Francja: odnaleziono rękopis Leonarda da Vinci

opublikowano: 2010-12-13, 23:11
wszelkie prawa zastrzeżone
W Nantes w zachodniej Francji znaleziono zapomniany od niemal 140 lat fragment manuskryptu Leonarda da Vinci, pochodzący z początku XVI wieku. Znajdują się na nim zapiski w języku włoskim (niewykluczone, że także w innych językach) dotyczące lotu ptaków.
reklama
Fragment rękopisu autorstwa Leonarda da Vinci

Manuskrypt znalazł, zainspirowany geniuszem Leonarda, reporter gazety „Presse-Ocean”. Po lekturze książek Serge'a Bramly (autora takich pozycji jak: „Discovering the Life of Leonardo da Vinci” oraz „Leonardo: The Artist and the Man”) dziennikarz postanowił osobiście zweryfikować wiarygodność zawartych w nich informacji. Ponieważ biografia włoskiego artysty zawierała wzmiankę o zaginionym manuskrypcie, który w 1872 r. – wraz ze zbiorem 5 tysięcy innych pism – miał zostać przekazany bibliotece publicznej w Nantes przez kolekcjonera Pierre’a-Antoine’a Labouchère’a, dziennikarz odwiedził bibliotekę nantejską, gdzie dokonał wspomnianego odkrycia.

Rękopis pochodzi z ok. 1504 r., a jego wymiary wynoszą 10 na 20 cm. Widniejący na nim tekst został zapisany od prawej do lewej strony i do jego odczytania niezbędne jest lustro. Stosowanie tzw. pisma lustrzanego było znamienne dla renesansowego mistrza, który opanował różnorodne techniki pisania (np. z wykorzystaniem kodowania). O autentyczności manuskryptu przekonany jest prof. Carlo Pedretti, znawca życia i twórczości Leonarda da Vinci, jednak treści dokumentu, dotyczącego prawdopodobnie sposobu lotu ptaków, nie udało się jeszcze w pełni odczytać.

Źródła: guardian.co.uk ; telegraph.co.uk ; naukawpolsce.pap.pl.

Korekta: Agnieszka Kowalska

reklama
Komentarze
o autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone