7 kontrowersyjnych noblistów

opublikowano: 2023-12-10, 19:01
wszelkie prawa zastrzeżone
Gloryfikowali zbrodnie Serbów na Bałkanach, należeli do organizacji nazistowskich lub biernie przyglądali się masakrom dokonywanym na mniejszościach religijnych. Kim byli i za co nagrodzono ich Noblem?
reklama
Kontrowersyjny nobliści (fot. Foto: Anders Beer Wilse. Eier: Nasjonalbiblioteket (bldsa_HA0341); "Wild + Team Agentur - UNI Salzburg")

Choć nagroda Nobla powszechnie uznawana jest za jedno najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie, a kryteria wyboru laureatów uchodzą za rygorystyczne, to sylwetki i osiągnięcia niektórych laureatów mogą budzić szczególne wątpliwości. Jakie sylwetki wzbudzają największe kontrowersje i jak wiążą się one z historią?

Peter Handke

Peter Handke (fot. "Wild + Team Agentur - UNI Salzburg")

Peter Handke to austriacki pisarz, autor powieści i sztuk teatralnych (m.in. „Szerszenie”, „Publiczność zwymyślana”), który w czasie wojny na Bałkanach aktywnie komentował tragedię wojenną, wskazując przy tym na nierzetelność mediów. Negował ludobójstwo w Srebrenicy, uważał Serbów za jedyne ofiary wojny w Jugosławii, wyrażał poparcie dla Slobodana Miloševicia, a nawet Ratko Mladicia. Później osobiście tłumaczył i relatywizował swoje wypowiedzi. Brak jednoznacznych deklaracji dotyczących wojny w Bośni i Hercegowinie, a także jego późniejsza mowa na pogrzebie Miloševicia, doprowadziły jednak do utrwalenia silnej krytyki pisarza. Przyznanie mu literackiej nagrody Nobla w 2019 roku wzbudziło potężne emocje na Bałkanach. Belgrad słał gratulacje, zaś w Sarajewie i Kosowie Handke uznano za persona non grata. Mimo protestów, wznoszonych przez polityków, ale też stowarzyszenia (np. „Matki Srebrenicy”), komitet noblowski podtrzymał decyzję o przyznaniu Handkemu nagrody.

Aung San Suu Kyi

Aung San Suu Kyi w 2012 roku

W przypadku birmańskiej polityk kontrowersje odnoszą się do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce wiele lat po uhonorowaniu jej pokojową Nagrodą Nobla. W 1991 roku odebrała wyróżnienie za walkę na rzecz utrzymania demokracji w Birmie. Mało kto mógł wtedy przypuszczać, że po niemal trzech dekadach sama stanie się twarzą przemocy, jakiej wojsko – pod pozorem operacji antyterrorystycznej – dopuściło się wobec Rohingjów (muzułmańskiej mniejszości w Birmie). Dochodziło do masowych zabójstw i gwałtów, a ponad 700 tysięcy osób zmuszone było szukać schronienia w pobliskim Bangladeszu. Choć Aung San Suu Kyi trudno uznać za główną winowajczynię tragedii Rohingjów, to jej postawa wobec brutalnych działań armii, ale też wobec opozycjonistów i krytycznych dziennikarzy, których wtrąca się do więzień, została odebrana z rozczarowaniem. W związku z prześladowaniami i podejrzeniem ludobójstwa na mniejszości etnicznej, w 2019 roku Aung San Suu Kyi stanęła przed trybunałem w Hadze. Choć wyrok nie wskazał na ludobójstwo i tak był dla przywódczyni Mjanmy bezlitośnie krytyczny. Rozważania nad odebraniem jej Nagrody Nobla są jednak bezcelowe – raz przyznane wyróżnienie, nie może być cofnięte. Historia Aung San Suu Kyi w 2021 roku zatoczyła koło – władzę na drodze zamachu stanu ponownie przejęła junta wojskowa, a 78-letnia noblistka została skazana na karę 33 lat więzienia.

reklama

Knut Hamsun

Knut Hamsun (fot. Anders Beer Wilse. Eier: Nasjonalbiblioteket (bldsa_HA0341))

Postawa, za którą krytykowano Knuta Hamsuna, również dotyczy czasów późniejszych niż przyznana mu nagroda. Norweski pisarz (autor m.in. powieści „Głód” i poematu „Błogosławieństwo ziemi”) w 1920 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Dziś poza Norwegią Hamsun nie jest już jednak pamiętany jako czołowy twórca europejskiego modernizmu w literaturze. Jednemu z najważniejszych pisarzy w historii Norwegii wypomina się, że był zadeklarowanym nazistą, sympatyzującym z Hitlerem. Dość powiedzieć, że po zajęciu Norwegii przez Niemcy poparł okupantów, to przyznany mu medal noblowski podarował w prezencie… Josephowi Goebbelsowi. Wiadomo, że jeszcze w maju 1945 roku wychwalał Führera. Nigdy jednoznacznie nie porzucił poglądów nazistowskich. Choć po wojnie, w ramach potępienia, został skazany na wysoką grzywnę i zamknięto go w szpitalu psychiatrycznym, to z czasem sami Norwegowie zaczęli bardziej niejednoznacznie traktować jego historię. W 2010 roku w Hamarøy otwarto muzeum i centrum edukacyjne, poświęcone losom i twórczości noblisty.

Adolf Butanandt

Adolf Butanandt w 1921 roku

Niemiecki biochemik należał do światowej elity uczonych. Profesurę nadano mu, kiedy miał zaledwie 30 lat, a już trzy lata później odrzucił propozycję pracy na Uniwersytecie Harvarda, pozostając w murach uczelni gdańskiej. Za badania nad hormonami płciowymi w 1939 roku otrzymał Nagrodę Nobla, której nie przyjął ze względu na naciski władz niemieckich. Od 1925 do 1933 roku był członkiem organizacji paramilitarnej „Zakon Młodych Niemców”, a po jej zdelegalizowaniu od 1936 roku należał do NSDAP. O ile członkostwo w partii nazistowskiej, gdzie nie wyróżniał się szczególnym zaangażowaniem, można tłumaczyć chęcią rozwoju kariery naukowej (tego samego dnia, którego wstąpił do partii, objął stanowisko dyrektora w Towarzystwie Cesarza Wilhelma). O tyle wcześniejsza, wieloletnia działalność w stowarzyszeniu o profilu nacjonalistycznym i paramilitarnym, wskazuje na konkretne poglądy, które były zapewne bliskie zbrodniczym ideom nazizmu. Nagrodę Nobla odebrał już po wojnie w 1949 roku. Jego biogram na oficjalnej stronie Nagrody Nobla nie zawiera żadnych informacji o związkach z reżimem hitlerowskim.

reklama

Fritz Haber

To urodzony w 1868 we Wrocławiu niemiecki chemik pochodzenia żydowskiego. Podczas I wojny światowej pracując dla niemieckiego wojska prowadził badania nad wykorzystaniem chemii na potrzeby armii, czyli angażował się w rozwój broni chemicznej. W 1918 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za syntezę amoniaku z azotu i wodoru, co miało duże znaczenie dla produkcji nawozów sztucznych. Nie można jednak pominąć faktu, że był odpowiedzialny za opracowanie i zastosowanie śmiercionośnego cyklonu B oraz gazu bojowego, co było wykorzystane w bitwach i było czynnikiem znacznie zwiększającym liczbę ofiar wojny. Początkowo cyklon B stosowano jako środek do odwszawiania mundurów i bielizny żołnierzy powracających z frontu. Jednakże podczas II wojny światowej środek ten wykorzystywany był przez III Rzeszę w ramach tzw. Operacji Reinhardt do zabijania więźniów w obozach zagłady, m.in. w KL Majdanek i Auschwitz-Birkenau, w specjalnych komorach gazowych. Po raz pierwszy Po raz pierwszy został użyty do mordowania więźniów w obozie Buchenwald w styczniu lub lutym 1940 roku. Jeśli wierzyć pogłoskom, działalność Habera doprowadziła jego żonę do samobójstwa. Clara, która także była chemiczką (pierwszą kobietą, która obroniła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim), zastrzeliła się 2 maja 1915 roku, nie mogąc się pogodzić ze skutkami zastosowania gazów bojowych, wynalezionych przez jej męża, podczas I wojny światowej.

Henry Kissinger

Henry Kissinger około 1973 roku.
reklama

Nazywany jest „zbrodniarzem z Noblem”. Urodził się w Niemczech, ale już w 1938 roku wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. To amerykański polityk, któremu dane było przeżycie 100 lat. Był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego oraz sekretarzem stanu podczas prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda. W 1973 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodę Nobla za wkład w proces negocjacji prowadzony w czasie wojny wietnamskiej. Decyzja komitetu noblowskiego uważana jest za jedną z najbardziej kontrowersyjnych. Należy podkreślić, że nie wszyscy członkowie byli jednomyślni. Dwóch z nich na znak protestu zdecydowało się zrezygnować z członkostwa. Dlaczego? Kissinger oskarżany jest o zbrodnie wojenne, a dowodem mają być akta udostępnione przez CIA i Departament Stanu USA. Jego oponenci wskazują, że jest współodpowiedzialny za obalenie Salvadora Allende demokratycznie wybranego prezydenta Chile i dojście do władzy junty generała Augusto Pinocheta. Podczas spotkania z tym drugim miał powiedzieć: „wyświadczył pan wielką przysługę Zachodowi, obalając Allende”. Ma być też odpowiedzialny za nielegalne zbombardowanie Kambodży podczas wojny w Wietnamie oraz wydarzenia mające miejsce w Laosie, na Cyprze, we Wschodnim Timorze czy Pakistanie.

Jasir Arafat

Jasir Arafat w 1999 roku

Należy do grona najbardziej znanych i kontrowersyjnych polityków arabskich. Był liderem Organizacji Wyzwolenia Palestyny, naczelnym dowódcą Armii Wyzwolenia Palestyny - regularnej siły wojskowej OWP, a jego działania doprowadziły do ogłoszenia powstania państwa palestyńskiego i utworzenia rządu emigracyjnego. W 1994 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, co było mocno komentowane na całym świecie. Nie można pominąć faktu, że Arafat był jednym z sygnatariuszy porozumienia pokojowego z Izraelem, co przyczyniło się do zawieszenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jednakże przyznanie mu Nobla było kontrowersyjne. Uznawano, że nastąpiło to zbyt wcześniej, bowiem w pierwszej połowie lat 90. twierdzenie o osiągnięciu trwałego pokoju w regionie było przedwczesne. Dodatkowo sam Arafat i jego stosunek do przemocy i terroryzmu budził zastrzeżenia. Był bowiem współtwórcą Al-Fatah, palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej, zaangażowanej w akty terroryzmu, której celem jest wyzwolenie Palestyny spod panowania Izraela. Pomimo podejmowania działań pokojowych, Organizacja Wyzwolenia Palestyny była również powiązana z zamachami terrorystycznymi skierowanymi przeciwko Izraelowi.

Bibliografia:

pap.pl,

reuters.com,

obserwatormiedzynarodowy.pl,

nytimes.com,

theguardian.com

theguardian.com,

partner.sciencenorway.no

nobelprize.com

mpg.de

nature.com

www.nobelprize.org

www.aljazeera.com

www.edition.cnn.com

www.york.ac.uk

www.sciencehistory.org

www.bbc.com

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia publikacji artykułu. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu naszego partnera — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone