500-letni dąb „Cysters” z Rud Raciborskich został podpalony

opublikowano: 2022-11-01 12:36
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Liczący około 500 lat dąb jest jednym z najstarszych drzew w Polsce. Rośnie na terenie Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach Raciborskich. W sobotę, 29 października, został podpalony. Tożsamość sprawców nie jest jeszcze znana.
REKLAMA
(fot. FB Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach)

Dąb szypułkowy z Rud Raciborskich jest jednym z najstarszych drzew nie tylko na Górnym Śląsku, ale i w Polsce. Liczy ponad 500 lat, mierzy 26 m, a jego obwód wynosi 7,35 m. Z jego nasion udało się wyhodować setki kolejnych dębów. Jest też jednym z ponad 50 pomników przyrody, które znajdują się w pocysterskim parku w Rudach Raciborskich.

Historia drzewa sięga XVIII wieku. Drzewo zostało m.in. uwiecznione w 1752 roku na rycinie wykonanej przez niemieckiego artystę Johanna Eliasa Ridingera. Dąb przedstawiony został obok Matki Bożej Pokornej i opactwa w Rudach Raciborskich.

Jak poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, dąb „Cysters” został podpalony wieczorem 29 października.

Drzewo znajdujące się pod opieką Lasów Państwowych, które liczy sobie setki lat, rosnące na terenie pocysterskiego klasztoru w Rudach Raciborskich zostało podpalone około 18:30. Brakuje nam słów na takie działanie wandali – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach w mediach społecznościowych.

Sprawcy mieli urządzić ognisko w pustej części pnia.

Leśnicy nie wiedzą jeszcze, czy dąb przetrwa podpalenie. Sprawą podpalenia 500-letniego drzewa zajmuje się policja.

Źródła:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach,

www.tvn24.pl,

www.rmf24.pl,

www.raciborz.naszemiasto.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone