Autor: Reklama
Tagi: Książki, Reklamy, Historia polityczna, Historia wojskowości, Historia społeczna, Starożytna Grecja i świat hellenistyczny
Opublikowany: 2023-03-21 06:00
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Adrian Goldsworthy – „Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy”

Książka Adriana Goldsworthy’ego „Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy” to publikacja o tematyce starożytnej – mistrzowskie dzieło znawcy historii. Dowiemy się z niej jaki był rzeczywisty wkład Filipa II w imperium, którym władał Aleksander Wielki.
REKLAMA
Adrian Goldsworthy
„Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy”
99,00 zł
Tytuł oryginalny: Philip & Alexander: Kings and Conquerors
Wydawca: Wydawnictwo Rebis
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Rok wydania: 2023
Okładka: całopapierowa z obwolutą
Liczba stron: 608
Seria: Historia
Premiera: 21.03.2023 r.
Format: 150x225
ISBN: 978-83-8188-610-9
EAN: 9788381886109

Dwaj królowie Macedonii, ojciec i syn, przeobrazili słabe państewko na północy Grecji w imperium na skalę światową i tym samym zmienili bieg historii.

„Ekscytująca lektura”. Tom Holland W swym krótkim życiu Aleksander Wielki rozgromił i usunął w cień potęgę Persji, przekroczył Hindukusz i zapanował nad ziemiami należącymi dzisiaj do Pakistanu. Stworzył w ten sposób gigantyczne królestwo rozciągające się od Adriatyku po subkontynent indyjski. Ogromny sukces zawdzięczał jednak nie tylko własnemu geniuszowi i niespożytej energii. Jego fundamentem były dokonania ojca. Historia namalowała Filipa II jako starca, którego śmierć z rąk zamachowca umożliwiła Aleksandrowi przejęcie władzy – był on jednak postacią o wiele bardziej znaczącą. Przez dziesiątki lat twardej wojaczki i przebiegłej dyplomacji zjednoczył swój kraj i podbił całą Grecję. Jego syn odziedziczył to wszystko w najdogodniejszym momencie i wieku, by okryć się jeszcze większą chwałą. We dwóch odegrali wielką rolę w krzewieniu greckiej mowy i kultury na olbrzymim obszarze, czego konsekwencje były liczne i doniosłe. To dzięki temu Nowy Testament spisany jest w grece, a greckojęzyczne cesarstwo „rzymskie” – Bizancjum – przetrwało w Lewancie tysiąc lat od upadku ostatniego cesarza rządzącego w Italii.
Autorytatywna, a przy tym przystępnie napisana książka Filip i Aleksander to najnowsza z cyklu cieszących się uznaniem prac Adriana Goldsworthy’ego o tematyce starożytnej – mistrzowskie dzieło znawcy historii.

Ekscytująca lektura, tak udana pod względem realizowania ambicji jak panowanie Filipa i z horyzontem tak rozległym jak podboje Aleksandra.
- Tom Holland, autor książki Perski ogień: Pierwsze starcie Wschodu z Zachodem
Filip i Aleksander to historyczna literatura w najlepszym wydaniu. W jednym woluminie Adrian Goldsworthy zmieścił opowieść o najbardziej chyba skutecznym dwupokoleniowym tandemie zdobywców w dziejach świata, uwypuklającą i dramatyczność ich wojennych sukcesów, i konsekwencje tychże odczuwane jeszcze przez stulecia. W efekcie mamy dzieło kompetentne, z płynną i żywą narracją.
- Barry Strauss, autor Ten Caesars: Roman Emperors from Augustus to Constantine
Filip i Aleksander to kolejny wspaniały wytwór historycznego kunsztu Adriana Goldsworthy’ego, łączący nieskazitelną rzetelność akademicką z narratorską swadą, wnikliwością analizy i bezstronnością oceny. Autor po mistrzowsku rozpatruje złożone stosunki między ojcem i synem, niezdolność greckich miast-państw do powstrzymania macedońskiej ekspansji i epicką skalę niemal globalnych podbojów Aleksandra.
- Victor Davis Hanson, autor A War Like No Other: How the Athenians and Spartans Fought the Peloponnesian War

Adrian Goldsworthy uzyskał doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego pierwsza książka, Armia rzymska na wojnie, została uznana przez Johna Keegana za „imponujące dzieło, oryginalne w podejściu do tematu i znakomite pod względem stylu”. Siedem kolejnych sprzedało się w ponad ćwierci miliona egzemplarzy; przetłumaczono je na kilkanaście języków. Po polsku ukazały się biografia Cezara, W imię Rzymu oraz Pax Romana (REBIS 2018). Goldworthy jest także autorem poczytnych serii powieści historycznych rozgrywających się w Brytanii pod rzymskim panowaniem oraz z czasów napoleońskich. Obecnie całkowicie poświęcił się pisaniu, regularnie współpracuje też przy tworzeniu dokumentalnych programów telewizyjnych dotyczących starożytności.

Książkę „Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy” zamówicie pod tym linkiem!

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Rebis.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy