Agata Markiewicz – „Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji”

opublikowano: 2018-01-18 12:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Los konspiratorów i powstańców styczniowych, którzy zostali uwięzieni lub zesłani w głąb Rosji, był dramatyczny, ale trzeba pamiętać, że ciężar wyroków carskich sądów spadł także na ich rodziny. Bohaterami książki Agaty Markiewicz „Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji” są osoby najbliższe uczestnikom spisków i walk – rodzice, dzieci, ale głównie kobiety: żony, matki i siostry.
REKLAMA
Agata Markiewicz
„Kobiety i rodziny powstańców styczniowych zesłanych w głąb Rosji”
cena:
40,00 zł
Wydawca:
Difin
Okładka:
miękka
Liczba stron:
254/B5
ISBN:
978-83-8085-504-5

To one znalazły się przed trudnym wyborem – pożegnać najbliższe im osoby na długie lata czy dzielić najpierw trudy podróży, a następnie życia w surowych warunkach Syberii. Decyzje i czyny tych kobiet były często niezwykle heroiczne, nie mniej niż ich mężów, synów i braci, którzy z bronią w ręku walczyli w powstaniu styczniowym.

Agata Markiewicz – dr, ukończyła studia magisterskie na Wydziale Archeologii Śródziemnorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i studia doktoranckie na Wydziale Historii Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Obecnie jest nauczycielką historii w podwarszawskim Milanówku. Uczestniczyła w projektach o charakterze lokalnym i międzynarodowym. Zajmuje się historią lokalną od strony herstorii, jest współautorką publikacji na temat kobiet z Milanówka.

Autorka potrafi umiejętnie stosować ustalenia badaczek i badaczy historii kobiet do analizy sytuacji rodzin więźniów i zesłańców. Ukazuje na przykład, jak starania o poprawę bytu mężów, a zwłaszcza decyzje o towarzyszeniu im na wygnaniu, wymagały od żon przekraczania granic stereotypowych ról kobiecych. Sięga po wiedzę z zakresu psychologii, aby przeanalizować zachowania osób samotnych, oderwanych od środowisk społecznych, które je wcześniej otaczały, zmuszanych do trudnej walki o byt wśród surowej syberyjskiej przyrody bez wystarczających do przetrwania umiejętności i kwalifikacji. Porównuje odmienne decyzje osób, które stanęły przed identycznymi lub bardzo podobnymi wyzwaniami, i stara się je wytłumaczyć. Nie poddaje się ogólnie przyjętym schematom i stereotypom.

prof. dr hab. Andrzej Szwarc

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Difin!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone