„Histmag.org” zaprasza na Feministyczny Salon Historyczny

opublikowano: 2009-02-05 02:45
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy na spotkanie inaugurujące cykl Feministycznego Salonu Historycznego. Odbędzie się ono 13 lutego (piątek) w Planie Be przy placu Zbawiciela w Warszawie, o godzinie 18. Spotkanie odbywające się pod patronatem „Histmaga” będzie dotyczyć samoorganizowania się kobiet Organizatorki zaprosiły na nie autorki i autorów książki pt. _Działaczki społeczne, feministki, obywatelki…_
REKLAMA
Cykl spotkań odbywa się pod patronatem „Histmag.org”.

Ideą cyklu regularnych spotkań odbywających się w Warszawie jest poszerzenie wiedzy o historii kobiet oraz zaprezentowanie badaczek podejmujących tę tematykę. Poniżej zapowiedź przygotowana przez jedną z organizatorek, a zarazem naszą publicystkę, Anię Nowakowską:

W Polsce historię kobiet wciąż podejmuje się głównie w hermetycznym środowisku akademickim. Niezwykle interesujące publikacje pokonferencyjne wydawane są w bardzo niskich nakładach (około 500 egzemplarzy). W Europie Zachodniej wydawane są już od dziesięcioleci czasopisma poświęcone historii kobiet, a feministyczne historyczki cieszą się takim samym uznaniem, jak ich koledzy lub koleżanki zajmujący się innym obszarem historii.

Rocznice historyczne – jak np. wybuchu II wojny światowej, obrad Okrągłego Stołu – są dla nas pretekstem do dyskusji nad udziałem kobiet w tych wydarzeniach. Chcemy w szerokim gronie dyskutować i przybliżać postacie kobiece, które pozostają w cieniu lub całkowitym zapomnieniu tj. wielkie i mniejsze, niezwyczajne i całkiem proste działaczki kobiece sprzed stu lat. Migrantki w Europie Zachodniej jak i Sybiraczki. Pierwsze studentki i pierwsze parlamentarzystki. Kobiety twórczynie wśród bohemy artystycznej. Kobiety żyjące w związkach z innymi kobietami. Ukrainki i protestantki, Żydówki i katoliczki, grupy społeczne, konfesyjne, etniczne jak i jednostki. W krajobrazie narodowym, transnarodowym, ale także lokalnym – małych ojczyzn. Warto o tym dyskutować i ocalić od zapomnienia pojedyncze losy, doświadczenia i świadectwa. I tu kategoria gender jest najlepszym kluczem do takich dyskusji.

Nie będą to jednak długie odczyty czy prezentacje. Format spotkań zakłada z góry interakcję między zaproszonymi gośćmi (ekspertami lub ekspertkami w konkretnej dziedzinie) a publicznością. Na takich cyklicznych spotkaniach osób myślących genderowo, (czyli w Polsce nadal pod prąd) a niekoniecznie mainstreamowo, nie powinno zabraknąć tematów dotyczących teraźniejszości a mających swoje korzenie w bardziej lub mniej odległej przeszłości: partycypacja kobiet w polityce, organizacje kobiece wczoraj i dziś itp.

REKLAMA

Zamierzamy również organizować promocje nowych wydawnictw związanych z historią kobiet. Mamy możliwość pokazywania filmów nigdy wcześniej niewyświetlanych w Polsce. Dzięki dostępowi do różnych źródeł archiwalnych i historycznych możemy zaprezentować zapomniane publikacje, plakaty, przywrócić pamięć o zapomnianych działaczkach.

Koordynatorkami programu spotkań są historyczki, archiwistki i doświadczone działaczki kobiece. Nasze otwarte spotkania mają również na celu zbliżenie i włączenie nowych osób do środowiska kobiecego. Wiele dziewczyn mówi, że chciałoby coś robić, ale nie wie gdzie się zgłosić, bo nie jest jeszcze „wtajemniczonymi”. Chcemy je do wspólnej pracy pozyskać. Dlatego postanowiłyśmy stworzyć taką przestrzeń dla historyczek i historyków oraz osób zainteresowanych przeszłością. O matronat nad tym przedsięwzieciem poprosiłyśmy Feminotekę. Patronem spotkań będzie z kolei portal „Histmag.org”.

Wszystkich zainteresowanych i wszystkie zainteresowane prosimy o zgłaszanie swoich propozycji lub tematów na kolejne spotkania.

Organizatorki

Zobacz też

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Anna Nowakowska-Wierzchoś
Doktor historii, archiwistka. Autorka książki Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu (Kraków 2009) oraz artykułów naukowych i popularnych poświęconych aktywności społecznej i politycznej Polek w kraju i na emigracji w XX w., a także edycji tekstów źródłowych. W 2014 r. obroniła w IH PAN doktorat pt. „Konopniczanki”. Związek Kobiet Polskich we Francji im. Marii Konopnickiej w latach 1944-1950.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone