Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Archeologia, Pozostałe kultury starożytne, Polska
Opublikowany: 2018-12-03 09:57
Licencja: wolna licencja

Archeologiczna sensacja: cmentarzysko wojów i... osada?

Zaczęło się od grotu włóczni. W zeszłym roku po dużej wichurze w powiecie gorzowskim ziemia odsłoniła niewielki artefakt. Następnie archeolodzy odnaleźli w tym miejscu cmentarzysko sprzed 2 tys. lat, a w przyszłości poszukają... osady. Jak przyznają sami badacze – to spora sensacja!
REKLAMA

W końcówce ubiegłego roku przez powiat gorzowski przeszła dość silna wichura. W efekcie niektóre drzewa w miejscowym lesie zostały wyrwane wraz z korzeniami i to właśnie w pobliżu jednego z takich drzew odkryto grot włóczni. Mężczyzna, który dokonał nietypowego znaleziska, powiadomił Dariusza de Lorma, wiceprezesa Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Tempelburg”, a ten przyjechał na miejsce z archeologiem z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Efekty rekonesansu okazały się bardzo owocne: na terenie lasu odkryto kolejne przedmioty z, jak się później okazało, cmentarzyska sprzed ponad 2 tys. lat.

Kielnia używana przy badaniach archeologicznych, zdjęcie poglądowe (fot. Przemysław Sakrajda, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Od początku listopada tego roku na terenie cmentarzyska trwały prace archeologiczne. Na miejscu znaleziono cztery miejsca pochówku, z czego trzy były kompletne. Część z wykopanych z ziemi artefaktów świadczy o pochowaniu w tym miejscu wojów – archeolodzy i wolontariusze zabezpieczyli m.in. kolejne groty, imacze, i rytualnie zagięty miecz. Elementy ubioru i ozdoby świadczą jednak także o pochówkach kobiecych i dziecięcych.

Jak przyznają badacze, to odkrycie wielkiej wagi, które dodatkowo może wskazywać na istnienie w pobliżu dawnej osady. Samo cmentarzysko może mieć rozmiar do kilku hektarów i jak to określił Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, funkcjonowało ono między I i III w. n.e.

Jeśli znajdą się na to fundusze, to badania na tym terenie będą kontynuowane, być może zdobędziemy więc niebawem odpowiedź na pytanie, czy 2 tys. lat temu w tych okolicach mieściła się osada.

Źródła: gazetalubuska.pl, rmf24.pl, profil Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Tempelburg” na Facebooku

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy