Archeolodzy odkryli kolejną grotę w Qumran

opublikowano: 2017-02-09 12:29
wolna licencja
poleć artykuł:
70 lat temu odkryto grotę w Qumran, a w niej bezcenne manuskrypty esseńskie. Kilka dni temu potwierdzono zaś znalezienie następnej jaskini. Co w niej odkryto?
REKLAMA

Pierwszą grotę znaleziono w 1947 r. na Pustyni Judzkiej. Odkryte w niej manuskrypty (tzw. zwoje znad Morza Martwego), zapisane w języku hebrajskim, greckim i aramejskim, wzbudziły ogromne zainteresowanie na całym świecie. Ich autorami byli Esseńczycy. Należeli oni do ruchu społeczno-religijnego, działającego od 500 r. p.ne. do ok. 70 r. n.e. Po upadku powstania antyrzymskiego w Judei ślad o nich zaginął.

Groty w Qumran (fot. Tamarah, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic)

Do 1956 r. zlokalizowano w sumie 11 jaskiń w Qumran. Teraz, po 50 latach od ostatniego odkrycia, udało się znaleźć kolejną. Archeologów czekało jednak rozczarowanie, bo w jej wnętrzu natrafiono tylko na szczątki dzbanów i skrawek niezapisanego pergaminu. Badacze nie mają jednak wątpliwości, że jaskinia należy do tego samego kompleksu, co reszta grot. Prawdopodobnie jednak została w połowie XX w. obrabowana przez Beduinów, o czym świadczą porzucone w pobliżu kilofy.

Jeden z siedmiu zwojów znad Morza Martwego, tzw. zwój Izajasza (domena publiczna)

Odkrycie wzbudziło jednak duży entuzjazm. Daje bowiem nadzieję na znalezienie kolejnych jaskiń, a w nich następnych zwojów. Oprócz rozbitych waz badacze odkryli też pieczęć zrobioną z kamieni półszlachetnych, krzemienne noże i groty. Świadczy to, że przed esseńczykami jaskinie zamieszkiwane były przez ludzi prehistorycznych. Z kolei znaleziony fragment pergaminu datuje się na I w. n.e., co zgadza się z czasem powstania reszty zwojów, spisanych między II w. p.n.e. a I w. n.e. W toku dalszej analizy archeolodzy sprawdzą, czy skrawek nie zawiera pisma, wyblakłego pod wpływem czasu.

Źródło: orygenes.pl, dzienniknaukowy.pl

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone