Harcerstwo z Impulsem!

opublikowano: 2011-08-02, 14:02
wszelkie prawa zastrzeżone
Dokumentacja historii polskiego harcerstwa przygotowana przez naocznego świadka wielu związanych z nią wydarzeń. Oficyna Wydawnicza Impuls przedstawia książki Wojciecha Śliwerskiego: „Różne oblicza harcerstwa” i „Wydawcy gorszego Boga” - pozycje ważne nie tylko dla osób związanych z ruchem harcerskim!
reklama

„Różne oblicza harcerstwa”

„Różne oblicza harcerstwa”
cena:
49,80 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Okładka:
twarda, szyta
Data i miejsce wydania:
I, Kraków 2011,
Format:
B5,
ISBN:
978-83-7587-609-3,

Książka dokumentuje moją wieloletnią współpracę z prasą harcerską oraz pracę dziennikarską w redakcjach „Motywów”, „Drużyny” i „Harcerza Rzeczypospolitej”. Wszystkie reportaże, felietony i inne formy dziennikarskie były publikowane w wymienionych pismach w latach 1970–1991. Dlaczego je przypominam?

Z wielu powodów.

Żywot publikacji prasowych jest niezwykle krótki. Kiedy ukazują się kolejne numery tygodnika czy miesięcznika, wcześniejsze giną w niepamięci. Czas przeobrażeń polityczno-społecznych dodatkowo zatarł ślady publikacji. Żadne z wymienionych wyżej pism już nie istnieje.

Literatura Harcerska ostatnich lat wzbogaciła się o liczne publikacje różnych komisji historycznych, autorów z ruchów opozycyjnych wobec Związku Harcerstwa Polskiego, także z Instytutu Pamięci Narodowej i prace naukowe (magisterskie, doktorskie itp.) czy wspomnieniowe byłych naczelników ZHP.

Ta książka jest inna, pokazuje harcerstwo przez pryzmat losów indywidualnych bohaterów reportaży, felietonów czy obserwacji dziennikarskiej. Ich treścią najczęściej są patologie harcerskiej służby i życia organizacji...

Publikowane w książce teksty dotyczą bardzo intensywnego okresu mojego życia, w którym praca dziennikarska była nierozerwalnie związana z aktywną służbą instruktorską. Zakończenie obu nastąpiło z chwilą likwidacji Harcerskiej Oficyny Wydawniczej w Krakowie przez władze Związku (jej właściciela) na przełomie 1991 i 1992 r. Wówczas, podobnie jak niektórzy z opisywanych przeze mnie bohaterów, znalazłem się w trudnej sytuacji życiowej z wypowiedzeniem umowy o pracę w kieszeni i bez szans na podjęcie zatrudnienia, bez żadnej pomocy i nadziei na przyszłość.

W rzeczywistości naszego działania na taką ewentualność trzeba być przygotowanym.

Zresztą kto choć raz uczestniczył w jakimś ruchu sam wie, ile mu to sprawiło satysfakcji i w ile go to wciągnęło kłopotów… 

Wojciech Śliwerski

„Wydawcy gorszego Boga”

„Wydawcy gorszego Boga.
Okładka:
twarda, szyta
Data i miejsce wydania:
I, Kraków 2011,
Format:
B5,
ISBN:
978-83-7587-339-9

W 2011 roku mija dwadzieścia lat od likwidacji z woli władz ZHP Harcerskiej Oficyny Wydawniczej (HOW) w Krakowie. Upływ czasu i przemiany społeczno-gospodarcze kraju sprawiły, że przywykliśmy do upadku, likwidacji, zmian własnościowych wielu mniej lub bardziej znanych firm i przedsiębiorstw państwowych, prywatnych czy należących do stowarzyszeń lub partii politycznych.

Czy warto wracać pamięcią do tamtych wydarzeń?

Czy dziś z perspektywy lat można uznać podjęte wówczas decyzje za słuszne?

Co zostało po HOW i ówczesnym harcerskim ruchu wydawniczym?

To nie jedyne pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przy okazji zbliżającej się rocznicy „niepamięci”.

Książka ta jest historią ludzi w pewnym momencie wykluczonych z dotychczasowego nurtu społecznego i zawodowego działania, a mimo to moralnych – pedagogicznych zwycięzców.

Jednak pokonanych... Dlaczego?

To i wiele innych pytań oraz odpowiedzi znajdziemy w książce „Wydawcy gorszego Boga”.

Zobacz też:

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone