Nowości Wydawnictwa UJ pod patronatem „Histmag.org”

opublikowano: 2009-10-15 18:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wydawnictwo najstarszego polskiego uniwersytetu lubi rozpieszczać miłośników Klio. Prezentujemy kilka najciekawszych publikacji historycznych, wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego które gorąco polecamy!
REKLAMA

„Ukraina. Narodziny nowoczesnego narodu”

Przystępna i łatwa w odbiorze historia Ukrainy Yekelchyka ukazuje powstawianie demokratycznego państwa ukraińskiego w okresie dwóch stuleci, począwszy od dziewiętnastowiecznego ruchu narodowego aż do kulminacyjnego momentu, którym była pomarańczowa rewolucja w latach 2004-2005. To idealne wprowadzenie do dziejów tej coraz ważniejszej części Europy i świata.

Hiroaki Kuromiya, Indiana University

Yekelchyk wyświadczył swoim kolegom przysługę, oddając im do rąk ten zwięzły, lecz wyczerpujący opis ukraińskiego doświadczenia historycznego w XX stuleciu. Książka może być doskonałym podręcznikiem dla studentów, jak również wzbudzić zainteresowanie historyków i socjologów zajmujących się naukowo byłym Związkiem Radzieckim, a zwłaszcza zagadnieniami narodowości.

Catherine Wanner, „Slavic Review”

W latach 2004 i 2005 świat obiegły przykuwające uwagę obrazy Ukrainy, a wśród nich widok rozentuzjazmowanych pomarańczowych tłumów, protestujących przeciwko sfałszowaniu wyborów, i wizerunki kandydata opozycji z twarzą szkaradnie oszpeconą wskutek próby otrucia. Jako drugi pod względem wielkości kraj Europy, ale nadal niedojrzałe, od niedawna dopiero niezależne państwo, Ukraina stała się sprawdzianem postkomunistycznej demokracji, gdy miliony ludzi poza jej granicami świętowały wywalczone wreszcie zwycięstwo protestujących.

Każdą próbę zrozumienia aktualnych wydarzeń w tym pełnym żywiołowej energii i niespokojnym kraju trzeba jednak zacząć od poznania dramatycznych dziejów Ukrainy. Jej strategiczne położenie pomiędzy Rosją a Zachodem, wyraźna regionalna odrębność kulturowa oraz ponure oblicze postkomunistycznej polityki są głęboko zakotwiczone w złożonej przeszłości tego kraju.

Pierwsza w Polsce historia Ukrainy obejmująca wydarzenia pomarańczowej rewolucji i późniejsze opowiada o celowym budowaniu nowoczesnego ukraińskiego narodu, odwołując się do nowych odkryć ukraińskich uczonych i badań archiwalnych z okresu postkomunistycznego.

Jest to historia kraju, w którym od dawna ścierały się strategiczne interesy Rosji i Zachodu, co do dzisiaj odbija się szerokim echem.

Serhy Yekelchyk jest profesorem nadzwyczajnym historii i studiów słowiańskich University of Victoria, napisał m.in. Staliris Empire of Memory: Russian-Ukrainiaii Relations in the

Soviet Historical Imagination.

h4=. » Kup książkę ze zniżką «

„Historia Rosji”

Ten tekst jest wartościowy nie tylko z powodu niewiarygodnej dokładności i szerokiego zakresu tematycznego, lecz także ze względu na jego niezwykłą elastyczność oraz rozsądne i stonowane podejście do rozlicznych zagadnień z historii Rosji, co powoduje, że znajduje on zastosowanie na rozmaitych zajęciach z tej dziedziny.

W. Artur Mckee, American University

Od dwudziestu pięciu lat na swoich zajęciach poświęconych dziejom Rosji wykorzystuję Historię Rosji Riasanovsky’ego. Choć eksperymentowałem też z innymi tekstami, zawsze do niej powracałem ze względu na jej wspaniałą narrację, zrównoważenie i obiektywizm. Jest świetna.

Carl H. Wilson, Sain’t John’s Prep Schooll

Obecne wydanie Historii Rosji obejmuje całe dzieje tego kraju, począwszy od czasów najdawniejszych, najdawniejszych skończywszy na okresie postkomunistycznym. Zasługą współautora, Marka Steinberga, jest gruntowna aktualizacja materiału na podstawie najnowszych badań, w tym także niedawno udostępnionych dokumentów archiwalnych. Riasanovsky i Steinberg analizują wszystkie wymiary historii Rosji – polityczny, międzynarodowy, militarny, gospodarczy, społeczny i kulturalny – zachowując przy tym obiektywizm, jasność oraz zrównoważony osąd.

Podręcznik zaigra bogaty zasób nowych ilustracji oraz uaktualnioną bibliografię. Dwa nowe rozdziały poświęcone polityce, społeczeństwu i kulturze po 1991 roku ukazują skomplikowane doświadczenia Rosji po epoce komunizmu oraz analizują jej szanse na osiągnięcie większej stabilizacji i zamożności.

Nicholas V. Riasanovsky – emerytowany profesor historii Europy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, jeden z najwybitniejszych historyków Rosji. W 1987 roku został członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Napisał kilka książek, w tym The Imane od Peter Great in Russian Historyk and Thought (Oxford University Press, 1985) oraz The Emergence of Romanticism (Oxford University Press, 1992)

Mark D. Steinberg – profesor historii na Uniwersytecie Illinois w Urbanie i Champaign. Specjalizuje się w kulturalnej, intelektualnej oraz społecznej historii Rosji końca XIX i początku XX wieku. Do jego licznych publikacji książkowych należą m.in. Voices of Revolution, 1917 (2001) i Proletarian Imagination: Self, Modernisty and the Sacred in Russia, 1910-1925 (2002).

h4=. » Kup książkę ze zniżką «

„Ikona i topór. Historia kultury rosyjskiej”

Kontrowersyjna, osobista i naznaczona indywidualnym piętnem interpretacja dziejów kultury rosyjskiej.

Nie potrafię opisać bogactwa tej książki. Jest pełna szczegółów, lecz wolna od suchego tonu, barwna, lecz nie „krzykliwa”, sięga szeroko, lecz nie lansuje nadzwyczajnych teorii. Co więcej, jest to historia kultury, w której implicite obecna jest świadomość, że idee nie wynikają tak po prostu z innych idei, że historia kultury interpretuje i wpływa na dzieje polityczne i gospodarcze, mimo iż jest niesiona ich nurtem i miotana ich zdarzeniami. Trudno dziś znaleźć historyków, którym starcza chęci – i umiejętności – by pisać dla szerokiego czytelnika na tak rozległy temat. James H. Billington jest takim właśnie badaczem. Jego dzieło uczyni Rosję zrozumiałą w oczach Zachodu skuteczniej niż dziesiątki przedsięwzięć w ramach wymiany kulturalnej.

Elizabeth Janeway, „Books Today”

Niezwykle rzadko pojawia się książka tak śmiała i błyskotliwa, że wszystkie inne podobne próby wydają się w porównaniu z nią bezbarwne i przeciętne. Taką właśnie książką jest Ikona i topór pióra Jamesa H. Billingtona. Billington to pisarz sprawny. […] Rezultatem jego pracy jest mocno kontrowersyjna, osobista i naznaczona indywidualnym piętnem interpretacja dziejów kultury rosyjskiej. […] Poprzez styl narracji [...] autor podejmuje świadomy wysiłek obliczony na zaangażowanie czytelnika, przeniesienie go w samo centrum rosyjskiej areny dziejów. […] Jego proza w poetycki i sugestywny sposób odmalowuje zarówno obraz, jak i nastrój epoki. […] Billington czerpie z licznych źródeł, z łatwością poruszając się na obszarze literatury, filozofii, muzyki, sztuki, architektury, a nawet filologii.

George D. Jackson jun., „Slavic Review”

James H. Billington urodził się w 1929 roku w Bryn Mawr w amerykańskim stanie Pensylwania. Studiował historię Europy na Uniwersytecie Princeton, który ukończył z wyróżnieniem z tytułem licencjata, a następnie jako stypendysta fundacji Cecila Rhodesa uzyskał stopień doktora nowożytnej historii Europy na Balliol College w Oxfordzie. W latach 1957–1960 wykładał historię Rosji na Uniwersytecie Harvarda, a w 1961 roku związał się z Uniwersytetem Princeton, gdzie był profesorem historii do 1974 roku. W 1961 roku wykładał gościnnie na Uniwersytecie Leningradzkim, a w 1964 roku przebywał na Uniwersytecie Moskiewskim w ramach międzyuczelnianej współpracy badawczej. W latach 1973–1987 pełnił funkcję dyrektora Woodrow Wilson International Center for Scholars, w którego obrębie założył Kennan Institute for Advanced Russian Studies. Popularność przyniosły mu książki i prace naukowe o tematyce rosyjskiej, między innymi: Mikhailovsky and Russian Populism (1956), Fire in the Minds of Men (1980), Russia Transformed: Breakthrough to Hope, August 1991 (1992), The Face of Russia (1998).

h4=. » Kup książkę ze zniżką «

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone