„Nowe życie” – Centrum Żydowskie w Oświęcimiu zaprasza na wystawę o życiu po Holokauście

opublikowano: 2009-03-05 12:42
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Centrum Żydowskie przygotowuje wystawę _Nowe Życie,_ prezentującą powojenne losy byłych żydowskich mieszkańców Oświęcimia zamieszkałych w Izraelu. Ekspozycja będzie prezentować historie 19 osób pochodzących z Oświęcimia, które związały swoje dorosłe życie z Izraelem. Jak twierdzą organizatorzy, _Wystawa przekazuje nadzieję i optymizm, a przedstawieni na niej oświęcimscy Żydzi oraz ich potomkowie są dzisiaj pomostem pomiędzy Polską, a Izraelem._
REKLAMA

Na wystawie znajdą się wykonane w Izraelu współczesne fotografie Żydów pochodzących z Oświęcimia wraz z ich rodzinami, a także archiwalne dokumenty i zdjęcia. Częścią ekspozycji będzie powstały podczas wizyty w Izraelu film dokumentalny, w którym byli mieszkańcy i ich potomkowie wyrażają swoje uczucia wobec Polski, Izraela i Oświęcimia.

Biografie bohaterów Nowego Życia są bardzo różnorodne. Wśród nich są ci, którzy opuścili Polskę po roku 1933, przeczuwając zbliżająca się katastrofę, Żydzi którzy przeżyli Holokaust pod niemiecką okupacją lub w głębi ZSRR, jak również ludzie urodzeni po wojnie. Łączą ich wspólne korzenie w Oświęcimiu oraz nowa ojczyzna – Izrael.

Wystawa zostanie przygotowana w języku polskim i angielskim. W skład projektu wejdą też: dwujęzyczna witryna internetowa oraz katalog w wersji drukowanej.

Oficjalne otwarcie Nowego Życia zostało zaplanowane na 5 maja 2009 roku. Na uroczystość zaproszono przedstawicieli dyplomatycznych Państwa Izrael, Republiki Federalnej Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych, władze powiatu i miasta Oświęcim oraz społeczność lokalną. Postaramy się, aby nie zabrakło na niej także naszego reportera.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone