Syn Reinharda Heydricha chce odrestaurować czeski pałac

opublikowano: 2011-03-27, 17:51
wszelkie prawa zastrzeżone
Heider Heydrich (76 l.), syn nazistowskiego zbrodniarza Reinharda Heydricha, zamierza odremontować byłą rezydencję swego ojca znajdującą się w czeskiej miejscowości Panenske Brzeżany nieopodal Pragi.
reklama
Czy Heiderowi Heydrichowi uda się wyremontować byłą rezydencję ojca? (fot. ze zbiorów Deutsches Bundesarchiv, Bild 183-R98683, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy)

Heider Heydrich, syn wysokiego nazistowskiego dygnitarza Reinharda Heydricha, planuje odrestaurować barokowy pałac znajdujący się w Panenskich Brzeżanach w pobliżu Pragi. Od 1941 r. była to rezydencja jego ojca, który pełnił wówczas funkcję wiceprotektora Czech i Moraw (jego bezpośrednim przełożonym był Konstantin von Neurath). Młody Heider mieszkał w niej do 1945 r. Musimy oddzielić syna od ojca. Gdy syn wyjeżdżał [z rezydencji w Panenskich Brzeżanach – W.K.] miał jedynie 10 lat i nie wiedział czym w rzeczywistości jest wojna – powiedział miejscowy wójt, Libor Holik.

Po II wojnie światowej Heider wraz z rodziną zamieszkał w Niemczech. Niedawno przyjechał z wizytą do Czech, gdzie odwiedził pałac, który niegdyś zamieszkiwał jego ojciec. Zaproponował on pomoc władzom gminy Panenske Brzeżany w znalezieniu wsparcia finansowego w celu wyremontowania podniszczonej rezydencji. Znacjonalizowana po wojnie posiadłość znajduje się obecnie w rękach prywatnego właściciela, który nie wykluczył zgody na restaurację zabytku. Władze gminy nie ukrywają, że zależy im, aby w byłej rezydencji Heydricha urządzić muzeum ruchu oporu. Miałem okazję rozmawiać z Heiderem Heydrichem o przywróceniu pałacowi jego pierwotnego stanu. Zaproponował on pomoc w zdobyciu pieniędzy, na przykład z funduszy Unii Europejskiej – dodał Holik.

Reinhard Heydrich (1904–1942), kierownik hitlerowskiego aparatu terroru, był jednym z czołowych dygnitarzy III Rzeszy. Pełnił m.in. obowiązki szefa Tajnej Policji Państwowej (Gestapo), Policji Bezpieczeństwa (Sipo) oraz Głównego Urzędu Służby Bezpieczeństwa (SD). Obok Adolfa Eichmanna był jednym z głównych twórców planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej ([Endlösung der Judenfrage]). Zmarł 4 czerwca 1942 r. w wyniku powikłań zdrowotnych po akcji zbrojnej o kryptonimie „Anthropoid”, którą kilka dni wcześniej (27 maja) w Pradze przeprowadzili członkowie antynazistowskiego ruchu oporu.

Źródło: praguemonitor.com.

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

reklama
Komentarze
o autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone