„O wolność i niepodległość”. Wystawa w Muzeum w Gliwicach

opublikowano: 2009-07-24 02:43
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
31 sierpnia w Muzeum w Gliwicach otwarta zostanie nowa wystawa czasowa. Ekspozycję _„O wolność i niepodległość”. SZP-ZWZ-AK 1939-1945_ przygotowano w związku z 70. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej.
REKLAMA

Wystawa, czynna przez trzy miesiące, od 31 sierpnia do 30 listopada 2009, poświęcona zostanie Armii Krajowej i walce Polskiego Państwa Podziemnego w czasie drugiej wojny światowej. Znaczącą częścią ekspozycji będzie prezentacja broni, używanej przez żołnierzy różnych armii w walkach podczas ostatniej wojny. Wśród eksponatów znajdą się unikatowe obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Pokazane zostaną m.in. karabin maszynowy MG34, używany głównie przez armię niemiecką i w niewielkim stopniu amerykańską. Karabin maszynowy RKM Diechtiariew, czy pistolet Vis wz. 35., który początkowo produkowany był w fabryce broni w Radomiu dla potrzeb Wojska Polskiego. Tuż po przejęciu fabryki przez armię niemiecką w roku 1939, pistolety stały się wyposażeniem Wermachtu. Poza wymienionymi można będzie zobaczyć także: pistolet sygnałowy Perkun, zwany potocznie rakietnicą, który zastąpił używane wcześniej rakiety sygnałowe oraz niemiecki pistolet maszynowy MP40 i brytyjski rewolwer Wembley. Obok broni na ekspozycji pokazane zostaną także przykłady różnego typu amunicji.

Ekspozycję wzbogacą, jak zapowiadają organizatorzy, atrakcyjne formy wizualne oraz rekonstrukcje: w trakcie zwiedzania będzie można spotkać partyzancki oddział AK w pełnym umundurowaniu i z charakterystycznymi elementami uzbrojenia. W innym miejscu specjalna diorama przy pomocy obrazu i dźwięku pozwoli widzowi znaleźć się w samym środku walk ulicznych.

Operacja Burza w Wileńskim Okręgu AK - jeden z oddziałów, 1944 r.

W zwięzłej formie pokazana zostanie, głównie dzięki archiwalnym fotografiom i kopiom dokumentów, historia walki Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród dokumentów znajdą się te dotyczące wysiedleń polskiej ludności z terenów dawnej Rzeczypospolitej oraz dokument nakazujący likwidację polskich oficerów w Kozielsku.

Na wystawie znajdą się także prywatne fotografie, należące do dawnych żołnierzy Armii Krajowej, ukazujące niemal prywatne obrazy uchwycone w scenerii wojennej rzeczywistości, która z czasem w historii XX wieku zyska ocenę najtragiczniejszej z wojen, zmieniającej bieg dziejów wielu europejskich państw, w tym także Polski.

Organizatorami wystawy są Muzeum w Gliwicach (Willa Caro ul. Dolnych Wałów 8a) i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Gliwicach. Odbywa się ona w ramach VII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, nad którymi patronat medialny objął nasz portal.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone