Andrew Nagorski – „Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych” – recenzja i ocena

opublikowano: 2017-03-05 09:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś, gdy mijają 72 lata od wyzwolenia ostatnich niemieckich obozów koncentracyjnych, staje się coraz bardziej jasne, że łowcy nazistów nie mają już na kogo polować. W ostatnich procesach przed sądem stają 90-latkowie, co spotyka się z ostrą krytyką.
REKLAMA
Andrew Nagorski
„Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych”
cena:
49,90 zł
Rok wydania:
2016
Okładka:
twarda w obwolucie
Liczba stron:
382
Format:
150 x 225 mm
ISBN:
978-83-8062-03-77

Andrew Nagorski, znany szerszemu kręgowi czytelników z prac Ostatni bitwa i Hitlerland, tym razem roztacza przed nami obraz emocjonującego wyścigu z czasem. Im więcej lat upływa od zakończenie wojny, tym mniej chętnie władze starają się kogokolwiek osądzić. Paradoksalnie zaczyna brakować zarówno podsądnych (z których wielu dożywa spokojnie swoich dni jako szanowani członkowie społeczności), a także politycznej woli do rozrachunków z przeszłością. W tym dziwnym stanie zawieszenia poruszają się właśnie oni: łowcy nazistów.

W swojej książce Nagorski w brawurowy sposób opisuje działania takich osób, jak małżeństwo Klarsfeldowie, Szymon Wiesenthal, Fritz Bauer i wielu innych. Nie jest to jednak hagiografia tego środowiska. Autor nie stroni od rzetelnego ukazania „światka” łowców. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o wzajemnych animozjach, zarzutach czy też wzajemnej krytyce metod postępowania. Zdecydowanie takie ujęcie tematu jest ogromnym plusem, który pozwala na zweryfikowanie wielu legend, jak choćby udział Szymona Wiesenthala w polowaniu na Adolfa Eichmanna czy zabójstwo „Doktora Śmierć” z KL Mauthausen (czyli Ariberta Heima) przez ściśle tajną izraelską grupę.

Zaskakujący jest szeroko omówiony wątek polski. Sędzia śledczy Jan Sehn i jego wkład w powstanie autobiografii komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hössa, a także udział w przygotowaniach procesów frankfurckich (wraz z prokuratorem Fritzem Bauerem) oraz działalność w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Krakowie zajmuje u Nagorskiego sporo miejsca. Nie sposób nie zgodzić się z Nagorskim, że pomimo swojego ogromnego wkładu w poszukiwania zbrodniarzy Sehn jest w Polsce i na świecie postacią zapomnianą. Niesłusznie.

Życie łowców nazistów to nie hollywoodzkie pościgi, strzelaniny i zasadzki rodem z Indiany Jonesa. To przede wszystkim bardzo duży upór (w jidysz: [hucpa]), cierpliwość, a często postawienie wszystkiego na jedną kartę. To również setki godzin spędzonych na kompletowaniu dokumentacji, a niejednokrotnie także „wycieranie” klamek gabinetów wysoko postawionych osób, które byłyby władne postawić zbrodniarza przed sądem. Nie są to jedyne mity obalane przez Nagorskiego. Chyba większość świata przeświadczona jest o tym, że po wojnie zbrodniarze uciekali do Ameryki Łacińskiej, kryli się w tajnych osiedlach w dżungli etc. Niestety, prawda jest dużo bardziej prozaiczna. Rzeczywiście, najwięksi poszukiwani - tacy jak Eichmann czy Mengele - szukali tam schronienia. Jednak większość po prostu wróciła do normalnego życia (jak choćby Hermine Braunsteiger znana jako „Kobyła z Majdanka”) czy wręcz zaczęła służyć aliantom.

Książka Andrew Nagorskiego jest świetnie napisanym reportażem historycznym. Autor chyba jako pierwszy w tak szczegółowy sposób opisuje środowisko łowców nazistów. Nie ogranicza się on do opisywania wielkich akcji i spektakularnych sukcesów, ale pokazuje także działalność mającą na celu nagłośnienie zbrodniczej przeszłości wysoko postawionych osób (wystarczy tutaj wspomnieć chociażby byłego sekretarza ONZ Kurta Waldheima).

Dzięki lekkości języka i potoczystej narracji jest to książka zdecydowanie dla każdego, kto chce bliżej zapoznać się z powojennymi rozliczeniami, a niekoniecznie ma czas, siłę lub ochotę zagłębiać się w specjalistyczną literaturę.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone