9 najstarszych prezydentów USA

opublikowano: 2024-07-07 06:33
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Mężowie stanu stojący u steru zarządzania Stanami Zjednoczonymi nie należeli i nie należą do najmłodszych prezydentów świata. Najmłodszy z nich, obejmując urząd, miał 46 lat, a najstarszy - 79. Nadchodzące wybory mogą zmienić tę statystykę.
REKLAMA

Zobacz także:

Joe Biden jest najstarszym urzędującym prezydentem w USA. 20 listopada 2024 roku będzie obchodził 82. urodziny. 15 dni wcześniej odbędą się z kolei sześćdziesiąte wybory prezydenckie. Czy polityk pochodzący ze stanu Delaware po raz kolejny zdobędzie urząd? Tego nie wiadomo. Jasne jest natomiast, że w Stanach Zjednoczonych szykuje się wyborcza rozgrywka pomiędzy dwoma najstarszymi osobami pełniącymi urząd prezydenta.

W dziejach amerykańskiej prezydentury mieliśmy do czynienia już z czterema prezydentami, których zamordowano w czasie pełnienia urzędu (Abraham Lincoln, James Garfield, William McKinley i John F. Kennedy), czterema prezydentami, którzy zmarli z przyczyn naturalnych w trakcie pełnienia urzędu (William Henry Harrison, Zachary Taylor, Warren Harding i Franklin Delano Roosevelt). Ostatnim z prezydentów, który zmarł podczas pełnienia urzędu, był przywołany już John F. Kennedy. Przypomnijmy, że Joe Biden, obejmując prezydenturę miał rocznikowo 79 lat. Tym samym jest najstarszym politykiem, który wygrał wybory prezydenckie. Gdyby powtórzył swój polityczny sukces i batalię wyborczą, kończąc swoją drugą kadencję, miałby 86 lat. Z kolei jego rywal, Donald Trump, w roku objęcia urzędu miał 71 lat, a w przypadku kolejnej wygranej, drugą kadencję kończyłby, mając 82 lata. Czy walka rozegra się pomiędzy obecnym (Bidenem) i byłym prezydentem (Trumpem)? A może na scenie politycznej w USA pojawi się nowy gracz? Który ze scenariuszy zostanie zrealizowany? Tego dowiemy się niebawem. Możemy jednak prześledzić statystykę dotyczącą wieku prezydentów USA.

9 najstarszych prezydentów USA w momencie obejmowania urzędu:

  • 1.     Joe Biden – 79 lat
  • 2.     Donald Trump – 71 lat
  • 3.     Ronald Reagan – 70 lat
  • 4.     William Henry Harrison – 68 lat
  • 5.     James Buchanan – 66 lat
  • 6.     George H. W. Bush – 65 lat
  • 7.     Dwight Eisenhower – 63 lata
  • 8.     John Adams – 62 lata
  • 9.     Andrew Jackson – 62 lata

Do tej pory urząd prezydenta sprawowało 46 osób. Jak pokazuje statystyka, najczęściej głowa państwa miała około 58 lat, zajmując prezydencki fotel. 

Polecamy e-book Pauli Apanowicz pt. „Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood”:

„Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
267
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-66-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone