Trójwymiarowy obraz zburzonego miasta - film „Miasto Ruin”
Bardzo trudno za pomocą samych słów opowiadać o tym, czym był ten akt totalitarnej inżynierii społecznej jaki wykonali Niemcy w Warszawie w 1944 roku, niszcząc miasto i przenosząc jego mieszkańców - mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - Chcieliśmy, żeby widz mógł w pełni uświadomić sobie ogrom zniszczeń Warszawy, której los można chyba porównać tylko do Kartaginy. Zakrojona na szeroką skale kwerenda, tysiące zdjęć i najnowocześniejsza technologia pozwoliły nam pokazać to, co wymyka się opisowi. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania, zaskakując swoją wielkością i realnością nawet historyków i varsavianistów. Ridley Scott w „Gladiatorze” odtworzył mały fragment rzymskiego Koloseum, my postanowiliśmy zbudować całe miasto...
Twórcy filmu z Platige Image: Michał Gryn (prowadzący projekt) i Damian Nenow (reżyseria) korzystali z pomocy konsultantów historycznych z Fundacji „Warszawa1939.pl” Krzysztofa Jaszczyńskiego i Ryszarda Mączewskiego oraz Piotra Śliwowskiego z MWP. Korzystano przy tym z ogromnej ilości źródeł, szczególnie zaś archiwalnych fotografii.
W efekcie powstał 5-minutowy film, w którym widzimy ruiny miasta z perspektywy człowieka siedzącego w samolocie „Liberator”. Widz nadlatuje od południa, przelatuje nad Starym Miastem i terenem getta (które jako zniszczone niemal całkowicie robi podobno największe wrażenie), mając szansę zobaczyć 35 szczegółowo odwzorowanych obiektów historycznych (m.in. Most Kierbiedzia, Zamek Królewski, archikatedrę, Prudential). Prace nad projektem trwały rok.
Film prezentowany będzie w specjalnie przygotowanej sali Muzeum Powstania Warszawskiego od 1 sierpnia 2010 r. Więcej informacji znajduje się na stronie miastoruin.pl.