8 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (21 VII 16)

opublikowano: 2016-07-28 12:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Co warto odwiedzić na Podlasiu? Kto wynalazł konserwy? Jakie zmiany planujemy w Histmag.org na piętnaste urodziny portalu? Na takie i inne pytania odpowiadaliśmy w naszych tekstach. Prezentujemy zestawienie najciekawszych artykułów minionego tygodnia.
REKLAMA

Zmieniamy się na 15. urodziny – zobacz jak bardzo!

Nowy wygląd strony, dostosowany do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Katalog ułatwiający znalezienie treści i lepsza wyszukiwarka. Wreszcie: bonusy dla wszystkich, którzy dołączą do Drużyny Histmaga i będą regularnie wspierać nasz portal. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadzimy już wkrótce z okazji 15. rocznicy założenia Histmaga!

W Szkocji odnaleziono XVI–wieczne więzienie dla czarownic

W szkockim mieście Aberdeen archeolodzy odkryli miejsce, w którym przeprowadzano procesy o czary.

Co oprócz Białegostoku? 8 miejsc, które warto odwiedzić na historycznym Podlasiu

Historyczne Podlasie to region styku kultur, religii i narodowości. Kojarzony głównie z Białymstokiem, ma do zaoferowania wiele innych, niespotykanych atrakcji. Jakie niezwykłe miejsca kryje w sobie dawny rejon Podlasia?

Kto wynalazł konserwy?

Więcej armii zostało zniszczonych przez brak pożywienia niż w wyniku bitwy. Eksperymenty pewnego francuskiego cukiernika dały podstawy rewolucyjnym zmianom, a jego dzieło zawojowało nie tylko rezerwy armii, lecz i spiżarnie gospodyń domowych.

Jak opowiadać młodym o Powstaniu Warszawskim? – rozmowa z Jerzym Ciszewskim

O Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach pisano już wiele i w różny sposób. Jerzy Ciszewski postanowił przedstawić losy swojego ojca, jednego z bohaterów wydarzeń z 1944 r., w formie powieści sensacyjnej. W wywiadzie zdradza kulisy powstawania tej niezwykłej książki.

Co opisywali recenzenci Muzeum II Wojny Światowej? Post Scriptum: odpowiedź MKiDN

Już po zamknięciu mojego tekstu omawiającego trzy recenzje programu MIIW pojawiła się odpowiedź Ministerstwa na krytykę skierowaną względem nich przez rożne środowiska. Tekst ministerialny jest na tyle ciekawy i wielowątkowy, że zasługuje na osobne omówienie.

Rycerz na etat

Kaskader, treser zwierząt i świetny jeździec. Nieraz już wcielał się w rycerza, kowboja lub husarza, ryzykując zdrowie podczas konnych akrobacji i walk na broń białą. Z wykształcenia – ogrodnik.

Ruiny starożytnych łaźni i cmentarza odkryte na przedmieściach Rzymu

Archeologiczny dorobek wiecznego miasta poszerzył się o kolejne łaźnie i starożytne miejsce pochówku. Czego o dawnych mieszkańcach Rzymu dowiemy się z odkrytych zabytków?



Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!

Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:

Konkurs: „Skazani na zagładę?”

Wydana przez Bellonę książka: „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia” jest nagrodą w naszym dzisiejszym konkursie. Co należy zrobić, by otrzymać jeden z czterech egzemplarzy tej publikacji?


Zobacz pozostałe trwające konkursy!

Arthur Greiser: król Kraju Warty

Jego powieszenie na stoku poznańskiej cytadeli 21 lipca 1946 r. zgromadziło ponad 15 tys mieszkańców miasta. Kim był człowiek, którego po wojnie nienawidzili nie tylko Polacy i Żydzi, ale również Niemcy?

Kanikuły na kresach [Marginesy historii]

Kresy Rzeczpospolitej – tereny niebezpieczne, targane niepokojami społecznymi i graniczące bezpośrednio z Sowietami – nie wydawały się idealnym miejscem na wakacje. Mimo tego próbowano zrobić z nich tereny atrakcyjne dla turystyki.

Cesarska ruletka – droga Konstantyna z zachodu na wschód

25 lipca 306 roku, w brytyjskim Eboracum, armia rzymska narzuciła cesarską purpurę na ramiona niejakiego Konstantyna Flawiusza. Jak to się stało, że wybrany nielegalnie, mało znany oficer został nazwany przez historię Wielkim?

Łotwa szykuje się do obchodów stulecia uzyskania niepodległości

W latach 1914-1920 naród łotewski miał przejść przez dramatyczne wstrząsy: wybuch I wojny światowej, okupację niemiecką, rewolucję i upadek Imperium Rosyjskiego, ogłoszenie niepodległości, wojnę domową, interwencję obcych mocarstw, zagrożenie zniknięciem z mapy Europy... Wkrótce Łotysze będą obchodzili setne rocznice ważniejszych wydarzeń z tamtego okresu.

W służbie Egiptu. Nacjonalizacja Kanału Sueskiego

18 czerwca 1956 r. ostatni brytyjski żołnierz opuścił kraj faraonów. Miesiąc później na posiedzeniu rządu w Kairze podjęto ostateczną decyzję o nacjonalizacji Towarzystwa Kanału Sueskiego. Jak zareagowali na to jego najwięksi udziałowcy – Anglia i Francja?

Zapowiedzi imprez historycznych (28.07.2016)

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy na Wolinie, w Warszawie i Gnieźnie!


Zobacz pozostałe informacje z działu Wydarzenia!

Ernst W. Wies - „Karol Wielki. Cesarz i święty” - recenzja

Oto historia człowieka, który wykorzystując dziedzictwo swych przodków, położył podwaliny pod kulturę Zachodu. Podbił ogromny obszar, wskrzesił Cesarstwo. Gdy nie walczył, tworzył państwa i ich prawa, przewodził synodom, dobrze jadł i płodził potomków.

Dominik W. Rettinger - „Wiara i Tron” - recenzja

Biskup, kochający brat czy gorliwy misjonarz? Kim na kartach tej powieści jest święty Wojciech z rodu Sławnikowiców?


Zobacz nasze pozostałe recenzje!

Agnieszka Cubała – „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944” (informacja)

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla losów Powstania Warszawskiego kluczowy okazał się dzień 15 sierpnia 1944 roku. To właśnie wtedy – jak w soczewce – skupiły się wszystkie wątki sprawy polskiej.

„Piramida oszustw” - kolejny odcinek cyklu „Pewne jak w banku”

„Piramida oszustw” to kolejny odcinek z cyklu „Pewne jak w banku. Historia zabezpieczeń bankowych” publikowanego przez redakcję Magazynu Historycznego „Mówią wieki”. Cykl ukazuje się od stycznia do sierpnia 2016 roku.


Kup reklamę w naszym serwisie!

Po co archeologom garnki?

Archeologiczne książki są pełne naczyń. Najczęściej zajmują one większość ilustracji i sporą część tekstu. Dlaczego gliniane garnki są dla archeologów tak ważne?


Zobacz nasze pozostałe artykuły!

Czyngis-Chan i rzeź Najmanów

Chan Najmanów był starcem. Drżał w podmuchach wiatru smagającego wzgórze, u stóp którego toczyła się walka pomiędzy zgromadzoną przez niego armią, a człowiekiem zwanym Dżyngisem. W dole Najmanowie wraz z kilkunastoma sprzymierzonymi plemionami odpierali kolejne fale natarcia.

Somalijscy piraci - bandyci czy ofiary?

Piractwo to wciąż jedna z największych plag na morskich szlakach. Dlaczego to zjawisko tak bujnie rozkwitło wśród Somalijczyków?

Czy ofiara może być oprawcą? Czy oprawca może być ofiarą?

Wydaje się, że wszyscy mają problem ze współodpowiedzialnością Polaków, Ukraińców, Żydów, Białorusinów za przemoc, która wybuchła w Europie Środkowo-Wschodniej w XX wieku.


Zobacz nasze pozostałe materiały publicystyczne!


Histmag utrzymuje się m.in. dzięki Waszemu wsparciu. Każda wydana u nas złotówka - to cenne wsparcie dla popularyzacji historii w sieci, jaką staramy się każdego dnia realizować. Jeśli nasz portal się Wam spodobał - zapraszamy do zakupu produktów opatrzonych naszym logo, kupowania naszych e-booków lub do przesyłania dobrowolnych wpłat na rozwój serwisu!


Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
http://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

PS. Jeśli z jakichś (smutnych dla mnie) powodów pragniesz usunąć się z bazy adresatów (składającej się wyłącznie z osób, które kiedykolwiek rejestrowały się na stronach "Histmag.org"), kliknij w ten link, a następnie wpisz adres, na który otrzymujesz newsletter i zaznacz opcję: Usuń z listy.
http://histmag.org/index/newsletter
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone