Rodzinne miasto Mussoliniego zakazało sprzedaży faszystowskich pamiątek

opublikowano: 2009-04-19 07:59
wolna licencja
poleć artykuł:
Predappio w północnych Włoszech, miejsce urodzin i pochówku Benito Mussoliniego, przez lata było celem wycieczek setek „fanów” dyktatora. Stanowili oni klientelę sklepów z pamiątkami takimi jak noże przyozdobione swastykami, wino z podobizną duce na etykiecie, flagi, insygnia SS czy płyty z pieśniami z epoki. Teraz ma się to zmienić.
REKLAMA

Władze miejscowości uznały, że taka sytuacja źle wpływa na jej image. Burmistrz miasta, Gianluca Barravecchia, powiedział: Była to bardzo ważna decyzja, która wyraża, mam nadzieję, jasne przesłanie. Chcemy położyć kres kulturze nienawiści, która nie pozwala Predappio zaprezentować się turystom od swej prawdziwej strony.

Benito Mussolini i Adolf Hitler w czerwcu 1940 r. Zdjęcie z albumu Ewy Braun (fot. National Archives and Records Administration)

Sklepy, które nie podporządkują się nowemu prawu i nadal będą sprzedawać przedmioty z faszystowskimi motywami muszą się liczyć z karą w wysokości 500 euro.

Szczątki Mussoliniego zostały przewiezione do Predappio w 1957 r., gdzie złożono je w specjalnym mauzoleum. W mieście znajduje się też muzeum w domu, w którym urodził się duce.

Wino z podobiznami Mussoliniego

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone