Muzeum Historii Polski o wojnie obronnej i 17 września

opublikowano: 2009-09-17, 19:36
wolna licencja
W związku z 70. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę na stronie MHP ukazały się materiały związane z wydarzeniami z września 1939 r.
reklama

W ramach serii MHP TV w serwisie Youtube pojawił się film zatytułowany Wojna 1939 r. Obok kronik filmowych i audycji radiowych zamieszczono w nim rozmowy z Leszkiem Moczulskim (autorem jednej z podstawowych prac dotyczących kampanii wrześniowej zatytułowanej Wojna polska 1939) oraz Tymoteuszem Pawłowskim (autorem książki Uwaga! Czołgi! Przygotowanie do obrony przeciwpancernej w Wojsku Polskim w latach 30-tych XX wieku). Historycy kładą nacisk na pozytywne osiągnięcia armii polskiej we wrześniu 1939 r.

Dziś na stronie Muzeum ukazała się też rozmowa z prof. Andrzejem Chojnowskim, kierownikiem Zakładu Historii XX wieku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprzewodniczącym Kolegium IPN, zatytułowana 17 września 1939: to była napaść nie wkroczenie. Historyk opowiada m.in. o kulisach radzieckiego ataku, walkach z Polakami oraz postawie ludności kresowej wobec Armii Czerwonej.

Zobacz też:

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone