Następne zjazdy w Szczecinie. I to dwa

opublikowano: 2009-09-20 21:46
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
O zakończeniu XVIII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich jeszcze napiszemy, podsumowując całą imprezę. Tymczasem warto przekazać ważną informację ogłoszoną wczoraj na koniec ostatniej debaty przez Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego – kolejny zjazd odbędzie się w Szczecinie.
REKLAMA

PZHP to impreza cykliczna, odbywająca się co pięć lat. Dlatego powszechny zjazd szczeciński to dopiero temat roku 2014. Wcześniej, bo już w przyszłym roku odbędzie się natomiast XVIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Również on zostanie zorganizowany przez szczecinian.

Zamknięcie obraz Zjazdu. Przemawia prof. Norbert Kasparek, dziekan Wydziału Humanistycznego UWM.

XVIII zjazd studencki

O sprawie tej pisaliśmy już kilkakrotnie – zresztą moglibyśmy nieco nieskromnie nadmienić, że „Histmag” miał pewien wpływ na prowadzoną w kwietniu dyskusję nad przyszłością tej największej imprezy studentów historii i jednej z największych regularnych konferencji studenckich w kraju. Do tematu należy wrócić, bo w ostatnich tygodniach środowisko obiegło wiele plotek na temat możliwych problemów organizacyjnych. Od kwietnia zmienił się organizator: zamiast jednego koła naukowego zjazd mają zorganizować wszystkie koła młodych historyków na Uniwersytecie Szczecińskim – z wyjątkiem bodaj tylko... pierwotnie przewidzianego organizatora. To nie problem, wciąż brakuje jednak oficjalnego komunikatu, na który czekamy i liczymy, że organizatorzy wkrótce nam go prześlą. „Histmag” będzie rzecz jasna, jak co roku, patronem medialnym imprezy.

Do dyskusji nad kolejnym OZHS-em miało dojść podczas obrad zjazdu powszechnego, w ramach jego części skierowanej do studentów. Niestety pojawili się na niej tylko przedstawiciele... Olsztyna i Szczecina. Dyskusja się nie odbyła, a jedynie zatwierdzono kandydaturę szczecińską. Monika Ogiewa reprezentująca organizatorów kolejnego, XVIII OZHS-u, zapewniła, że zaawansowane są już prace nad zabezpieczeniem środków finansowych, a możliwości w tym względzie powinny być większe niż w latach ubiegłych. Otwarta pozostaje kwestia ustaleń z kwietnia – przede wszystkim decyzji o wymogu selekcji prac kwalifikowanych na OZHS. Nadmieńmy, że przebieg i decyzje tak oficjalnych jak i nieoficjalnych dyskusji z XVII OZHS-u w kwietniu nasza redakcja z wyprzedzeniem przekazała nieobecnym wówczas szczecinianom, aby pomóc im w przygotowaniach.

Bardzo prawdopodobne jest wsparcie kolejnego zjazdu także przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Propozycja takiego rozwiązania padła już w kwietniu. Przeprowadzając później wywiad z prof. Krzysztofem Mikulskim ponownie nawiązaliśmy do tego tematu. Konkluzja nastąpiła w lipcu. O konkretach mówił wczoraj w udzielonym „Histmagowi” wywiadzie wiceprezes olsztyńskiego PTH, dr Jan Gancewski. Zapis tej rozmowy opublikujemy w najbliższych dniach.

Na szczycie bez zmian

Powszechny Zjazd Historyków Polskich zakończył się wprawdzie wczoraj (niezwykle bogatym bankietem!), ale wielu uczestników postało w Olsztynie do niedzieli. Dzisiaj rano odbyło się walne zebranie delegatów poszczególnych oddziałów PTH, a także zebranie zarządu towarzystwa. Na swoich stanowiskach pozostali dotychczasowy prezes i wiceprezesi, co można uznać za sygnał, że samo Towarzystwo uważa zakończony zjazd za udany.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone