Rodney Castleden – „Wydarzenia, które zmieniły losy świata” – recenzja i ocena

opublikowano: 2009-01-17 22:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Istnieje cały szereg książek w popularny sposób traktujących o najciekawszych, najważniejszych czy najbardziej tajemniczych wydarzeniach w dziejach. Tego typu pozycję wydała ostatnio Bellona S.A. Dla kogo są przeznaczone „Wydarzenia, które zmieniły losy świata” Rodneya Castledena i co wyróżnia tę książkę na tle wielu podobnych?
REKLAMA
Rodney Castleden
„Wydarzenia, które zmieniły losy świata”
cena:
59 zł
Wydawca:
Bellona
Okładka:
miękka
Liczba stron:
573
Format:
165x235
ISBN:
978-83-11-11412-8

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to niewątpliwie objętość. Książka Castledena liczy niemal 600 stron i zawiera ok. 200 krótkich rozdziałów. Autor wybrał tyle właśnie wydarzeń z całej historii, które jego zdaniem miały największy wpływ na bieg dziejów. To zarówno wynalazki czy bitwy starożytności, jak i renesansowe dzieła sztuki albo wydarzenia początku XXI wieku. Książkę otwiera rozdział poświęcony erupcji wulkanu Toba 75 000 lat p.n.e, a zamyka ją monstrualne tsunami z 2004 roku. Każdy rozdział liczy od jednej do pięciu stron.

Na kartach książki możemy odnaleźć wydarzenia bardzo różne: polityczne, gospodarcze, kulturalne i społeczne. Od budowy Partenonu, przez śmierć Sokratesa, po upadek państwa Inków, reformację, pierwszy lot balonem i rozbicie atomu. Część wydarzeń, jak wybuch II wojny światowej czy zamachy z 11 września 2001 roku, jest powszechnie znana. Inne – wynalezienie śruby Archimedesa, zniszczenie narodu Zulusów czy zamach na Ernsta vom Ratha – pozostają raczej obce zwykłemu czytelnikowi.

Sam autor we wstępie podkreślił trudność związaną z odpowiednim doborem wydarzeń. Moim zdaniem nie do końca podołał on zadaniu. Nie stworzył też żadnych zasad, według których jedne zdarzenia znalazły się w książce, a inne nie. Czy założenie Organizacji Młodych Skautów albo reportaż Michaela Buerka o głodzie w Etiopii naprawdę zmieniły świat i powinny znaleźć się obok rozpadu Związku Radzieckiego i wynalezienia radia? Czy jest jakiś powód, dla którego w książce znajdziemy deklarację niepodległości Grecji, podczas gdy rewolucji październikowej już w niej nie ma?

Oczywiście to, co jest wadą, stanowi także zaletę, bo autor zajął się wydarzeniami bardziej niszowymi. W książce sam znalazłem sporo ciekawostek, a niektóre rozdziały pozwalają poznać ważne wynalazki, o których rzadko pamiętamy, np. pierwsze bezpieczne windy (1853) czy system emerytalny (1891). Nie zmienia to jednak faktu, że dobór treści jest chaotyczny, co przejawia się także w długości rozdziałów. Dlaczego bitwa pod Kadesz została opisana na 3 stronach, a starciu pod Maratonem autor nie poświęcił nawet jednej?

Książka dla gimnazjalisty, ale nie dla studenta

Jest oczywiste, że pozycje tego typu należy oceniać z właściwej im perspektywy. Nie są to książki dla studentów czy naukowców, a w gruncie rzeczy także nie dla zaawansowanych miłośników historii. W „Wydarzeniach, które zmieniły losy świata” próżno szukać jakiejkolwiek bibliografii, a i sam język jest raczej prosty. Autor nie sili się też na głębszą analizę znaczenia poszczególnych wydarzeń, nie argumentuje, dlaczego były aż tak ważne czy wręcz przełomowe. Czy w takim razie jest to książka kiepska? Nie, ale zdecydowanie stanowi ona pozycję dla młodego, niewyrobionego jeszcze czytelnika. Zwięzłe, przystępne rozdziały nie przytłaczają ilością materiału i zawierają wiele ciekawostek. Nie wymagają też w większości żadnej konkretnej wiedzy bazowej. Myślę, że książka Castledena mogłaby być dobrym prezentem dla ucznia gimnazjum czy nawet szkoły podstawowej. Sam w dzieciństwie zaczytywałem się w tego typu pozycjach i to między innymi one rozbudziły u mnie zainteresowanie historią.

REKLAMA

A jak z prawdą historyczną?

Niestety forma książki niesie za sobą konsekwencje merytoryczne. Historyk znajdzie w niej sporo mniejszych czy większych błędów, a przede wszystkim nieścisłości. Przykładowo, oczywistym jest, że Mahometa nikt nie zapraszał do Medyny, a minojska bogini Terazja nie mogła posiadać swoich zwierząt heraldycznych, bo heraldyka jako taka powstała wiele setek lat później. Rozdziały są wyraźnie nierówne, ale nic w tym dziwnego, zważając na to, że jeden autor zajął się tysiącami lat historii. Wyrobionego czytelnika mogą też irytować rozdziały, w których historia wyraźnie miesza się z religią. Autor pisze o wyjściu ludu Izraela z Egiptu, jak o w 100% realnym wydarzeniu, nie wspominając nawet słowem, że „Biblia” jako jedyna o nim wspomina. Castledenowi zdarza się też schodzić z tematu, przykładowo przy okazji śmierci Sokratesa pisze prawie wyłącznie o Platonie, a w rozdziale poświęconym przyjęciu na Zachodzie cyfr arabskich o różnych używanych wcześniej, od czasów prehistorycznych, sposobach liczenia.

Niestety książka kuleje też nieco pod względem redakcyjnym. Literówek jest w niej dużo, znaleźć je można nawet na pierwszej stronie. Młodego czytelnika rozczaruje też prawdopodobnie brak jakichkolwiek ilustracji w bądź co bądź dość drogiej książce.

Mimo wymienionych wad myślę, że pozycja ta warta jest polecenia jako przyjemne w odbiorze czytadło dla młodych pasjonatów historii. Spośród tego typu książek większość przedstawia niższy poziom niż „Wydarzenia, które zmieniły losy świata”. Kto wie, może po lekturze tej książki ktoś zdecyduje się w przyszłości zostać historykiem?

Książkę można zakupić w księgarni internetowej wydawnictwa Bellona S.A.

Korektę przeprowadziła: Joanna Łagoda

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone