69 nowych eksponatów na Wawelu

opublikowano: 2008-03-29 14:54
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W ciągu ostatniego roku zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu powiększyły się o 69 eksponatów. Do końca maja będzie można oglądać je na wystawie.
REKLAMA
Jeden z półmisków należących do tzw. „Zestawu łabędziego”, zakupiony przez Zamek Królewski na Wawelu w 1999 roku. Fotografia ze strony internetowej muzeum.

Nabytki pochodzą z darowizn, depozytów i zakupów. Na powiększenie zbiorów muzeum wydało w 2007 roku łącznie 764 tys. zł.

Najcenniejsze z nowych eksponatów stanowią uzupełnienie już istniejących kolekcji. Mowa przede wszystkim o kolejnych elementach tzw. serwisu łabędziego. Ten złożony z 3000 elementów zestaw został wykonany w Miśni w XVIII w. na zlecenie hrabiego Henryka Bruhla. Do dzisiaj przetrwało kilkaset sztuk "łabędziej" zastawy, z których kolejne cztery zakupiło krakowskie muzeum.

Do zbiorów zamku na Wawelu trafiło także dziesięć pasów kontuszowych. Uzupełniły one zbieraną od lat kolekcję liczącą dotąd 39 eksponatów. Pasy, podobnie jak zespół portretów związanych z rodziną Sapiehów, zostały zdeponowane przez Michała Sapiehę.

Wśród pozostałych nabytków znalazły się także m.in. plakietki z okresu okupacji hitlerowskiej upamiętniające organizowane w Krakowie uroczystości NSDAP.

Większość nowych eksponatów została już poddana konserwacji i do końca maja będą one dostępne dla zwiedzających.

Źródło: Nauka w Polsce

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone