Andrzej Brzeziecki – „Ostróda '46. Jak Polacy Sowietów gromili”

opublikowano: 2023-09-19 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Andrzej Brzeziecki w książce „Ostróda '46. Jak Polacy Sowietów gromili” na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali czerwonoarmiści.
REKLAMA
Andrzej Brzeziecki
„Ostróda '46. Jak Polacy Sowietów gromili
cena:
46,99 zł
Wydawca:
Znak Horyzont
Rok wydania:
2023
Okładka:
broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron:
288
Format:
140x205 [mm]
ISBN:
978-83-240-8872-0
EAN:
9788324088720

Jak władza ludowa walczyła z Armią Czerwoną

15 stycznia 1946 roku, Ostróda, jeszcze do niedawna Osterode leżąca w prowincji Ostpreussen. Okolice dworca kolejowego. Na brukowanych ulicach leżą zaspy śniegu. W niektórych domach palą się światła – to polscy osadnicy szykują się do snu.

Ktoś wybiegł ze sklepu i trzasnął drzwiami. Od ścian kamienic odbił się tupot wojskowych trepów, a echo poniosło okrzyk „Strielać wsiech Polakow!”. Nagle zaczęła się bezładna wymiana ognia. To żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, sokiści i funkcjonariusze UB stanęli do walki z Sowietami. Trup ścielił się gęsto. Stawką w tej potyczce były wódka, pieniądze i zwykła ludzka godność. Brzmi jak fikcja lub historia kontrafatyczna? Nic z tych rzeczy.

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym „Dzikim Zachodzie” próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej.  

Książkę „Ostróda '46. Jak Polacy Sowietów gromili” zamówicie pod tym linkiem!

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Znak Horyzont ma w swojej ofercie

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone