Kochanice króla – XVI-wieczna telenowela?

opublikowano: 2008-06-07 20:49
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Do kin wszedł właśnie film „Kochanice króla” w reżyserii Justina Chadwicka. Opowiada on o intrygach i zdradach wypełniających życie dworu króla Anglii Henryka VIII. To film historyczny, czy raczej opera mydlana w historycznej konwencji?
REKLAMA

„The Other Boleyn Girl”, bo tak brzmi oryginalny tytuł filmu, miał swoją europejską premierę już w lutym. Opiera się na książce o tym samym tytule, a zarazem jest to remake filmu telewizyjnego, wyświetlonego przez BBC w 2003 roku.

Fabuła poświęcona jest losom dwóch sióstr: Anny i Marii Boleyn i ich rywalizacji o względy Henryka VIII.

Podobnie jak książkowy pierwowzór, film wzbudził wiele wątpliwości, jeśli chodzi o zgodność z faktami historycznymi. Według portalu „Rotten Tomatoes” tylko w 40% recenzji film oceniono pozytywnie. Większość recenzentów uznała go raczej za operę mydlaną niż dramat historyczny.

W podobnych słowach o „Kochanicach króla” wypowiedział się Tadeusz Sobolewski z Gazety Wyborczej: udają dramat historyczny, ale są niczym innym, jak ubraną w XVI-wieczny kostium, opowiedzianą po łebkach, obyczajową telenowelą.

Recenzenci oceniający film pozytywniej zwrócili uwagę na wprawdzie absurdalną i oderwaną od rzeczywistości, ale jednak zabawną fabułę.

Film można oglądać w polskich kinach od 6 czerwca.

Źródło: gazeta.pl, Rotten Tomatoes.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone