Listopadowe propozycje Wydawnictwa UJ

opublikowano: 2012-11-15, 18:34
wszelkie prawa zastrzeżone
„Geneza ostatecznego rozwiązania – Ewolucja nazistowskiej polityki wobec Żydów. Wrzesień 1939 – marzec 1942”, „Życie codzienne pod rządami Stalina — Rosja radziecka w latach trzydziestych XX wieku” i „Cesarska armia Japonii 1853-1945” to propozycje Wydawnictwa UJ na długie jesienne wieczory. Gorąco polecamy!
reklama

„Geneza ostatecznego rozwiązania – Ewolucja nazistowskiej polityki wobec Żydów. Wrzesień 1939 – marzec 1942”

Christopher R. Browning
„Geneza ostatecznego rozwiązania – Ewolucja nazistowskiej polityki wobec Żydów. Wrzesień 1939 – marzec 1942”
cena:
72,29 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Tłumaczenie:
Barbara Gutowska-Nowak
Okładka:
miękka
Seria:
Historiai
Format:
B5
ISBN:
978-83-233-3340-1

Geneza "ostatecznego rozwiązania” to praca o przełomowym charakterze, gruntownie udokumentowana i napisana klarownym językiem, odsłania decydujący rozdział dziejów Holokaustu.

To najbardziej drobiazgowa, starannie przeprowadzona i wszechstronna analiza ewolucji polityki nazistów wobec Żydów, począwszy od prześladowań i „czystek etnicznych” w roku 1939, po „ostateczne rozwiązanie” w postaci Holokaustu w 1942.

Koncentrując się na okresie między napaścią Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, w wyniku której pod kontrolą niemiecką znalazły się niemal dwa miliony „dodatkowych” Żydów, a początkiem deportacji Żydów do obozów zagłady wiosną 1942 roku, Christopher R. Browning opisuje, jak doszło do tego, że na ziemiach okupowanej Polski utworzono laboratorium dla eksperymentów w dziedzinie polityki rasowej. Wyjaśnia, w jaki sposób późniejszy atak na Związek Sowiecki umożliwił dalszą radykalizację nazistowskiej polityki antyżydowskiej i zapoczątkował „ostateczne rozwiązanie”.

Skrupulatnie dokumentując proces, który doprowadził do Holokaustu, Browning wykazuje, że Adolf Hitler przez cały czas odgrywał główną rolę w podejmowaniu najważniejszych decyzji, aprobując eskalację nazistowskich prześladowań Żydów w okresach euforii wywołanej przez sukcesy militarne.

Robi wielkie wrażenie... Nie jest to literatura rozrywkowa, lecz jedno z najgłębszych, choć nie bezpośrednich, rozważań nad przejawami ludzkiej niegodziwości w XX wieku. Czytajcie i płaczcie.

Charles T. Mathewes, Virginia Quarterly Review

Posługując się w mistrzowski sposób źródłami archiwalnymi i literaturą pomocniczą Browning wprowadza swoich czytelników w proces stopniowej radykalizacji polityki nazistów, jaki miał miejsce w kluczowych miesiącach po wybuchu II wojny światowej... Książka ta z pewnością zostanie uznana za fundamentalną pracę na temat genezy Holokaustu.

Publisherd Weekly

Im chętniej przywódcy nazistów mówili o radykalnych rozwiązaniach, fundamentalnych rozwiązaniach, rozwiązaniach totalnych, wyplenieniu, całkowitej likwidacji i ostatecznym rozwiązaniu, tym bardziej stawało się oczywiste na czym będzie ono polegać. Browning prowadzi nas tam krok po kroku z niezawodnym intelektualnym mistrzostwem, omijając jeden fałszywy trop za drugim. Trudno sobie wyobrazić, by w możliwej do przewidzenia przyszłości jakakolwiek książka mogła przewyższyć pracę Browninga.

Times Literary Supplement

Książka Browninga to lektura obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych problematyką Shoah.

Library Journal

Książka ta jest najbardziej wszechstronną pracą Browninga – staranna analiza materiałów źródłowych łączy się w niej z zarysowaniem szerokiego tła geograficznego oraz dialogiem historiozoficznym, prowadzonym zarówno w tekście, jak i w przypisach. Jest ze wszech miar godna lektury i studiów... W obliczu poważnych problemów z interpretacją, solidni naukowcy starannie analizują najistotniejsze dokumenty, rozważają alternatywy i wyjaśniają na jakiej podstawie doszli do takich, a nie innych wniosków. W swojej doskonałej książce Browning i Matthäus uczynili to i jeszcze więcej.

Richard Breitman, Central European History

Christopher R. Browning jest profesorem historii; wykłada na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill.

„Życie codzienne pod rządami Stalina — Rosja radziecka w latach trzydziestych XX wieku”

Sheila Fitzpatrick
„Życie codzienne pod rządami Stalina — Rosja radziecka w latach trzydziestych XX wieku”
cena:
98,00 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Tłumaczenie:
Joanna Gilewicz
Okładka:
miękka
Seria:
Historiai
Format:
A5
ISBN:
978-83-233-3321-0

Jedna z najbardziej znanych badaczek okresu radzieckiego pisze o tym, jak wyglądało życie pod rządami Stalina w latach trzydziestych – w szaleńczej, heroicznej i tragicznej dekadzie kolektywizacji, wymuszonej industrializacji i czystek […]. Były to lata niewyobrażalnych cierpień i okrucieństwa, a zarazem idealizmu – tę surrealistyczną mieszankę ukazuje autorka z podziwu godną znajomością rzeczy.

Foreign Affairs

Znakomita praca – wciągająca, dobrze napisana, świetnie udokumentowana i bardzo potrzebna […]. Wzór rozwagi i rozsądku.

Abrahma Brumberg, The Nation

Mamy przed sobą pionierskie studium codziennego życia pod rządami Stalina, napisane przez wybitny autorytet w dziedzinie współczesnej historii Rosji. Skupiając się na mieszkańcach miast, Fitzpatrick pokazuje dramatyczne zmiany warunków życia i codziennych zachowań, jakie nastąpiły w okresie „rewolucji stalinowskiej” na początku lat trzydziestych. Po likwidacji wolnego rynku braki żywności, odzieży i innych towarów konsumpcyjnych przybrały charakter endemiczny. Wskutek napływu chłopów uciekających z kolektywizowanych wsi największe miasta stanęły w obliczu ostrego kryzysu mieszkaniowego – całe rodziny żyły latami stłoczone w komunałkach. Był to czas niedoborów, przeludnienia, niekończących się kolejek i rozbitych rodzin, w którym pusto brzmiały składane przez władze obietnice przyszłej socjalistycznej obfitości. Czytelnik dowiaduje się o działaniu biurokracji państwowej, która zmieniała codzienne życie w koszmar i o sposobach, w jakie zwykli obywatele próbowali ją obchodzić. Książka mówi też o służbie bezpieczeństwa, zajmującej się ciągłą inwigilacją obywateli i o falach terroru, od czasu do czasu wstrząsających społeczeństwem, jak wielka czystka 1937 roku. Odwołując się do licznych źródeł archiwalnych, dostępnych historykom dopiero od niedawna, autorka przedstawia prawdziwą, pasjonująca opowieść o zwykłych ludziach, którzy starali się żyć normalnie w ekstremalnie trudnych warunkach.

„Cesarska armia Japonii 1853-1945”

Edward J. Drea
„Cesarska armia Japonii 1853-1945”
Tłumaczenie:
Tomasz Tesznar
Okładka:
miękka
Seria:
Ex Oriente
Format:
B5
ISBN:
978-83-233-3378-4

Popularne wyobrażenia o cesarskiej armii japońskiej wciąż umacniają w nas obraz samobójczych ataków i fanatycznych dowódców, ślepo oddanych swemu cesarzowi. Edward Drea sięga jednak głębiej niż te stereotypy, snując znacznie bardziej skomplikowaną opowieść o tym, jak armia ta rosła w siłę, rozszerzając swoje wpływy w kraju i za granicą, aby stać się jedną z najpotężniejszych na świecie machin wojennych.

W tym napisanym ze znawstwem studium, obejmującym kwestie doktryny, strategii, uzbrojenia oraz relacji cywilno-wojskowych, nie zabrakło również miejsca dla dominujących osobowości, które wywarły wpływ na kształt cesarskiej armii, począwszy od Aritomo Yamagaty, przenikliwego stratega geopolitycznego, po Korechikę Anamiego, który nakłaniał żołnierzy japońskich do walki do ostatniego człowieka pod sam koniec drugiej wojny światowej. W podsumowaniu swej pracy Drea sugeruje, że armia, która stawia własny interes ponad interesem państwa i narodu, jest skazana na klęskę.

Przeznaczeniem tej książki jest stać się standardowym podręcznikiem do historii cesarskiej armii japońskiej dla przyszłych pokoleń naukowców i studentów.

Roger B. Jeans, profesor historii na Washington and Lee University

Doskonała znajomość japońskiego pozwala Drei korzystać z oryginalnych źródeł w tym języku w znacznie większym stopniu niż innym zachodnim autorom zajmującym się tą tematyką, sprawiając zarazem, że jego imponująca książka jest wyjątkową pracą o trwałej wartości.

Stanley L. Falk, były naczelny historyk Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych

Edward J. Drea otrzymał Nagrodę imienia Samuela Eliota Morisona przyznawaną przez Society for Military History za całokształt pracy naukowej.

Zobacz pozostałe książki dostępne w ofercie Wydawnictwa UJ

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone