Kolejne inscenizacje starć z 1920 r.
Borkowo
W czasie gdy trwały walki pod Warszawą na północ od stolicy siły pod dowództwem gen. Władysława Sikorskiego odpierały ataki trzech armii bolszewickich próbujących przebić się na zachód. Najcięższe walki toczyły się w rejonie Borkowa (dziś powiat nasielski). Bolszewikom udało się nawet przekroczyć Wkrę, jednak polski kontratak wyparł ich do Nasielska i Pułtuska.
Rekonstrukcja oparta na tych wydarzeniach odbędzie się w sobotę 22 sierpnia na łąkach nad Wkrą pod Borkowem. Organizatorem jest Towarzystwo Historyczne „Rok 1920”. Inscenizacja, która ma być uwieńczeniem obchodów 89. rocznicy bitwy nad Wkrą rozpocznie się o godz. 19:10, poprzedzi ją m.in. koncert orkiestry z Sochocina oraz apel poległych połączony ze składaniem wieńców pod pomnikiem bitwy i defiladą wojskową.
Komarów
31 sierpnia 1920 r. miała miejsce ostatnia wielka bitwa kawaleryjska w historii wojen – starcie polsko-bolszewickie pod Komarowem koło Zamościa. 1. Dywizji Jazdy dowodzonej przez płk Juliusza Rómmla udało się rozbić wówczas radziecką 1. Armię Konną Siemiona Budionnego. Klęska ta zadecydowała o odwrocie czerwonoarmistów, a Konarmia utraciła sprawność bojową.
Dwudniowe obchody rocznicy bitwy (29-30 sierpnia) organizowane są przez Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”. W sobotę pierwszego dnia uroczystości odbędą się Manewry Kawalerii oraz capstrzyk połączony ze złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy na grobie poległych ułanów. W niedzielę 30 sierpnia o godz. 13:45 rozpocznie się inscenizacja starcia kawaleryjskiego.
Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.