Marcowe nowości Wydawnictwa UJ

opublikowano: 2009-03-09 09:38
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dzieje Cesarstwa Bizantyjskiego, historia wczesnośredniowiecznej Europy i losy starożytnego Bliskiego Wschodu – to tematy trzech pozycji, które ukazały się w marcu nakładem wydawnictwa najstarszego polskiego uniwersytetu. Na stronach Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego można je nabyć w bardzo korzystnej cenie – do końca marca z 20% zniżką.
REKLAMA

informacja reklamowa

Wszystkie pozycje łączy dbałość o jakość wydania oraz fakt, że ich autorami są uznani wykładowcy renomowanych, zachodnich wyższych uczelni. Książki napisane są językiem żywym, przystępnym dla Czytelnika.

„Historia starożytnego Bliskiego Wschodu”

Książka w jasny i zwięzły sposób przedstawia historię wielokulturowych cywilizacji Bliskiego Wschodu, omawiając zarówno wydarzenia polityczne i historyczne, jak i zagadnienia kulturowe oraz socjologiczne. Narracja rozpoczyna się w chwili pojawienia się pisma, około 3000 przed Chr., obejmując dzieje od powstania pierwszych miast w Mezopotamii, poprzez rozwój królestw babilońskiego i hetyckiego, po imperia Asyryjczyków i Persów. Jej koniec wyznaczają zmiany wywołane na Bliskim Wschodzie przez podboje Aleksandra Macedońskiego.

Przystępny wywód opatrzono licznymi mapami i ilustracjami, podano także bogaty wybór przekładów bliskowschodnich tekstów. W każdym rozdziale zwrócono również uwagę na zagadnienia kluczowe dla badań historycznych bądź zamieszczono informacje na temat, na przykład, korzystania z Biblii jako źródła historycznego, fragmenty Eposu o Gilgameszu bądź asyryjskich roczników królewskich, których zadaniem jest ułatwienie możliwie pełnego zrozumienia tekstu. Autorem jest Marc Van De Mieroop, wykładowca historii starożytnego Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku oraz na Uniwersytecie Oxfordzkim.

Książkę można nabyć w księgarni Wydawnictwa UJ.

„Europa po Rzymie”

Pięćset lat, które upłynęły po upadku Cesarstwa Rzymskiego, wciąż popularnie postrzega się jako "ciemne wieki" dziejów Europy, zdominowane przez barbarzyńskich najeźdźców, przesądy i walkę o przetrwanie. Julia Smith rozprawia się z tym wizerunkiem, ukazując okres niezwykłego ożywienia i różnorodności kulturowej. Przedstawia nam ludzi ze wszystkich warstw społecznych, od niewolnika po cesarza, a dzięki przeogromnemu zasobowi materiałów źródłowych pozwala im mówić do nas własnymi słowami.

Europa po Rzymie prezentuje zintegrowane spojrzenie na okres wczesnego średniowiecza, ukazując je jako dynamiczny i formujący okres w dziejach Europy. Książka odrzuca tradycyjne ujęcia, zastępując je całkowicie świeżym podejściem do okresu obejmującego lata 500-1000 po Chr. i przekonując, że świat po Rzymie cechowała wielka różnorodność doświadczeń i postrzegania rzeczywistości. Chcąc ukazać, jak ludzie żyjący w tym okresie układali swoje sprawy, autorka posługuje się innowacyjną metodologią, łącząc historię kultury, badania regionalne i historię płci kulturowej. Dzięki szerokiemu wykorzystaniu materiałów źródłowych zaprezentowano wszystkie warstwy społeczne, od niewolnika po cesarza, pozwalając im mówić do nas ich własnymi słowami.

Autorka, Julia M. H. Smith, kieruje Katedrą im. Johna Edwardsa na Wydziale Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Glasgow.

Książkę można nabyć w księgarni Wydawnictwa UJ.

„Historia Bizancjum”

Dzieje Cesarstwa Bizantyjskiego od nastania epoki Konstantyna Wielkiego w 306 r. n.e. do upadku Konstantynopola w 1453 roku. Bizancjum ukazane jest jako żywotne społeczeństwo, mające doniosłe znaczenie per se, lecz także służące za pomost między Wschodem a Zachodem, społeczeństwem starożytnym a nowoczesnym.

Osią narracyjną Historii Bizancjum jest chronologicznie ujęta historia polityczna cesarstwa. Przeciwwagą dla polityki są rozważania o życiu społecznym i gospodarczym oraz bogatej kulturze Bizancjum. Tekst ilustrują liczne fotografie dzieł sztuki, architektury i powszechnie używanych narzędzi. Książka opiera się na aktualnym stanie wiedzy naukowej i omawia najważniejsze zagadnienia historiograficzne związane z poszczególnymi okresami. Jednocześnie napisana jest przejrzystą prozą narracyjną, co czyni tę fascynującą epokę dziejów przystępną dla szerokiego kręgu czytelników.

Autor, Timothy E. Gregory, jest profesorem historii Bizancjum na Uniwersytecie Stanowym Ohio, gdzie pełni także funkcję profesora kontraktowego antropologii. Prowadził badania archeologiczne w Grecji i na Cyprze oraz pełni funkcję kierownika projektu Ohio State University – Excavations at Isthmia.

Książkę można nabyć w księgarni Wydawnictwa UJ.

Zapraszamy również do lektury innych książek, wydanych w ramach serii Historiai.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone