Zmarł prof. Józef Szymański
Józef Szymański urodził się 13 lutego 1931 roku w Wojniczu nieopodal Tarnowa, studiował historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a doktoryzował się (1963) i habilitował (1969) na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował na KUL-u, w Instytucie Historii PAN oraz na Uniwersytecie Śląskim, ale najdłużej związany był z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie pełnił między innymi funkcję rektora (1982–1984), prodziekana Wydziału Historycznego (1981–1982) oraz dyrektora Instytutu Historii (1974–1975). Prof. Szymański był także członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.
Do głównych zainteresowań badawczych prof. Szymańskiego należały nauki pomocnicze historii (szczególnie paleografia, heraldyka i epigrafika) i historia kościoła w średniowieczu. Był autorem wielu prac – w tym kilkunastu książek – a także wydawcą źródeł historycznych. Do najbardziej znanych jego publikacji należą: wielokrotnie wznawiany podręcznik Nauki pomocnicze historii (pierwsze wydanie 1968 r.), Herbarz średniowiecznego rycerstwa polskiego (1993) oraz Herbarz rycerstwa polskiego z XVI wieku (2001) czy też monografia Pismo łacińskie i jego rola w kulturze (1975). Lubelski badacz zainicjował też program wydawania inskrypcji epigraficznych z terenu Polski, które zbierane są w serii Corpus Inscriptionum Poloniae. Do jego uczniów należą badacze tacy jak Barbara Trelińska i Jan Słowiński. Za swój dorobek został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jak informuje strona Wydziału Humanistycznego UMCS, pożegnanie Zmarłego nastąpi w piątek, 28 października o godz. 10.00 w holu rektoratu UMCS, natomiast o 12.15 w kościele akademickim KUL zostanie odprawiona żałobna msza święta, po której na cmentarzu przy ul. Lipowej odbędą się uroczystości pogrzebowe.
Źródło: polskieradio.pl/.