Opublikowano
2015-08-05 11:07
Licencja
Wolna licencja

Alexander Hamilton bohaterem musicalu na Broadwayu

Czy ojciec-założyciel Stanów Zjednoczonych Ameryki, przywódca federalistów i twórca amerykańskiego dolara może stać się bohaterem hip-hopowego przedstawienia?


Alexander Hamilton, jeden z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych (domena publiczna). Inspiracją głośnego hip-hopowego musicalu „Hamilton” stała się opasła, 818-stronicowa biografia przywódcy federalistów – Aleksandra Hamiltona – pióra amerykańskiego historyka Rona Chernowa. Lin-Manuel Miranda, twórca musicalu, zabrał rzeczoną książkę na wakacje do Meksyku. Po przeczytaniu pierwszego rozdziału uznał, że życie Hamiltona doskonale można ukazać w konwencji musicalu. Sztuka okazała się być hitem – zyskała pochlebne recenzje, a bilety na nią rozeszły się szybko, przez co stała się prawdziwym wydarzeniem na Broadway. Została też bardzo dobrze przyjęta przez krytyków, w opinii których obraz przeszłości ukazany jest w bardzo ciekawy i nowatorski sposób.

Akcja spektaklu rozpoczyna się w 1772 roku, gdy młody Hamilton przybywa na studia do Nowego Jorku, miasta z którym wiązać się będzie cała jego późniejsza kariera wojskowa, prawnicza i polityczna. W musicalu pojawiają się główne postacie, z którymi związany był Hamilton – Jerzy Waszyngton, który mianuje go swoim adiutantem, jego polityczny przyjaciel James Medison, oraz główny rywal – Thomas Jefferson. Autor umieszcza też w sztuce mocno przerysowaną postać króla Jerzego III. Jak na dobry brodwayowski musical przystało pojawia się też wątek uczuciowego życia bohatera – związku z żoną Elizabeth „Betsey” Szchuyler oraz kilka pobocznych romansów. Pomysł stworzenia musicalu o postaci historycznej tego formatu jest bez wątpienia innowacyjny – być może rozpocznie on serię podobnych dzieł o życiu polityków, twórców lub celebrytów.

Po takim oszałamiającym sukcesie musical ten był ponownie wystawiany na Off-Broadway. Teraz, za sprawą wydawnictwa Gran Central Publishing, zyska ona swoje kolejne życie w postaci albumu. Zawierać ma on nie tylko zdjęcia, ale też wszystkie teksty piosenek oraz wywiad z twórcą, w którym opowiada on jak udało mu się życie Hamiltona – jego militarną karierę oraz dorobek jako pierwszego sekretarza skarbu – przedstawić w konwencji musicalu.

Moim celem było wejrzenie w głąb Hamiltona, ukazanie kim on tak naprawdę był w pełnym kontekście historycznym i politycznym. Chce, abyś po obejrzeniu musicalu, wiedział o nim wszystko – mówi Lin-Manuel Miranda.

Źródła: artsbeat.blogs.nytimes.com, nytimes.com.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Łukasz Świder

Student historii i prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią społeczną XIX i XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem ewolucji ustroju politycznego Wielkiej Brytanii oraz wzajemnym oddziaływaniem polityki i kultury. Uważa, że należy popularyzować historię wszystkimi możliwymi sposobami ponieważ prowadzi to do lepszego rozeznania w zjawiskach współczesności.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org