Kolejna książka „Histmaga”. Wspomnienia prof. Macieja Bernhardta

opublikowano: 2009-10-02 17:28
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wydając _Źródła nienawiści_ kilkakrotnie podkreślaliśmy, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia książka sygnowana logiem „Histmaga”. Przy okazji ósmych urodzin naszego portalu mamy przyjemność poinformować, że pracujemy już nad kolejną publikacją – tym razem będzie to zbiór wspomnień profesora Macieja Bernhardta – uczestnika kampanii wrześniowej i powstańca warszawskiego.
REKLAMA
Autor na fotografii z 1945 roku.

Fragmenty wspomnień profesora publikowaliśmy na przestrzeni kilku miesięcy, w drugiej połowie 2008 roku, później kilkukrotnie je uzupełniając. Okazały się one najpopularniejszą serią artykułów w „Histmagu” i wzbudziły szerokie zainteresowanie przeróżnych odbiorców.

Kilka tygodni temu podjęliśmy decyzję o wydaniu wspomnień profesora w formie książkowej. Chcemy w ten sposób podziękować autorowi za jego wkład w popularyzację wiedzy o II wojnie światowej wśród Czytelników „Histmaga”. Główny cel jest jednak inny: przede wszystkim chcemy dotrzeć ze wspomnieniami Macieja Bernhardta do nowych Czytelników, ponieważ... są tego warte. Autor w niezwykle obrazowy, bezpośredni i pozbawiony choćby cienia nadęcia (niestety dość częstego w pamiętnikach znanych osób) sposób pisze o wojnie, a także o młodości w okresie międzywojennym. Wciąga swoją narracją i zmusza do refleksji. Ukazuje też perspektywę wyważoną, stroniącą od krytykanctwa, ale zarazem nie bojącą się krytyki.

Książka będzie obejmować dzieciństwo profesora, młodość, okres wojny, okupacji, powstania i końca wojny. Opatrzymy ją przedmową oraz szeroką notą biograficzną autora.

Znajdą się w niej rozdziały już przez nas publikowane, ale większość publikacji będzie stanowić treść dotąd istniejąca tylko w maszynopisie. Książka będzie dostępna w sprzedaży na stronach „Histmaga”, w wybranych księgarniach oraz na różnych imprezach, w których bierzemy udział, np. Targach Książki Historycznej.

Maciej Bernhardt (zdjęcie aktualne; fot. z prywatnych zbiorów autora) - Emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej i Instytutu Transportu Samochodowego. Ur. w 1923 roku, uczestnik powstania warszawskiego w 1944 roku (podchorąży "Zdzich" 237 plut. II komp. Batalionu "Żubr" Obwodu Żoliborz).

Już wkrótce podamy datę premiery książki, pokażemy jej okładkę i przedstawimy ostateczny tytuł. Obecny tytuł roboczy to „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone