą, latem. O walorach bielskiego samochodu przekonali się już liczni klienci w RFN, Jugosławii, na Węgrzech, w Belgii, Francji i Szwajcarii. Ponad 50 tys. Polskich Fiatów 126 wędruje rocznie w świat - pisano w broszusze reklamowej.

Zobaczcie, jak wyglądała taśma montażowa w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oraz w Tychach!

Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia i przedmioty osób związanych z dawną tyską FSM i obecnym Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland.

- Jesteś związany/-a z tyską FSM? Pracowałeś/-aś w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych Zakład Nr 2 w Tychach? A może pracujesz obecnie w tyskim przedsiębiorstwie Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland? Opowiedz nam, jak tu było i jest. Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia - mówią przedstawiciele tyskiego Muzeum.

Muzeum Miejskie w Tychach poszukuje osób dawniej i obecnie związanych z Fabryką Samochodów Małolitrażowych Zakład nr 2 w Tychach (dziś: Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland), które zechcą podzielić się opowieścią o pracy, ludziach, wydarzeniach oraz posiadają w rodzinnych zbiorach takie obiekty, jak: dokumenty, fotografie, czy pamiątki z logo FSM.

(fot. Montaż konstrukcji stalowej tłoczni, fot. autor nieznany, 1973, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach).

Celem Muzeum Miejskiego w Tychach jest zebranie jak największej liczby opowieści – pomogą one w poznawaniu historii miasta, której niewątpliwą częścią był FSM Zakład nr 2.

- Chcemy ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców, wydając publikację podsumowującą 50 lat działalności tego przedsiębiorstwa, które nadało kształt południowej części miasta Tychy - podkreślają przedstawiciele tyskiego muzeum.
fot. Montaż pierwszych konstrukcji stalowych hali nr 1 – Spawalni (fot. autor nieznany, 1973, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach).

W Muzeum można się skontaktować z p. Agatą Berger-Połomską (Dział Historii Miasta): tel. 32 327 18 20–22, wew. 30, e-mail:  [email protected].

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej Muzeum w Tychach.

Źródło:

Muzeum w Tychach

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone