Opublikowano
2011-04-03 14:50
Licencja
Prawa zastrzeżone

Austria: KL Mauthausen zostanie poddany renowacji

Władze Austrii zapowiedziały, że przeznaczą kwotę 1,7 mln. euro (2,4 mln. dolarów) na renowację hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Mauthausen.


Austriackie władze zapowiedziały, że w ramach projektu, który rozpocznie się w 2013 r., odnowiony zostanie niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen. Zaplanowano, że w ciągu dwóch lat przeprowadzony zostanie remont budynku stacji kolejowej, powstanie sala pamięci, w której umieszczone zostaną nazwiska ofiar hitlerowskiej machiny śmierci, oraz przygotowane zostaną nowe ekspozycje muzealne. Warto dodać, że corocznie obóz odwiedza ok. 200 tys. turystów.

KL Mauthausen w 2008 r. (na licencji Creative Commons Namensnennung-Weitergabe unter gleichen Bedingungen Deutschland 3.0)

Pokazujemy, że Republika Austrii wypełnia zarówno narodowy, jak i międzynarodowy obowiązek upamiętnienia ofiar reżimu nazistowskiego. Sprzeciwiamy się nietolerancji, rasizmowi i antysemityzmowi – powiedziała austriacka minister spraw wewnętrznych Maria Fekter.

KL Mauthausen powstał w 1938 r. Założono go nieopodal kamieniołomu grafitu (Wiener Graben), 15 km na wschód od Linzu. Rok później hitlerowcy utworzyli inny obóz (znany pod nazwą Gusen bądź Mauthausen II), który znajdował się w pobliżu zakładów zbrojeniowych. W 1940 r. oba obozy scalono, a na ich określenie zaczęto stosować nazwę KL Mauthausen-Gusen. W następnych latach, poprzez zakładanie nowych podobozów, był on konsekwentnie rozbudowywany.

Od 1938 do 1945 r. więźniami KL Mauthausen-Gusen było, w zależności od szacunków, od ok. 200 do 350 tys. ludzi, których wykorzystywano do katorżniczej pracy.

Źródła: jewishjournal.com; bloomberg.com; gusen.org.pl.

Korekta: Agnieszka Kowalska

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Obiektywny |

Można powiedzieć nareszcie...Odpowiedz
Waldemar Kowalski

Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org