Adolf Hitler znowu u władzy. Tym razem w Namibii

opublikowano: 2020-12-03 22:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Choć nadano mu imię po twórcy i dyktatorze III Rzeszy, posiada zgoła odmienne poglądy i sam walczył z apartheidem. Adolf Hitler Uunona, bo o nim mowa, właśnie wygrał w wyborach regionalnych w okręgu Ompundja w Namibii i zdobywając 84,88 proc. głosów został przewodniczącym rady zarządzającej regionem Oshana w północnej części kraju.
REKLAMA
Oshakati, ośrodek administracyjny regionu Oshana (fot. CC BY-SA 3.0)

O wyborach w Namibii poinformował niemiecki „Bild”. Nie bez przyczyny, ponieważ państwo to wcześniej funkcjonowało pod nazwą Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia i w latach 1884–1915 było niemiecką kolonią. Kraj ten położony jest w południowo-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim (długość wybrzeża – 1572 km). Graniczy z Angolą, Botswaną, RPA oraz Zambią, a do 1968 nosił nazwę Afryka Południowo-Zachodnia. 1886 roku utworzona została Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia.

Po pierwszej wojnie światowej terytorium to zostało przejęte przez Brytyjczyków, a następnie przekazane Południowej Afryce jako terytorium mandatowe Ligi Narodów. Pomimo tego niemieckie wpływy w kraju były widoczne, a po II wojnie światowej emigrowało tam wielu Niemców. Ostatecznie Namibia zyskała niepodległość w 1990 roku. Do dziś żyje tam mniejszość niemieckojęzyczna, a nazwy miejscowości są inspirowane językiem niemieckim. Jak się okazuje nie tylko one.

Dziennikarzom „Bilda” udało się porozmawiać z 54-letnim namibijskim politykiem, który powiedział im, że to iż posiada takie imię, wcale nie oznacza, że zamierza podporządkować sobie Oshanę. Dodał też, że nie dąży do dominacji nad światem. Wskazał również, że jego ojciec nadając mu takie imię nie zdawał sobie sprawy z tego, kim był Adolf Hitler. On sam dowiedział się o brzemieniu ciążącym na tym imieniu dopiero jako nastolatek.

Źródła:

www.bild.de, www.onet.pl, www.polsatnews.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Jak zabijać, to tylko we Lwowie”

Mariusz Gadomski
Jak zabijać, to tylko we Lwowie
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
224
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-40-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone