Afryka to nie tylko dzikusi!

opublikowano: 2008-12-21 15:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W powszechnej świadomości ludzi Zachodu historia Afryki wciąż niemal nie istnieje. Politycy z amerykańskiego stanu Michigan postanowili to zmienić. Gubernator tego stanu, Jennifer Granholm, podpisała ustawę która zaleca szkołom... rzetelne nauczanie historii Afryki.
REKLAMA

Ustawa przez aklamację została przyjęta przez obydwie izby stanowego parlamentu. Nie nakazuje ona zmiany programu nauczania, ale zachęca, by uczyć nie tylko o prymitywnych plemionach afrykańskich, ale także o 10 wysoko rozwiniętych królestwach tego kontynentu. Takiego podejścia póki co brakuje w amerykańskich (ale także polskich) podręcznikach. Mike Nofs, pomysłodawca legislacji, ma nadzieję, że przyjęta ustawa pomoże zrekompensować długie lata ignorancji okazywanej „żywotnej i złożonej kulturze” afrykańskiej cywilizacji.

Ilustracja z „Opisania świata” Marco Polo. Murzyni jako robotnicy fizyczni. Typowa prezentacja przedstawicieli cywilizacji afrykańskiej w europejskiej kulturze.

Źródło: mlive.com

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone