Opublikowano
2017-02-09 13:29
Licencja
Wolna licencja

Archeolodzy odkryli kolejną grotę w Qumran

70 lat temu odkryto grotę w Qumran, a w niej bezcenne manuskrypty esseńskie. Kilka dni temu potwierdzono zaś znalezienie następnej jaskini. Co w niej odkryto?


Pierwszą grotę znaleziono w 1947 r. na Pustyni Judzkiej. Odkryte w niej manuskrypty (tzw. zwoje znad Morza Martwego), zapisane w języku hebrajskim, greckim i aramejskim, wzbudziły ogromne zainteresowanie na całym świecie. Ich autorami byli Esseńczycy. Należeli oni do ruchu społeczno-religijnego, działającego od 500 r. p.ne. do ok. 70 r. n.e. Po upadku powstania antyrzymskiego w Judei ślad o nich zaginął.

Groty w Qumran (fot. Tamarah, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic)

Do 1956 r. zlokalizowano w sumie 11 jaskiń w Qumran. Teraz, po 50 latach od ostatniego odkrycia, udało się znaleźć kolejną. Archeologów czekało jednak rozczarowanie, bo w jej wnętrzu natrafiono tylko na szczątki dzbanów i skrawek niezapisanego pergaminu. Badacze nie mają jednak wątpliwości, że jaskinia należy do tego samego kompleksu, co reszta grot. Prawdopodobnie jednak została w połowie XX w. obrabowana przez Beduinów, o czym świadczą porzucone w pobliżu kilofy.

Jeden z siedmiu zwojów znad Morza Martwego, tzw. zwój Izajasza (domena publiczna) Odkrycie wzbudziło jednak duży entuzjazm. Daje bowiem nadzieję na znalezienie kolejnych jaskiń, a w nich następnych zwojów. Oprócz rozbitych waz badacze odkryli też pieczęć zrobioną z kamieni półszlachetnych, krzemienne noże i groty. Świadczy to, że przed esseńczykami jaskinie zamieszkiwane były przez ludzi prehistorycznych. Z kolei znaleziony fragment pergaminu datuje się na I w. n.e., co zgadza się z czasem powstania reszty zwojów, spisanych między II w. p.n.e. a I w. n.e. W toku dalszej analizy archeolodzy sprawdzą, czy skrawek nie zawiera pisma, wyblakłego pod wpływem czasu.

Źródło: orygenes.pl , dzienniknaukowy.pl

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Antoni Olbrychski

Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org