„Opozycja antykomunistyczna w Trójmieście”. Relacja ze spotkania
Jak zaznaczył asystent prasowy gdańskiego oddziału IPN Jan Daniluk, wydawnictwo multimedialne jest przeznaczone dla nauczycieli oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zawiera opisy organizacji opozycyjnych, biogramy działaczy, słownik, zdjęcia, wypowiedzi świadków historii, artykuły z podziemnej prasy, druki ulotne, scenariusze lekcji oraz quiz. Całość została zaprezentowana w atrakcyjnej i nowoczesnej szacie graficznej.
Spotkanie, którego gośćmi byli Joanna Duda-Gwiazda oraz Arkadiusz Rybicki, poprowadził dr hab. Igor Hałagida. Zaproszeni goście przedstawili uczestnikom pewne epizody ze swojego konspiracyjnego życia oraz zachęcili zgromadzoną młodzież do aktywnego zainteresowania historią.
Nawiązując do powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Joanna Duda-Gwiazda powiedziała, że powstały one w kontrze do powojennej rzeczywistości, w której komuniści zawłaszczyli całą tradycję robotniczą i starali się przekonać społeczeństwo, że jedynie oni walczyli o równouprawnienie kobiet i tylko oni byli antyfaszystami. WZZ, reagując na tą propagandę, starały się odzyskać prawo do legitymizowania się całą historią walki robotniczej w Polsce. Porównując konspirację AK i WiN do antysystemowych organizacji powstałych po 1976 r., Duda-Gwiazda dostrzegła o wiele trudniejsze warunki do działania tych pierwszych.
Z kolei Arkadiusz Rybicki wskazał na trudność zainteresowania historią polskiej młodzieży spowodowaną faktem, że historia naszego kraju była zazwyczaj bardzo smutna, a tradycja romantyczna dominująca u nas od 200 lat, tworzyła zazwyczaj historię naszych nieszczęść. Według Rybickiego zmieniło się to wraz z powstaniem „Solidarności”.
Zobacz też
- „Dwie wojny września. IV rozbiór Polski”. Relacja z sesji naukowej
- Znaczenie rocznic i polityka historyczna w Europie Środkowej i Wschodniej. Pięć różnych perspektyw
- „Był człowiekiem skomplikowanym”. Wspomnienie Jacka Kuronia w REDakcji KP
- „Pieśń i poezja siłą opozycji studenckiej...” – relacja z konferencji
Zredagował: Kamil Janicki